خسارت ۵۰ درصدی گرما به مراتع و پوشش گیاهی استان بوشهر

شناسه خبر: 49566 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: مدیرکل منابع طبیعی بوشهر با اشاره به افزایش دما و وقوع خسارت به مراتع گفت: گرمای شدید ۵۰ درصد به مراتع و پوشش گیاهی طبیعی و دست کاشت استان خسارت وارد کرد.

سهیل مهاجری با اشاره به افزایش دما در استان بوشهر اظهار داشت: بارش کم باران و افزایش خشکسالی به مراتع و اراضی منابع طبیعی خسارت وارد کرده که بهره‌برداران این عرصه هم دچار مشکلات شدند.

وی  مساحت اراضی منابع طبیعی استان بوشهر را ۱٫۸ میلیون هکتار دانست و تصریح کرد: خشکسالی و کاهش بارش باران سبب کاهش میزان علوفه در مراتع استان بوشهر شده و  این مهم  می‌تواند به تشدید تخریب اراضی ملی منجر شود.

وی، کاهش رویش علوفه برای چرای دام، کاهش تولید دام سبک و سنگین در برخی مناطق استان، خسارت به گونه‌های مختلف گیاهی و حیوانی از پیامدهای مهم خشکسالی و تخریب مراتع دانست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از خسارت ۵۰ درصدی شدت گرما به مراتع و پوشش گیاهی خبرداد و بیان کرد: بیش از یک میلیون هکتار از مراتع استان بوشهر در خشک‌ترین وضعیت قرار دارند که خسارت برآورد شده در اثر خشکسالی و گرمای شدید اخیر در مراتع و پوشش گیاهی طبیعی و دست کاشت در مراتع، بیش از ۵۰ درصد است.

مهاجری، مساحت اراضی جنگلی  استان را  ۲۲۷  هزار و ۲۱۵ هکتار دانست و تصریح کرد: از این میزان ۱۵ هزار و ۸۱۶ هکتار آن جنگل‌های دست کاشت است.

وی، با بیان اینکه بیشترین سطح نهال‌کاری‌های انجام شده طی سال‌های گذشته در شهرستان‌های دشتستان و دشتی بوده خاطر نشان کرد: در شهرستان دشتستان یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار نهال‌کاری انجام شده که پس از سه سال آبیاری و مراقبت و استقرار و رشد بیشتر نهال‌ها، اکنون به شدت مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از نهال‌کاری بیش از ۸۰۰ هکتار اراضی دشتستان خبرداد و بیان کرد: با توجه به شرایط بد آب و هوایی و گرمای شدید هوا باید مدت زمان آبیاری به حداقل برسد و هفته‌ای یک بار نهال‌ها آبیاری شود.

مهاجری، با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ هکتار از نهالکاریهای انجام شده در اراضی بیابانی شهرستان دشتی است گفت: این نهال‌ها در معرض تهدیدهای مختلف خشکسالی و گرمای شدید هوا هستند .

وی مراقبت و حمایت از عرصه‌های منابع طبیعی، به عنوان شکننده‌ترین اکوسیستم‌ها در برابر خشکسالی و گرمای شدید را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: در این راستا اقداماتی برای مقابله با پدیده خشکسالی انجام شده که نیاز به اعتبارات بیشتری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار امیدواری کرد که از محل اعتبارات مدیریت بحران استان به وضعیت پیش آمده در مراتع و بیابانهای استان کمک شود و تابستان پیش رو را با کمترین خسارت ممکن سپری کنیم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات