سیمان مند و ۱۲ سال چشم انتظاری

شناسه خبر: 48786 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

 مند: فرصت اصلاح‌طلبان در دولت رو به اتمام بود اما نماینده آن روز دشتی و تنگستان آرزوی احداث یک کارخانه صنعتی در شهرستان زادگاهش را در سر می‌پروراند؛ او برای دوره های بعد حضور در مجلس احتمالا چاره می‌اندیشید.

کارخانه آرد به سرانجام رسیده بود و در کناره معادن دشتی نیز صنایعی کوچک جا و بی‌جا قد کشیده بود.

حالا که کشور در مسیر توسعه قرار داشت و عسلویه در اوج روزهای نمود خود بود احداث یک کارخانه سیمان در فاصله صد و اندی کیلومتری از این ابرشهر صنعتی توجیه داشت.

شاید شروع این موضوع به طرحی بر می‌گشت که در اندیشه برادر کوچک پورفاطمی زاده شد. به نظر سید مرتضی بود که این جرقه را زد و برای یافتن سرمایه گذار به تکاپو افتاد.

بعدتر نیز گروه‌های فنی به مدد این اندیشه آمدند و سرمایه گذارانی از اصفهان را به لاور آوردند تا کارخانه سیمان مند دشتی در این کوهستان نسبتا بکر زاده شود.

گویا روزهایی نیز تابلویی بزرگ در کنار تمثال خالو حسین نصب شد تا خبر احداث این طرح با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را همه مردم دشتی بشنوند.

نمی‌دانم چه شد، شاید توزیع گسترده شب نامه‌هایی که پیش از شروع انتخابات دوره سوم نمایندگی سید مجتبی در منطقه پخش شد سید مرتضی را از این داستان بیرون راند.

در هر حال سالهایی گذشت و کارخانه مند به سرمایه‌گذارانی از سیمان دشتستان واگذار شد و قبلی‌ها از داستان خارج شدند.

در میانه دهه ۸۰ هنگامی که اصلاح طلبان دولت را به اصولگرایان واگذار می‌کردند سیمان مند با شناسنامه امروزی کلید خورد.

کاری که طبق عرف، سیمانی‌ها آنرا سه ساله به اتمام می‌رسانند اما در ادامه دچار افت و خیزهایی شد.
امروزه دوازده سال از آغاز عملیات اجرایی کارخانه سیمان مند دشتی می‌گذرد اما هنوز هم این کارخانه به تولید نرسیده است.

سیمان مند
اوائل عسلویه با بیش از بیست و پنج پالایشگاه گازی و بیست و چند مجتمع پتروشیمی دلیل معقولی بود برای احداث کارخانه سیمان در نزدیکی معادن مارن و آهک منطقه.

انبوه پروژه‌های بزرگ ملی همچون بزرگراه‌ها و راه آهن و صادرات پررونق سیمان در آن روزها همگی بر مدار مراد سیمانی‌ها بود و سیمان لاور می‌بایست در این بازار گرم هر چه زودتر راه می‌افتاد.

در یکصد و اندی کیلومتر شمال‌تر، سیمان دشتستان با ظرفیت ۳۰۰۰ و بعدها ۵۰۰۰ تن زاده شده بود و در همین فاصله در کنگان نیز سیمان ساروج با توان تولید ۶۰۰۰ تن سیمان در روز به تولید می‌رسید.

پروژه‌های بزرگ نفت و گاز در عسلویه به اتمام رسیدند و راه آهن متوقف شد و سرعت پیشرفت ابنیه در بزرگراه‌های استان نیز کند و کندتر شد.

سیمان مند

صنعت ساختمان دچار رکود گردید و دروازه‌های صادرات سیمان نیز بسته شد و کارخانه‌های سیمانی که با شتاب در جای جای کشور احداث می‌شدند در همین هنگامه به بهره‌برداری رسیدند.

یک دهه دارایی کشور از ۱۷ کارخانه به ۸۰ کارخانه تولید سیمان رسید و نصف همین رقم نیز مجوز احداث کارخانه صادر شد که کم و بیش گلنگ آنها به زمین خورده بود.
امروزه سیمان کشور در روزهای ناخوشایندی است اما سیمان مند در میانه دو کارخانه بزرگ و درهای نیم بسته صادرات، عزمش را جزم کرده تا وعده و وعیدهای امسال و سال آینده را رها کند و استارت بزند.

سیمان مند به زودی به راه می‌افتد و به گفته فرماندار دشتی ۲۵۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم در شهرستانی که در بیکاری صاحب رکورد است، خلق می‌کند.

هر چند این عدد محل تردید است و در حالیکه در بزرگترین کارخانه تولید سیمان کشور با ظرفیت تولید روزانه ۱۷ تا ۲۰ هزار تن در آبیک فقط ۳۳۰ کارگر رسمی و ۸۴۰ کارگر قراردادی مشغول به کارند و بعید است حتی با احتساب مشاغل غیر مستقیم نیز ۲۵۰۰ فرصت شغلی جدید در دشتی عملی شود اما آنچه مسلم است چالش زیست محیطی بزرگی در یکی از مهمترین مناطق کشاورزی این شهرستان در حال زاده شدن است.

دیر زمانی نخواهد گذشت که یکی از مهمترین کانونهای تولید غبار صنعتی به جمع هشت کانون تولید گرد و غبار طبیعی در دشتی اضافه می‌شود و بیخ ریش این شهرستان را می‌چسبد.

آیندگان با تبعات آمال و آرزوهای صاحب ایده استفاده از صنعت سخت برای توسعه دشتی مواجه می‌شوند و در مورد صاحب این اندیشه و کسانی که در مسیر او رفتند قضاوت می‌کنند.

ما امروزه اما برای قضاوت صرفا با گزاره‌ها و اما و اگرها مواجه‌ایم و به نظر می‌رسد بهتر است با خوشبینی به استقبال این رویداد صنعتی در دشتی برویم.

سیمان مند در بستری از تردید و شوق در حال زاده شدن و نشو و نما است و امیدواری‌های بسیاری است بلکه بتواند گرهی از روزگار مردم این حوالی بگشاید و لبخندی بر سیمای آفتاب سوخته آنان بنشاند.

خدا کند مثل بیشتر دلخوشی‌های این مردم، سیمان مند اما سفت و سخت و سنگ نباشد و قدر عواطف مردم این حوالی را خوب بداند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/