سد باهوش در سال ۹۷ ساخته می شود؟

شناسه خبر: 47754 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: تصویب ده میلیارد تومان برای احداث سد باهوش در پیوست لایحه بودجه ۹۷ موضوعی بود که روز گذشته از سوی دفتر نماینده مردم دشتی و تنگستان رسانه ای شد.

در پیوست لایحه بودجه سال ۹۷ در بخش طرح‌های مشارکت عمومی و خصوصی موضوع تبصره ۱۹، اعتبار ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای ساختمان سد باهوش اهرم پیش بینی شده است.

تخصیص این اعتبار اما مشروط به جذب فاینانس داخلی یا خارجی برای اجرای این سد است.

احداث سد باهوش بر اساس فهرست بهای سال ۹۲ به بیش از ۵۵ میلیارد و حتی امروزه به بیش از ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به بیان دیگر چنانچه فاینانس بیش از پنجاه میلیاردی برای احداث این سد محقق شود دولت نیز ده میلیارد برای انجام این پروژه تخصیص می دهد و در صورت عدم تحقق فاینانس، دولت نیز این اعتبار را تخصیص نخواهد داد.

این بدان مفهوم است که جذب این اعتبار ده میلیاردی در گرو آورد اعتبار بیش از ۵۰ میلیاردی از محل فاینانس است.

با این حساب به نظر می رسد خواب احداث سد باهوش حداقل در سال آتی نیز تعبیر نشود و این پروژه نیز مثل بسیاری از پروژه های استان پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته باشد.

در حالی که منابع آبی و دشتهای استان با عدم مدیریت موثر متولیان رو به خشک شدن است و کشاورزان حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان که بخش قابل ملاحظه از جمعیت این حدود را به خود اختصاص داده اند در معرض نابودی منابع معاش خود می باشند، تلاش های روتین و اداری متولیان استان نمی تواند گره ای از مشکلات آنان بگشاید و اگر فکر بهتری برای احیاء این حدود اندیشیده نشود می توان گفت سالهای پیش رو چندان به مداق مردم این حدود خوشایند نخواهد بود.

انفعال در قبال ساماندهی ته لنجی، عدم جذب سرمایه های داخلی و خارجی برای استفاده از توان معدنی منطقه، نداشتن برنامه عملی برای صنعتی کردن شهرستانهای دشتی و تنگستان و رها ماندن توان دریایی و تجاری این حدود… همه بیانگر این موضوع است که آگاهان دشتی و تنگستان سهمی در احیاء این حدود ندارند و آنچه امروز تحت عنوان احیاء مطرح می شود بیشتر در سطح شعار باقی مانده و عمق و مفهوم ملموس و خاصی نیافته است.

نبود برنامه جامع و هدفمند توسعه در استان بوشهر و به تبع آن در شهرستانها و اقدامات سلیقه ای و جسته و گریخته و غیر پیوسته متولیان باعث شده است ثروتمند ترین استان کشور در روزگار فعلی حتی نتواند به مردم خود در معاش آبرومند کمک شایان توجهی کند.

به نظر می رسد فصل عبور از خط بندی های محدود سیاسی در این حدود فرا رسیده و آگاهان هر دو سوی موضوع برای یافتن راهکارهای اساسی احیاء این حوزه انتخابیه باید گرد هم آیند بلکه در شرایطی که دولت اعتباری برای پروژه های جدید ندارد و احداث زیرساخت های عمرانی به کندی پیش می رود راهی برای احیاء واقعی این حدود یافت.

برچسب ها:
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/