استان و گردشگری هدفمند نوروزی

شناسه خبر: 49026 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه, یادداشت ها

مند: نوروز ۱۳۹۷ با همه فراز و نشیب گذشت و از آن فقط خاطراتی گوشه ذهنمان و آمارهایی در پستوی کتابخانه هامان باقی ماند.

در مورد خاطرات که چه تلخ و چه شیرین به دلیل شخصی بودن و ماهیت محدودیت ظرف زمانی آن ها هر گونه تجزیه و تحلیلی بر آن از جهت علمی و پژوهشی مثمر ثمر نخواهد بود. فقط قابل یادآوری و در صورت شیرینی باعث انبساط خاطر و با چاشنی تلخی موجب ناراحتی و در بهترین حالت عبرت آموز خواهد بود.

در این بین آنچه می ماند آمارهایی است که به صورت مدون قابل استناد و بهربرداری است.

آمار گردشگرانی که مقصد گردشگری خود را استان بوشهر برگزیده بودند با جهشی عجیب و دور از انتظار رتبه استان را پس از دو استان شمالی همیشه شلوغ و پیشتاز به جایگاه سوم کشور رسانده بود. این آمار هم شادی آور است و هم رعب انگیز. مسرت بخش از بابت مورد استقبال قرار گرفتن استان در بین گردشگران کشور و ترس آور از سنگین شدن بار مسئولیت حفظ جایگاه در رقابت با سایر مقاصد گردشگری ایران چهار فصل.

اگر نگاهی به آمار چهار ساله اخیر بیندازیم به جز در یک سال در باقی سال ها استان بوشهر همواره یکی از پنج انتخاب برتر و پرطرفدار گردشگران نوروزی بوده است.

سال

رتبه

۱۳۹۴مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان
۱۳۹۵مازندران، خراسان رضوی، گیلان، هرمزگان، بوشهر
۱۳۹۶مازندران، گیلان، خراسان رضوی، اصفهان و فارس
۱۳۹۷مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان

انگیزه مسافرت می تواند خرید از بازارهای به نسبت ارزان و متنوع استان از گناوه و دیلم گرفته تا عسلویه و نخل تقی باشد یا آب و هوای مساعد و مهمان نوازی مردمان خونگرم استان بوشهر یا حتی تازه نمودن دیدارهای آشناهای ساکن در این پهنه از ایران.

گردشگری

این انگیزه هرکدام از موارد پیش گفته که باشد باید متناسب با آن برنامه ریزی نمود چون موثرترین تبلیغ جهت مسافرت مجدد یا ترغیب دیگران به مسافرت می تواند از سوی مسافران پیشین باشد. بهترین مشوق در این زمینه ارائه خدمات مناسب و تسهیل در مسافرت و به وجود آوردن محیط مفرح و ایجاد احساس راحتی برای مسافرین است. این خدمت می تواند در طیف وسیعی گنجانده شود که از خدمات کترینگ و هتلینگ در ابعاد کلان تا حتی در اختیار قرار دادن آب آشامیدنی سالم و رایگان درب منزل را شامل گردد.

با توجه به فراوانی تعداد مسافرین امسال از سه استان دوردست البرز، اصفهان و تهران جای امیدواری است که با برنامه ریزی صحیح متولیان امور، خدمات هتلینگ و کمپینگ با کیفیت بهتر ارائه گردیده و خاطره خوش به همراه اشتیاق برای دیدار مجدد از استان رقم بخورد.

دهکده گردشگری

گردشگر واقعی مطالبه گر خدمات متنوع متناسب با میزان هزینه کَرد خود در مقصد گردشگریست نه آن که حتی سیب زمینی و پیاز مورد نیازش را با خود حمل می کند. گردشگری قابل برنامه ریزی است که اقامتش مولد و کارا باشد و با وجودش باعث رونق صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم گردد. استان بوشهر از نظر زیرساختی در زمینه جذب گردشگر کاستی های بسیاری دارد. از نبود اقامت گاه های بوم گردی تا کمبود سرویس های بهداشتی قابل استفاده و تمیز را می توان ذیل کاستی های استان قلمداد کرد.

گردشگری دریایی
هر کدام از کمبودهای موجود خود می تواند موضوع تحقیقی مفصل گردد که از حوصله این مطلب خارج است. در آخر ذکر این نکته ضروریست که رمز ماندگاری در هر صنعتی به روز شدن و نو ماندن است. پس برای پویایی در این صنعت باید الگو برداری های صحیح و متناسب با شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور مورد توجه قرار گیرد. شاید این پویایی از آرامش اقامت گاهی روستایی در گوشه ای از استان در دل گردشگری مشتاق صفا و صمیمیت آن محل، جرقه زند و با توسعه گردشگری هدفمند راه را برای صعود به رتبه های بهتر هموار سازد.

 

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • سيراف :

    اما در شهرستان ما برخی از دوستان برای اولین نام اثر باستانی کلات مند را به کلات حیدری تغییر دادند و با بنرهای فراوانی در سطح شهر مهمانان نوروزی را سردرگم نمودند ولی صدای هیچ شخصی نیز در نیامد.مند، نام چهارمین رودخانه طویل ایران،نام کوهی که از شهرستان بوشهر شروع و به دیر می رسد و همچنین نامی برای جزایر چهارگانه در خلیج فارس می باشد.ولی منحصر نمودن آن به روستایی که کیلومترها از این اثر فاصله دارد و تعداد سکنه آن به تعداد انگشتان دست و شاید بیشتر باشد نوعی ظلم در حق این اثر باستانی است.برای روستای حیدری افتخاری بمانند شهید ابوتراب عاشوری کفایت می کند خواهشا با نام ها بازی نکنیم …

اخبار استان بوشهر
تبلیغات