برای جلوگیری از مهاجرت مردم شُنبه، شهرداری تنهاست

شناسه خبر: 48347 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر, گفتگو

مند: شهردار شنبه گفت: احساس می‌کنم برای جلوگیری از مهاجرت مردم و انجام این کار بزرگ و مشقت‌بار شهرداری تنها است و کمکی که سازمان شهرداری می‌شود جوابگوی شهر و خواسته‌های شهرداری نیست

شهر شُنبه به سبب وقوع زلزله ویرانگر فرودین ماه سال ۱۳۹۲ تمام زیرساخت‌های آن به‌کلی ویران شد و این ویرانی‌ها زمینه مهاجرت مردم را از شهر فراهم کرد.

در انجام بازسازی شهر فعالیت‌هایی هر چند انجام شد اما این فعالیت‌ها آن‌چنان نبود که مردم را برای بازگشت به شهر ترغیب کند.

با ابوالقاسم درویشی شهردار جوان شُنبه که تنها ۳ ماه از دوره‌ی فعالیت او در شهرداری شُنبه می‌گذرد درباره بازسازی شهر به گفتگو نشستیم:

لطف بیوگرافی از فعالیت خود را برای خوانندگان ما بیان کنید؟

بنده ابوالقاسم درویشی شهردار فعلی شهر شُنبه، کارشناس علوم سیاسی از سال ۱۳۸۴ در شهرداری برد خون به‌عنوان کارمند مشغول به فعالیت شدم و در پست‌های مختلف ازجمله کارشناس حقوقی، خدمات شهری، فضای سبز، معاونت اجرایی و حقوقی شهرداری نیز سابقه فعالیت دارم. از سال ۱۳۹۴ هم به‌عنوان شهردار برد خون در این شهرداری به فعالیت مشغول بودم و از تاریخ ۱۳/۵/۹۶ هم از سوی شورای اسلامی شهر شُنبه به‌عنوان شهردار مشغول به کار شدم.

به نظر شما مدرک تحصیلی تان تأثیری درروند کارهای اجرایی شما ندارد؟

البته تجربیات حضور در پست‌های مختلف شهرداری کمک بزرگی برای بنده بود که تا بدین جا توانسته‌ام در کارهایم موفق باشم، البته فعلاً مشغول ادامه تحصیل در رشته کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری نیز هستم که امیدوارم با تکمیل شدن تحصیلات و با استفاده از تجربیات کار در پست‌های قبلی بتوانم روند موفقیت‌آمیزی در کارهای شهرداری را دنبال کنم.

برداشت شما از شهر شُنبه از زمان ورود به شهر چه بود؟

در اولین روزهای ورود بنده به شهر شُنبه بازدیدی از تمام نقاط شهر داشتم، متأسفانه در بحث مبلمان شهری ضعف‌های بسیاری در کار وجود دارد و ورودی شهر هم درشان شهر شنبه نیست و بسیار نازیبا به نظر می‌رسد و در داخل شهر هم نزدیک به ۸۰ درصد کوچه خاکی و عملاً غیرقابل تردد برای عابران پیاده است و برای این کار نیازمند حمایت مردم و عقب‌نشینی آن‌ها برای تعریض و آسفالت کوچه‌ها هستیم.

عمده‌ترین مشکلات شهرداری شُنبه بر سرانجام برنامه‌ها چیست؟

نبود درآمد پایدار برای شهرداری شُنبه عمده‌ترین مشکل بر سر اجرای برنامه‌های شهرداری است و هر شهرداری که نتواند یک درآمد پایدار برای خود تعریف کند نمی‌تواند در آینده رشد داشته باشد؛ که برای این کار هم تدابیری هم اندیشیده شده است.

مهاجرت شهروندان از شهر شُنبه به دلیل وقوع حادثه تلخ زلزله ۹۲، زنگ خطری برای شهر به شمار می‌رود و همه‌ی مسئولین شهر باید با همیاری خود و کمک به شهرداری در جهت بازسازی زیرساخت‌های اصلی شهر، جلو این مهاجرت و خروج از شهر را بگیرند و بنده احساس می‌کنم برای جلوگیری از مهاجرت مردم و انجام این کار بزرگ و مشقت‌بار شهرداری تنها است و کمکی که سازمان شهرداری می‌شود جوابگوی شهر و خواسته‌های شهرداری نیست و همت بلند مسئولین در کمک به شهرداری را می‌طلبد.

در بحث گردشگری شهری و با توجه به وجود نقاط گردشگر پذیر در شهر شُنبه که تاکنون مغفول مانده است و یکی از راهکارهای مؤثر برای ایجاد یک درآمد پایدار برای شهر به شمار می‌رود.

توان شهرداری شُنبه برای تملک زمین‌های در محدوده تعریض کوچه‌ها و آسفالت معابر بسیار کم است و همت بلندی را برای واگذار شدن قسمتی از زمین‌های دولتی در محدوده شهر وجود دارد، می‌طلبد و اگر انجام این طرح تسریع پذیرد مطمئناً رضایت خاطر شهروندان را به دنبال دارد.

تعامل بین ادارات شهر شُنبه را برای انجام امور جاری چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از روی که این سمت را قبول کردم با جستجویی که در شهر داشتم دریافتم که تعامل بین ادارات شهر و شهرداری از بین رفته است که برای این کار سعی کردم این تعامل را بازسازی کنم، در اولین جلسات با اداراتی که با شهرداری به‌طور مستقیم رابطه دارند جلسات متعددی برای تسریع در امور برگزار شد. هرچه این تعامل با ادارات شهر بیشتر شود روند بازسازی شهر هم زودتر به خط پایان نزدیک می‌شود.

به‌عنوان شهردار جدید شُنبه چه قول‌هایی به مردم می‌دهید؟

انشا الله تا پایان سال ۵۰۰۰ مترمربع پیاده‌روسازی انجام خواهد شد، تشریفات قانونی جهت آسفالت کوچه‌ها به‌طور کامل انجام می‌شود و به مردم شنبه قول می‌دهیم که تا پایان دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر شُنبه به‌عنوان شهر بدون کوچه‌های خاکی نام بگیرد. در بحث ترافیکی شهر نیاز به اصلاح تقاطع‌های هندسی دارد و متأسفانه تابلوهای تعیین مسیر وجود ندارد و در آینده‌ای نزدیک این نواقصت برطرف خواهد شد.

با قول‌هایی که از پیمانکار پارک ورودی شهر گرفته شد انشا الله تا نوروز این پارک به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد، پارکی که چندین سال با مشکل معارض مواجه بود و پس‌ازآن هم عملیات ساخت آن به‌کندی پیش رفت، کاشت چمن و روشنایی و نصب مجموعه وسایل بازی‌های کودکان در آن تا نوروز امسال صورت می‌گیرد.

در بحث روشنایی معابر اقدامات مؤثری صورت گرفته است که تکمیل روشنایی بلوار امام خمینی شامل ۱۱ پایه آرایشی ۹ متری در بلوار در چند روز آینده نصب می‌شود تا روشنایی این بلوار هم به‌طور کامل به انجام برسد.

در بحث یادمان شهدای گمنام شهر شُنبه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در بحث یادمان شهدای گمنام هم در حال مبادله موافقت‌نامه است که به‌محض اینکه موافقت‌نامه‌ی آن به ما ابلاغ شد تشریفات قانونی آن برگزارمی شود و عملیات ساخت از سر گرفته می‌شود.

برای دهه فجر امسال شهرداری شُنبه چه تمهیداتی اندیشیده است؟

تزئین شهر برای ایام‌الله دهه فجر صورت می‌گیرد و دراین‌بین اجرای مسابقات فرهنگی و هنری ازجمله مسابقه آواها و نواها که با همکاری فرهنگ‌سرای امید صورت می‌گیرد.

در ضمن پیاده‌روی بزرگ خانوادگی در ایام‌الله دهه فجر در شهر شُنبه انجام می‌گیرد.

گفتگو: وحید ابراهیمی

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات