چرا و چه کسانی در شهرستان دشتی به رسانه‌‌ها بی‌توجه‌اند؟

شناسه خبر: 48676 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه, یادداشت ها

مند: نشست ستاد اقتصاد مقاومتی روز چهارشنبه در فرمانداری دشتی برگزار شد. ستاد اقتصاد مقاومتی ماموریت‌های متفاوتی دارد که یکی از آنها حذف موانع تولید و ایجاد اشتغال مولد است.

شهرستان دشتی در صدر شهرستانهای درگیر در معضل بیکاری است. بیکاری فزاینده نیروی جوان و تحصیل کرده از یک‌سو، بی‌توجهی به تقویت فرهنگ کار و تلاش، نداشتن برنامه برای استفاده از نقدینگی‌های مردمی، تبعیض در به کارگیری جوانان و در مجموع نداشتن برنامه راهبردی و نقشه راه برای مبارزه با معضل بیکاری در هنگامی که مدیران و متولیان شهرستان جدیت لازم را برای دفاع از حقوق مردم شهرستان ندارند، تبعات بیکاری را به بخش‌های دیگر سرایت داده و جامعه بالنده دشتی را دچار سرخوردگی کرده‌ است.

سهم اعتبارات طرح‌های اشتغال‌زا در شهرستان دشتی در حال حاضر ۳۶ میلیارد تومان است.فرماندار شهرستان دشتی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان گفته است، از این مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری و ۱۶ میلیارد تومان نیز برای اشتغال فراگیر شهرستان در نظر گرفته شده است.

عبدالله نادری بر ضرورت اطلاع رسانی تاکید کرده و گفته، مدیران دستگاه‌های اجرایی باید با اطلاع رسانی لازم مردم را در جریان اجرای این طرح‌ها قرار بدهند تا جوانان جویای کار بتوانند به خوبی از این تسهیلات بهره مند شوند.

تاکتیک بسیاری از مدیران در شهرستان دشتی پرهیز از رسانه‌ها و دوری از قرارگرفتن در معرض قضاوت و نگاه افکار عمومی است. کارگروه اقتصاد مقاومتی در شهرستان دشتی تاکنون سه طرح گلخانه با ظرفیت اشتغال ۳۵ نفر در مناطق روستایی با بهره ۴ و ۶ درصد را تصویب و برای پرداخت به بانک ارسال کرده است، دو طرح نیز با رقم تسهیلات دو میلیارد تومان از محل بند الف و ب تبصره ۱۸ با بهره بانکی ۱۱ درصد به بانک ارسال شده است.

تا امروز دو کمیته فنی شهرستانی برگزار شده و طرح‌های متناسب با  رشته‌های مورد نظر تصویب و به استان رفته است،این اما کافی نیست، آنچه باعث بیکاری در شهرستان دشتی است تکیه مردم و برنامه‌ریزی متولیان برای تولید از طریق بهره‌گیری از منابع طبیعی است.

به نظر می‌رسد در شهرستان دشتی وقت آن رسیده است اشتغال مبتنی بر منابع طبیعی محدود گردد و با تغییر مولفه‌های اقتصادی به سمت ایجاد مشاغل مدرن مبتنی بر دانایی گام برداشته شود، این مهم اما در گرو تغییر نگاه متولیان است.

طبیعت دشتی در فروردین

منابع طبیعی رو‌زمینی و زیرزمینی این حدود هر چقدر غنی باشند به اتمام می‌رسند و وابسته‌کردن منبع معاش مردم به منابعی که در حال نابودی است امنیت حیات درازمدت در این حدود را به خطر می‌اندازد.

همین اکنون منابع دریایی تحلیل رفته و مشاغل سنتی مردم حاشیه دریا محدود شده و در دشت‌های شهرستان نیز شوری آب و خشک شدن دشت‌ها، کشاورزان را با تنگنا مواجه کرده است.

دشتی

حل معضل اشتغال هنگامی شیرین‌کامی به بار می‌آورد که مشاغل مبتنی بر دانایی در این حدود شکل بگیرند و تولیدات مردم به سمت تولید فکر و ایده و ابزارهای مجازی پیش رود و مردم بتوانند با هنر و توان ذهنی خویش معاش کنند.

برداشتن آب از زمین و کشاورزی سنتی و حتی صنعتی در شهرستان دشتی هنر قابلی نیست چرا که محصولی که با زجر و زحمت و هزینه به بار می‌نشیند بسیاری اوقات بازار مناسب برای فروش ندارد و تمام زحمات مردم و منابع طبیعی منطقه هدر می‌رود.

در این بین برخی از مدیران شهرستان با دوری از رسانه کم‌کاری‌های خود را پنهان می‌کنند و اطلاعاتی که می‌تواند در اختیار جامعه قرار گیرد تا گره از مشکلات مردم بگشاید و باعث امیدواری آنان باشد، گاهی تبدیل به رانت‌هایی برای مدیران می‌شود که محصول آن در نهایت باعث بدگمانی مردم به دولت و حتی نظام است.

فرماندار شهرستان دشتی اگر بتواند با تقویت رسانه‌ها زوایای پنهان و گوشه‌های امن فسادزا را به معرض افکار عمومی بیاورد، قطعا می‌تواند بخش قابل توجهی از نگرانی و نارضایتی مردم را حل کند.

در نبود رسانه‌ها و مطالبه‌گران اجتماعی در شهرستان دشتی امتیازات و تسهیلات دولت معمولا به دست اقشار پایین جامعه نرسیده و اگر هم شهرستان دشتی سهمی از تسهیلات دولت داشته معمولا به افرادی رسیده است که در ذیل رانت برخی مدیران فعالیت داشته‌اند.

رسانه ‌در شهرستان دشتی هر چند قوت و قدرت لازم را ندارد اما همین رسانه‌های موجود اگر در مسیر خواست مردم گام بردارند در کنار حمایت فرماندار می‌توانند کمک‌‌های قابلی به رفع بسیاری از معضلات این شهرستان انجام دهند.
غلامعلی زارعی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات