رویاهای این مردم را باد برده است؟

شناسه خبر: 48994 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: فرماندار دشتی روز گذشته به همراه هیاتی از مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان به شهر بادوله رفت تا ضمن دیدار با مردم این شهر مشکلات و نارسایی های اهالی را بررسی و برای حل و رفع آنها تصمیم گیری نماید.

بادوله دوم دیماه ۱۳۹۱ به شهر ارتقاء یافت، شهری در حاشیه کوه خاکی و ادامه گنبد نمکی درست در جایی که رود مند این رشته کوه را برش زده و طبیعتی متفاوت پیش روی ساکنان این حدود می گستراند.

جغرافیای طبیعی که از تلاقی کوه و رود و دشت حاصل آمده و محل برخورد یکی از بادرودهای غالب منطقه به رشته کوه بالادست و تشکیل دلتایی از ریگهای چرخان است.

وجه تسمیه این شهر از عناصر باد و خاک ترکیبی ساخته که مفهوم آن خاک باد آورده و نرم و غیر سفت است.

تنها ارگان دولتی که می‌توان در این شهر یافت، شهرداری است که در شهر نوپای بادوله در دوم آذرماه ۱۳۹۲ شروع به کار کرد.

این شهر براساس سرشماری سال ۹۵، ۱۰۹۷ خانوار و ۴۰۲۸ نفر سکنه دارد که ۲۰۳۳ نفر مرد و ۱۹۹۵ نفر زن هستند.
بادوله در سال ۱۳۲۹، ۳۲۸ نفر سکنه داشت که با رشد ملایم و طبیعی جمعیت در سال ۱۳۹۰ به ۳۶۸۰ نفر رسید.
منبع معاش مردم در این شهر در حال حاضر کشاورزی است.

پیشتر دامداری نیز در این اینجا و در مراتع حاشیه رشته کوه بالادست و اراضی کناره رود مند رونق داشت.

پرورش شتر و گاو و گوسفند و بز در کنار نخل داری و صیادی و بعضا مشاغل سنتی و خدماتی در بادوله رونقی داشت و جمع مردم این جا را در کنار هم و وابسته به هم ساخته بود.

با ورود موتور پمپ به منطقه اولین چاه‌های عمیق در اواخر دهه ۶۰ در این حوالی حفر شد و کشاورزی و کشت خارج از فصل گوجه فرنگی رونق یافت.

بادوله در حاشیه یک سفره کوچک و محدود آب شیرین بنا شده که امروزه با ازدیاد برداشت و توسعه بی‌برنامه اراضی کشاورزی کلیت حیات در اینجا در معرض تهدید قرار گرفته است.

این شهر در کلیه مولفه‌های حیات جمعی از زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی تا اقتصاد و سیاست دچار نارسایی و ضعف‌های عدیده است.

با این وجود توسعه زیرساخت ها معادل بودجه‌های اختصاص یافته پیش رفته و کندی کار معمولا از نبود منابع اعتباری است.

از ورودی‌های دو سوی شهر تا فرسودگی شبکه تامین و توزیع آب و برق و حصر شدن شهر در بین مزارع کشاورزی و نبود اراضی برای کاربری‌های لازم و کشاورزی رها و بدون برنامه و دخالت و هدایت و راهبری دولت بگیر تا نبود زیرساخت‌های فرهنگی و سخت افزارها و نرم افزارهای آموزشی در حوزه فن آموزی و ایجاد اشتغال، طیف وسیعی از مشکلات در بادوله به هم زنجیر شده است تا توسعه در این حوالی را محدود نماید.

به تعداد کمتر از انگشتان یک دست سالها که بیاید و برود آب در سفره این حوالی خشک می‌شود و کشاورزی که اصلی‌ترین منبع معاش مردم این شهر است از بین خواهد رفت.

یا باید اداره کشاورزی برای کشاورزان این حدود مرز و محدوده مشخص کند یا بدون حضور کارآمد جهاد کشاورزی باید ببینیم کشاورزان سهم آب ساکنان را نیز به پای بوته‌های گوجه‌فرنگی بریزند و آنرا با قیمت کمتر از بهای آب به دلالان بفروشند.

تبدیل کشاورزی سنتی اما با ابزارهای شبه مدرن به کشاورزی مبتنی بر آگاهی و توان حقیقی طبیعت اولین الزامی است که باید در حق ساکنان این شهر و روستاهای پیرامون اعمال شود تا جلوی نابودی همگانی این شهر گرفته شود.
تخصیص اعتبارات بر اساس ضریب عقب ماندگی و محرومیت و تسهیل شرایط برای استقرار دستگاه‌های حاکمیتی از دیگر ضروریات بادوله در این روزهاست.

مطالعه طرح جامع توسعه شهر که حداقل بتواند دورنمای یکصد سال آینده شهر و منابع توسعه آن را بررسی نماید از دیگر ضروریاتی است که باید در بادوله انجام شود.

توزیع عادلانه منابع در بین ساکنان از سالیان دور انجام نشده است و بعد از انقلاب نیز دستگاه های متولی نتوانستند این ماموریت خود را درست و کامل انجام دهند.

اراضی کشاورزی بدون مطالعه و تنها با شرایطی سوری بین برخی توزیع شد و هر کس به خود این حق را داد تا چاهی در آن حفر کند و سهم آب بقیه ساکنان را نیز بهره برداری کند.

کشاورزان هیچ گاه در قبال استفاده از سهم آب سایر ساکنان چیزی به مردم این شهر پرداخت نکردند بلکه با انتقال آب به دوردست ها و اراضی دور از چاه های حفر شده، خود و دیگران را در معرض خطر قرار دادند.

اساسی‌ترین نیاز مردم این حوالی تدبیر و تحدید کشاورزی غیر علمی است.

تسهیل شرایط برای دریافت وام‌های ارزان احداث گلخانه و محدود کردن کشت در فضای باز دیگر ضرورت امروز ساکنان این شهر است.

مشکل عمده مردم بادوله در تابستان پیش رو و سالیان آتی تامین آب آشامیدنی است.

به نظر می‌رسد برای تامین آب حداقل با مصارف بهداشتی و صنعتی باید از همین امروز به فکر احداث یک مجتمع آب شیرین کن در ساحل دریا بود.

نگاه متولیان شهرستان اگر بلند و بینش آنان عمیق باشد شاید بتوان امیدوار بود این بخش از شهرستان دشتی صده ۱۴۰۰ را با دغدغه و فراز و فرودهای کمتر از صده معاصر آغاز کند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/