طاقت مردم برازجان طاق شد

بی آبی باعث تجمع اعتراضی شهروندان برازجانی شد

شناسه خبر: 49733 سرویس: آرشیو, اخبار مهم

مند: بی آبی چندین روزه، طاقت مردم برازجان را طاق کرد و فراخوانی که در فضای مجازی منتشر شد، ساعت ۱۹ روز شنبه مردم را به خیابان کشاند.

تجمع برازجان که تا ساعت ۲۳ شنبه شب در میدان ۱۷ شهریور ادامه داشت، آمد و شد خودروها در خیابان های منتهی به این مسیر را مختل کرد.

در این تجمع اقشار مختلف مردم با سردادن شعارهایی نسبت به مشکلات ایجاد شده برای تامین آب و بی نظمی در توزیع آن ابراز گله مندی کردند.

به نوشته ایرنا، تجمع کنندگان که همراه خود دست نوشته هایی داشتند اعلام کردند این وضعیت زندگی آنان را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

معاون سیاسی فرمانداری دشتستان نیز با حضور درجمع تجمع کنندگان قصد بیان اقدام های انجام شده برای رفع مشکلات فراروی مردم را داشت که افراد با سردادن شعارهایی مانع آن شدند.

آب شهرستان دشتستان از تصفیه خانه بوشیکان کازرون تامین می شود که بدلیل خشکسالی طولانی مدت، میزان انتقال آب از این خط کاهش چشمگیری یافته است.

در همین خصوص، ستوده سرپرست معاونت عمرانی استانداری بوشهر گفته: باتوجه به اینکه بخشی از آب رودخانه شاپور توسط کشاورزان شهرستان کارزون مصرف می شود مسوولان استان بوشهر در راستای تامین آب مردم به ازای هر هکتار ۱۴ میلیون تومان بابت عدم کشت محصول به کشاورزان پرداخت کرده اند تا کشت نکنند، اما کشت صورت گرفت و کشاورزان نسبت به تعهدات خود پایبند نبودند.

ستوده ادامه داد: با توجه به کاهش بیش از ۵۰ درصدی ورودی آب از خط کازرون به دشتستان، بخشی از آب این شهرستان را از خط کوثر تامین خواهیم کرد.

خط کوثر روزانه ۲۰۰ هزار متر مکعب آب را از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد به استان بوشهر منتقل می‌کند و ۶۰ درصد مردم استان از این خط بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نیز گفت: حفر ۱۱ حلقه چاه در دستور کار است که دو حلقه چاه تا کنون حفر شده و دو حلقه چاه دیگر نیز تا هفته آینده یا کمی دیرتر به بهره‌برداری خواهد رسید.

کیقباد یاکیده افزود: خط کازرون باید روزانه ۸۰ هزار متر مکعب آب را به دشتستان منتقل کند که این میزان کمتر از نصف شده است.

دشتستان با ۲۶۱ هزار نفر جمعیت نخستین شهرستان استان بوشهر از نظر وسعت و دومین شهرستان از نظر جمعیت است.

مدیرعامل آبفای فارس: خواستار میزبانی از بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان هستیم

مدیرعامل آب منطقه ای فارس در این خصوص می گوید:‌ با افتخار خواستار میزبانی از بزرگان، ریش سفیدان و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا شهرستان دشتستان در کازرون هستیم، برای بازدید میدانی از وضعیت منابع آبی که به دشتستان می آید و همچنین خواستار بررسی موضوع توسط بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان و همچنین هم اندیشی و چاره اندیشی در جهت مدیریت مصرف و ارائه راهکارهای کاربردی جهت حل مشکلات فعلی و آتی هستیم.

حمیدرضا دهقانی افزود : در فروردین ۹۶ از محل ایستگاه بوشیگان کازرون ۵۰۰۳ لیتر در ثانیه به دشتستان پمپاژ شده است که این رقم در فروردین سالجاری بدلیل خشکسالی و کمبود آب های زیر زمینی به ۸۸۱ لیتر در ثانیه رسیده است. همچنین این رقم در خردادماه ۹۶ از محل ایستگاه ۷۰۹ لیتر در ثانیه بوده که در خرداد سال جاری به رقم ۴۰۷ لیتر در ثانیه کاهش یافته است.

وی که در دهه ۸۰ مدیرعامل آبفای استان بوشهر بوده، ادامه داد: با توجه به روند کاهش شدید نزولات آسمانی و پایین آمدن سطح آبهای زیر زمینی این وضعیت امروز دشتستان از سالها پیش قابل پیش بینی بوده است و باید نسبت به تامین بخشی از نیاز موجود از خط کوثر یا در درازمدت از آبشیرین کن اقدام شود.

دست آخر اینکه متاسفانه وعده های زمین مانده سال های اخیر مدیریت سابق استان در خصوص آبشیرین کن ها، امروز چالش های خود را در برازجان و البته استان بوشهر نشان می دهد.

منبع: فکرشهر/ایرنا/خلیج فارس

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/