سهم ما بیش از دریا و زمین و هوای آلوده است

شناسه خبر: 49170 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, گفتگو

مند: واضح است اگر این صنایع عظیم و بی نظیر (در سطح جهانی) درهرجای دیگر از این کشور قرار داشت میزان بکارگیری نیروهای بومی به این میزان پایین نبود (به ویژه در سطح مدیریتی). منطقی نیست که دریا و زمین و هوای آلوده برای مردم استان ما باشد و مابقی مزایا برای افراد دیگر!

شاید به درستی ندانیم از کی و چگونه دشتی ها پا در راه ارتقا ادبی و علمی نهاده اند! اما این را خوب می دانیم این میراث اسلاف نسل به نسل با همه ی فراز و فرودهای اجتماعی و اقتصادی خود به نسل معاصر رسیده است.

امروز فرزندان جوان دشتی بی هیچ هیاهوی رسانه ای از مفاخر این دیار هستند بی هیچ چشم داشتی افتخار درو و موفقیت تولید می کنند و نام و آوازه دیارمان را در کشور و فراتر از مرزها با سربلندی فریاد می زنند.
کاش از اینان بیشتر بگوییم و بنویسیم، بیشتر بهشان بها دهیم و ازشان بیشتر برای گام نهادن در راه توسعه بهره ببریم.
حال با این مقدمه موجز می خواهم یکی از این جوانان فرهیخته دیار دشتی را به شما معرفی کنم.

مهندس سعید کاشفی، سال آخر دوره دکترا مهندسی شیمی گرایش محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف؛ رتبه اول دوره دکتری ورودی ۹۳، برنده سه دوره پیاپی جوایز تحصیلی دوره دکتری بنیاد ملی نخبگان در سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵، پذیرش کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه صنعتی شریف، رتبه ۵ دوره کارشناسی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و… بخشی از موفقیت های افتخارآفرینشان محسوب می شود.

از همین رو و به بهانه اعزام دکتر کاشفی به اسپانیا از طرف‌ وزارت علوم و تحقیقات فناوری برای گذراندن پروژه مطالعاتی «ساخت نانوبیو کاتالیست برای تصفیه زیستی پساب های صنعتی(رنگی)» در دپارتمان ICP دانشگاه UAM، بر آن شدیم با ایشان گفتگویی انجام داده که در ادامه توجه شما را به مشروح این گفتگو جلب می کنم.

گفتگو: محمد شاکری مطلق

در ابتدا برای آشنایی خوانندگان، از مدارس و دانشگاه هایی که تحصیل کرده اید بگویید؟

سلام به همدیاران عزیزم. سپاس از اینکه این فرصت را فراهم آوردید تا دقایقی با هم استانیهای خوبم باشم.
من آموختن را از دبستان شهید ملاح و دبستان نجفی در شهر خورموج آغاز کردم، مقطع راهنمایی را در مدرسه شهید سروری و نمونه آزادگان و مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی را در دبیرستان نمونه علامه؛ مقطع کارشناسی، کارشناسی  و ارشد را در دانشگاه صنعتی شریف گذراندم و اکنون نیز سال آخر دوره دکتری را در دانشگاه صنعتی شریف در حال تحصیل هستم.

دلیل انتخاب گرایش محیط زیست، به عبارتی چه شد که این گرایش مهندسی شیمی را انتخاب کردید؟

یکی از دلایل مهمی که من رشته مهندسی شیمی را انتخاب نمودم وجود منابع سرشار نفت و گاز در جنوب ایران بالاخص استان بوشهر است. به خاطر دارم در بازدیدی که در تابستان سال ۱۳۸۳ (دوم دبیرستان) از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس داشتم و همچنین علاقه وافر به درس شیمی، علاقه به این رشته تحصیلی در من شکل گرفت. پس از ورود به دانشگاه و اتمام مقطع کارشناسی، گرایش های متعددی (بیش از ۱۰ گرایش) جهت ادامه تحصیل در این رشته پیش روی من قرار گرفت که با توجه به اهمیت محیط زیست و چشم انداز نامناسب منابع آبی کشور، به عنوان کشوری گرمسیری، گرایش محیط زیست با تمرکز بر تصفیه پساب های صنعتی مورد توجه ام قرار گرفت.

قدری از جایگاه و فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه و دپارتمان خود در دانشگاه شریف بگویید؟

دانشگاه صنعتی شریف به واسطه کیفیت فضای آموزشی و نیز حضور اساتید شناخته شده، همواره پذیرای رتبه های برتر کنکور سراسری ورودی دانشگاه ها بوده است که قرار گرفتن این فاکتورها در کنار یکدیگر دستاوردهای ارزشمندی را برای کشور به همراه داشته است. در بدو تاسیس این دانشگاه در سال ۱۳۴۵، دانشکده مهندسی شیمی (در اواخر دهه ۷۰ دانشکده مهندسی شیمی و نفت) به عنوان یکی از چهار دانشکده اساسی جهت تربیت نیروی متخصص در کنار سه دانشکده مهندسی های مکانیک، برق و علم مواد مورد توجه قرار گرفت. با توجه به قرار گرفتن ایران در ناحیه نفت خیز خاورمیانه، در حال حاضر نیز این رشته یکی از مهمترین رشته های مهندسی به شمار می رود.

چشم انداز مهندسی خاصه گرایش تخصصیتون محیط زیست را چگونه می بینید؟

با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور گرم و خشک ایران و همچنین اثرات جبران ناپذیری که آلاینده های موجود در پساب های صنعتی می توانند بر روی محیط زیست پذیرنده آنها داشته باشند (امری که هم اینک در سواحل خلیج فارس به دلیل ورود پساب های صنعت نفت و گاز به دریا شاهد آن هستیم) تصفیه این پساب ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لازم به ذکر است که در صورت ورود این آلاینده ها به چرخه غذایی انسان سرطان زا بوده و قابلیت ایجاد جهش ژنتیکی را دارا خواهند بود. بنابراین تحقیق در خصوص روش های موثر تر و دوستدار محیط زیست از پتانسیل بالایی برخوردار است.

نقش فرصت های پژوهشی، تحقیقاتی و مطالعاتی در توسعه علمی و دانشگاهی چگونه می بینید؟

همکاری، هرچند کوتاه مدت، با اساتید خبره در حوزه تخصصی، این امکان را به شما می دهد تا از نزدیک با کیفیت فضای تحقیقاتی (اعم از امکانات، نحوه همکاری استاد و دانشجو در حین انجام یک پروژه و غیره) آشنا شوید. نکته ای که در بدو ورود توجه من را به خود جلب کرد رابطه دوستانه اساتید با دانشجویان فارغ از هرگونه تعارفات و تشریفات بود. همین امر باعث خواهد شد تا دانشجو با اشتیاق فراوان زمان بیشتری از روز خود را صرف امر پژوهش کند. بنابراین، انتقال تجارب مثبت تحقیقاتی را می توان به عنوان دستاوردی مهم در نظر گرفت.

پرفسور روبرتو فرناندز همکار دکتر کاشفی در پروژه مطالعاتی

از عوامل موفقیت آقای دکتر کاشفی قدری بگویید؟

فکر نمی کنم هیچ عاملی به اندازه خانواده و محیط آن در موفقیت فرد تاثیر داشته باشد. جا دارد از همین جا از تمامی اعضای خانواده خود و همسرم بابت حمایت هایی که از من داشتند تشکر کنم. اما تشکر ویژه ام از همسر صبورم است که با وجودی که کمتر از دو سال از زندگی مشترکمان می گذرد با حضور من در این فرصت تحقیقاتی بسیار منطقی برخورد نمودند.

توصیه علمی و اجتماعی جناب عالی به جوانان استان خاصه کسانی که دانشجو و دانش آموخته مهندسی شیمی یا محیط زیست هستند چیست؟

من در مقامی نیستم که بخواهم به جوانان با فهم و کمالات استان خودم توصیه ای داشته باشم اما آنچه که من در ابتدای ورود خود به دانشگاه بسیار به آن فکر می کردم بازگشت به دیار خود و کمک به اعتلای نام استان خود است، اگر فرزند لایقی باشم. آنچه که مسلم است این است که خوشبختانه این استان مهندسین دانش آموخته و مجرب در رشته مهندسی شیمی کم ندارد، اما آنچنان که باید و شاید در صنعت نفت و گاز در استان خود به جایگاه شایسته خود دست نیافته اند. شاید یک عامل مهم در این امر نبود اتحاد و انسجام لازم میان این عزیزان است. واضح است اگر این صنایع عظیم و بی نظیر (در سطح جهانی) در هرجای دیگر از این کشور قرار داشت میزان بکار گیری نیروهای بومی به این میزان پایین نبود (به ویژه در سطح مدیریتی). منطقی نیست که دریا و زمین و هوای آلوده برای مردم استان ما باشد و مابقی مزایا برای افراد دیگر!

جناب آقای دکتر آیا شما به دیگر رشته های علمی هم علاقمند هستید؟

بله اما از جنس مهندسی نیست. یکی از رشته هایی که شاید زمانی بتوانم در آن به تحصیل بپردازم روانشناسی است.

معلمان و اساتیدی که در موفقیت شما تاثیر گذار بوده اند از چه کسی یا کسانی نام می برید؟

بی شک در مسیر تحصیل علم افراد زیادی، هر کدام به گونه ای تاثیر گذار هستند. اما هیچ گاه نام اساتید فرزانه ای همچون جناب آقایان اسماعیل حیدری، رضا شیراوند (دبیر ریاضی) و اکبر منصوری نسب (دبیر شیمی) از خاطر من پاک نخواهد شد.

این واژه ها چه  چیزی در ذهن شما تداعی می کنند:

چاه حسین جمال: دیار پدری
خورموج: زادگاه و وطن
دشتی: دیار عالمانی همچون حاج میرزا احمد دشتی نجفی و شعرایی نظیر فایز و مفتون
دشتی ها: خونگرم
استان بوشهر: ثروتمند و در عین حال محروم
دبیرستان علامه طباطبایی: خاطرات خوب
صنعتی شریف: سکوی پرتاب

اگر نکته ناگفته ای لازم است بفرمایید؟

از اینکه جنابعالی این فرصت را در اختیار من قرار دادید بسیار سپاسگزارم و از خداوند برای مردم شهر (خورموج) و استانم آرزوی توفیق و سرافرازی دارم.
التماس دعا

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

 • ابراهیم شاکری مطلق :

  درود بر افتخار آفرینان عرصه های علم و فرهنگ دشتی .
  درود بر دکتر کاشفی و خونواده فرهیخته شون
  درود بر ککام محمد که در شناسایی دشتیاتی های نخبه یدطولایی دارد
  و درود ویژه به من سایت مند . مند پایدار و استوار چون کوه و جاری چون رود

اخبار استان بوشهر
تبلیغات