نماینده مردم دشتی و تنگستان خبر داد:

بندر خورشهاب پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر می‌شود

شناسه خبر: 48849 سرویس: آرشیو, اخبار مهم

مند: نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ایجاد پایانه صادراتی در استان بوشهر گفت: بندر خورشهاب پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر می شود

سید کمال الدین شهریاری اظهار داشت: با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های انجام شده و پس از نشست‌های کارشناسی سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور و سازمان بنادر و دریانوردی کشور، بندر خورشهاب تنگستان به‌عنوان بندر بهینه ایجاد پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر انتخاب و به‌زودی شروع بکار خواهد کرد تا در یک برنامه بلندمدت مطالعات توسعه ای آن انجام پذیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه ۳۵ درصد از معادن استان بوشهر در شهرستان‌های دشتی و تنگستان واقع است، راه‌اندازی یک پایانه تخصصی صادرات مواد معدنی در این شهرستان‌ها بسیار ضروری بوده و از ابتدای دوره نمایندگی پیگیری‌ها و نشست‌های مکرری با مسئولین کشوری و استانی در این زمینه برگزار کرده‌ایم که خوشبختانه در جلسه اخیر در سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی سازوکار عملی این مهم به تصویب رسید.

راه اندازی کارخانه سیمان دشتی

شهریاری ادامه داد: با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن کشور، سازمان بنادر و دریانوردی کشور، بانک صنعت و معدن کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، به زودی اپراتور اجرایی مشخص و صادرات مواد معدنی از بندر خورشهاب انجام خواهد شد.

نماینده دشتی و تنگستان با اشاره با راه اندازی قریب الوقوع کارخانه سیمان مند دشتی تصریح کرد: با راه اندازی این کارخانه، تولید سیمان در استان بوشهر به یک میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی افزود: با توجه تعداد قابل توجه معادن دیگر در استان بوشهر و به خصوص در شهرستان های دشتی و تنگستان، تسریع در ایجاد یک پایانه تخصصی صادرات مواد معدنی با مسیر کوتاه دسترسی به جهت کاهش هزینه های انتقال، بیش از پیش الزامی بوده و با کار کارشناسی انجام شده از سوی دستگاه های اجرایی، بندر خورشهاب بعنوان بندر بهینه ایجاد پایانه تخصصی صادرات مواد معدنی انتخاب گردید.

استفاده از توان بخش خصوصی

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در اولین اقدام، از توانایی بخش خصوصی استفاده خواهد شد تا با امکانات فعلی اسکله بندر خورشهاب، صادرات مواد معدنی به بازارهای موجود کشورهای حوزه خلیج فارس انجام پذیرد.

وی ادامه داد: در برنامه ای بلندمدت، مطالعات توسعه این بندر برای تبدیل به یک پایانه کاملا تخصصی صادرات مواد معدنی در دستور کار سازمان ایمیدرو و سازمان بنادر و دریانوردی قرار خواهد گرفت تا صادرات مواد معدنی استان بوشهر و حتی استانهای همجوار به کشورهای هند و آسیای شرقی نیز میسر شود.

شهریاری با اشاره به آمار بالای بیکاری در شهرستان های دشتی و تنگستان، تصریح کرد: عمل به فرمایش رهبر معظم انقلاب برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید سرلوحه کار مسئولین اجرایی باشد و امیدواریم با پیگیری های مکرری که برای توسعه اقتصاد درون زا انجام میدهیم و با همت بیشتر مسئولین اجرایی برای سرمایه گذاری در معادن دشتی و تنگستان و ایجاد پایانه صادرات مواد معدنی، فرصت های شغلی مناسبی برای جوانان جویای کار در دو شهرستان دشتی و تنگستان مهیا شود.

منبع: مهر

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • سیراف :

    بیست و پنج درصد معادن استان در دشتی قرار دارد ولی راه مناسبی برای انتقال تولیدات معدنی به خورشهاب وجود ندارد.بنظر می رسد می بایست همزمان با اعلام این بندر به عنوان پایانه صادرات مواد معدنی نسبت به ایجاد راه دسترسی مناسب اقدام گردد.با توجه به وضعیت نابسامان اشتغال در دشتی می بایست برنامه ریزی هایی برای میان مدت این سامان شکل گیرد که یکی از آنها می تواند دسترسی آسان تر به بنادر حاشیه خلیج فارس باشد …

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/