اراضی پرورش میگو در بخش کاکی در حال واگذاری است؟

شناسه خبر: 48627 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: مدیرکل شیلات استان بوشهر از واگذاری پنج مجوز سیستم متراکم پرورش میگو در اراضی در دست مطالعه  شهرک صد هکتاری شیلاتی بخش کاکی خبر داد.

به گفته غلامعباس زنده بودی تاکنون هفت‌هزار هکتار از اراضی پرورش میگو در استخرهای ساحلی خاکی استان واگذار شده و برای سال جاری نیز سه ‌هزار و ۵۰۰ هکتار در دست واگذاری است و یک سایت یک ‌هزار هکتاری نیز در دست مطالعه است.

در حال حاضر ۳۷ واحد پرورش میگو با مساحت نزدیک به ۸۵۰۰ هکتار و ۵۰۵ هکتار استخر در شهرستان دشتی با تولید سالانه نزدیک به ۱۳ هزار تن فعالیت دارند.

پرورش میگو در اراضی ساحلی و ماهی در قفس و در کل آبزیان در حاشیه خلیج فارس در هنگامی که منابع صیادی منطقه رو کمبود است کاری پرمنفعت اما پر مشقتی است که زندگی در این حوالی تجربه آنرا ناگزیر می کند.

دشتی با دارا بودن ۲۵ کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس و قرار گرفتن در حاشیه رود مند و همچنین داشتن منابع آب شور تحت الارضی منطقه ای مناسب برای سرمایه گذاری در این حوزه است.

پرورش میگوی مند
اما واگذاری اراضی پرورش میگو در شهرستان دشتی به بخش خصوصی بدون انتشار اطلاعیه و در جریان بودن مردم شهرستان جای انتقاد و گلایه آنان به این روش کار را باز می گذارد.

پیش از این در شهرستان دشتی اراضی کشاورزی بدون ضوابط خاص و سلیقه ای در بین مردم توزیع شد که سهم بخش محروم جامعه از آن اصلا قابل ملاحظه نیست.

بر پایه برخی شنیده ها بخش اعظم اراضی واگذار شده در سایت پرورش میگوی مند در دشتی که پیش از این واگذار شده و بزرگترین سایت پرورش میگوی استان و بلکه جنوب کشور است، در دست غیر بومی های شهرستان دشتی است و مردم این حدود بهره ای حتی از کار و کارگری در این مزارع نیز نمی برند.

هر ساله در این اراضی در حالی که جوانان منطقه بیکارند از کارگران افغانی و بلوچ استفاده می شود و گلایه جوانان ساکن در روستاهای پیرامون این منطقه نیز به جایی نمی رسد.

میگو

به نظر می رسد اگر قرار است در کنار رود مند و اراضی حاشیه آن شهرک شیلاتی احداث و راه اندازی شود در وهله اول حق مردم محروم روستاهای پیرامون این رود است با واگذاری اراضی، ارائه تسهیلات ارزان، آموزش و خرید تضمینی از تبعات مثبت این کار بهره مند شوند.

در غیر این صورت به نام مردم دشتی و واگذاری اراضی و منابع شهرستان به سایرین معنا و مفهومی جز اجحاف در حق این مردم ندارد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/