نقض شدید چند «قاعده آمره» در حمله امریکا و متحدانش به سوریه

شناسه خبر: 49075 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: با پیشرفت جوامع و در کنار آن توسعه حقوق بین الملل، انجام اقدامات قانونى و عقلانى را مطابق حقوق بین الملل در جامعه جهانى انتظارداریم.

اما با عملکرد یکى دو دهه اخیر کشورهاى قدرتمند که خود مدعیان توسعه حقوق بین الملل هستند بیش از هر زمان و شاید بتوان گفت به مثابه دوران جنگ هاى اول و دوم جهانى شاهد ناتوانى شدید و ناکارامدى حقوق بین الملل هستیم و شاید بتوان ادعا کرد، حقوق بین الملل در دوره حاضر اوج ناتوانى خود را تجربه مى کند، چرا که شاهد تجاوز سیستماتیک و نظام مند و هماهنگ به اصول بنیادین و قواعد آمره حاکم بر این حقوق هستیم.

خاورمیانه خصوصا کشورهاى سوریه، یمن، عراق، افغانستان، پاکستان و … به راحتى با اقدامات ساختارشکنانه بین المللی شاهد نقض شدید قواعد آمره توسط مدعیان توسعه حقوق بین الملل هستند.

مطابق بند ۴ ماده ٢ منشور ملل متحد (بعنوان فراگیرترین و مهمترین سند بین المللى ) «کلیه اعضا در روابط بین المللى خود از تهدید به زور یا استعمال ان علیه تمامیت ارضى یا استقلال سیاسى هر کشورى و یا از هر روش دیگرى که با اهداف ملل متحد مباینت داشته باشد خوددارى خواهند نمود.» و در ادامه همین ماده در بند ٧ به صراحت اعلام مى دارد که «هیچیک از مقررات مندرج در این منشور، ملل متحد را مجاز نمى دارد در امورى که ذاتا جزء صلاحیت داخلى هر کشورى است دخالت نماید».

جامعه جهانى و یا کشور یا کشورهایى که قصد هرگونه اقدام نظامى و استفاده از زور علیه کشورهاى عضو جامعه جهانى داشته باشند مطابق تصریح مندرج در منشور ملل متحد خصوصا «فصل هفتم منشور» در صورتى مجاز به عملیات نظامى و توسل به زور هستند که مکانیسم پیش بینى شده در منشور ملل متحد را طى کنند و این امر صرفا در صلاحیت شوراى امنیت است که شاهد رد هرگونه دخالت نظامى توسط این شورا در روزهاى اخیر در خصوص دخالت نظامى در سوریه بودیم. بنابراین ابزار ناعادلانه موجود در اختیار چند کشور «به نام شوراى امنیت» نیز چنین مجوزى را صادر نکرده است.

حمله به سوریه

در چنین وضعیتى هرگونه تعرض به خاک کشورهاى دیگر به غیر از راه حل مندرج در منشور ملل متحد، نقض شدید چند قاعده آمره مورد قبول تمام جامعه جهانى و منشور ملل متحد است.
قاعده آمره حاکمیت کشورها، قاعده آمره عدم دخالت در امور داخلى کشورها، قاعده آمره عدم کاربرد زور علیه کشورها، قاعده امره حفظ تمامیت ارضى یا استقلال سیاسى کشورها، قاعده امره نقض فصل هفتم منشور ملل متحد و قاعده امره اصول بنیادین مندرج در منشور ملل متحد مى باشد که نقض هر یک از اینها نقض شدید مهمترین و عالى ترین هدف سازمان ملل متحد و منشور ملل متحد یعنى حفظ صلح و امنیت بین المللى است، اتفاقى که امروز در سوریه شاهد آن بودیم و قواعد آمره فوق الذکر با حمله سه کشور ایالات متحده امریکا، انگلیس و فرانسه نقض گردید.

همه کشورها و سازمان ملل متحد، دولت حاکم در سوریه را دولت قانونى و رسمى این کشور مى دانند و نماینده دولت این کشور در سازمان ملل متحد را نماینده سوریه می شناسند، حال فارغ از هرگونه ایرادى که به اقدامات داخلى کشورها مى توان وارد کرد حمله به خاک یک کشور و نقض تمامیت ارضى کشورها، مطابق مستندات از پیش گفته شده ممنوع و نقض شدید سخت ترین قواعد حاکم بر حقوق بین الملل مى باشد.

حمله به سوریه

سخن آخر اینکه آیا سه کشور حمله کننده به خاک سوریه، ایالات متحده امریکا، انگلیس و فرانسه و کشورهاى حمایت کننده یا تایید کننده این حملات اجازه مى دهند به چنین بهانه هایى یا حتى دلائل و بهانه هاى شدیدتر حاکمیت آنها آن هم با تعرض و دخالت نظامى نقض شود؟
سوال دیگر اینکه طبق حقوق بین الملل موجود، سیستم، سازمان و یا کشور یا کشورهاى خاصى به عنوان مرجع صلاحیت دار، کلانتر و پلیس بین المللی مجاز بر دخالت نظامى در همه کشورها ایجاد گردیده است؟
آیا این اقدام، باب جدیدى در آنارشیسم بین المللى نیست؟
این اقدام، پیشرفت حقوق بین الملل شناخته مى شود یا قدم به بیش از یک قرن پیش و حتى قبل از بروز جنگ جهانى اول؟

دکتر علیرضا رضائى
استاد دانشگاه هاى تهران و پژوهشگر حقوق بین الملل

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات