اینجا چه کسی تصمیم می گیرد؟

داستان احداث بزرگترین مجتمع فرهنگی جنوب در شهر خورموج

شناسه خبر: 49791 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: مجری در حین اجرای برنامه با اشاره به گرمای هوا و محدودیت سالن، محل برگزاری همایش را در شان مردم دشتی نمی بیند، اندکی بعد شهردار که برای خوشامدگویی به پشت تریبون آمده، از احداث بزرگترین مجتمع فرهنگی و هنری جنوب کشور در شهر خورموج خبر می دهد.

بیش از یک هفته از برگزاری همایش تجلیل از چهره های ماندگار ادبی شهر خورموج می گذرد، همایشی که متولی آن شهرداری و شورای شهر خورموج بودند ولی هنوز مدافعان و حامیان این همایش از برگزاری آن سرخوش هستند و منتخبی از آن را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.

هرچند نقدهای فراوانی بر این همایش مترتب بود ولی هیچگاه انتقادات موصوف به عرصه رسانه کشیده نشد تا طبق عادت معمول در شهرستان دشتی، این بحث نیز در محافل خصوصی شهرستان به بایگانی برود و هزینه ای متوجه برگزار کنندگان و منتقدان نشود.
موضوع این نوشتار اما پرداختن به ابعاد مختلف همایش نیست، بلکه واکاوی اتفاق عجیبی است که در همایش رخ داد و چگونگی تصمیم گیری جمعی در شورای شهر خورموج را به چالش کشید.

مجری برنامه محل برگزاری همایش را در شان مردم دشتی ندید و پس از آن شهردار خورموج که برای خوشامدگویی و گزارش برگزاری این همایش به پشت تریبون آمده بود، به طور غیرمنتظره از تصویب اولیه احداث بزرگترین مجتمع فرهنگی و هنری جنوب کشور برای برگزاری همایش هایی در این تراز خبر داد.

شیخیانی با کمال تعجب اما به صراحت گفت، احداث این مجتمع فرهنگی توسط اعضای شورا در محل همایش به تصویب رسیده است.

اینکه طرحی در این سطح بدون مطالعات اولیه و بررسی و پشتوانه نظر کارشناسی و برآورد هزینه و فایده و بدون موافقت تمامی اعضای شورا در یک همایش رونمایی می شود، بسیار نگران کننده است که مبادا دیگر تصمیمات استراتژیک شورای شهر خورموج نیز با این مدل فکری اتخاذ می شود.

شهر خورموج در ویترین عملکرد شهرداران و شوراهای پیشین نیز پروژه هایی از این دست دارد که به دلیل نداشتن تفکر استراتژیک مدیریت شهری، عدم آینده نگری و نگرش خلق الساعه شهرداران وقت، منجر به هدر رفت منابع شده است.

از مصادیق بارز آن می توان به ترمینال مسافربری شهر خورموج و پارک مفتون اشاره کرد. ترمینال مسافربری که به دلیل جانمایی نامناسب با عدم اقبال مواجه شده است و پارک مفتون هم گویی در سال های اخیر در حوزه مدیریت شهری تعریف نمی شود؛ چرا که تحولی حتی در روشنایی و فضای سبز آن نیز شاهد نیستیم.

گرچه می توان به نمونه های بیشتری از این دست پروژه ها که محصول تفکر خلق الساعه شهرداران و پذیرش و تصویب بدون مطالعه آن از سوی اعضای شورا است، اشاره کرد، اما انتظار می رود بعد از پنج دوره تشکیل شورای شهر، مردم و اعضای شورا نسبت به هزینه کرد اعتبارات دولتی و مردمی در شهر به وسواس و دقت لازم رسیده باشند.

تجلیل از چهره های ادبی دشتی

از این رو انتظار می رود تصمیم گیران شهر خورموج به ویژه شهردار این شهر آنچه در گذشته اتفاق افتاده است مدنظر قرار دهند و حداقل از گرفتن تصمیمات اینگونه قبل از تشکیل شورا و بیان رای و نظر اعضاء اجتناب بورزند.

منابع سرشاری که در چند سال اخیر به واسطه مالیات ارزش افزوده به حساب شهرداری ها واریز می شود و به واقع از جیب مردم همین شهر است، نباید تدبیر و هدفمندی را از شهرداری و شورا سلب نماید. زیرا که شهرداری ها، اساسا برای کسب آن متحمل زحمت نمی شوند اما سئوال کلیدی از شورا و شهرداری خورموج این است، اگر مثل گذشته و با توجه به  وضعیت اقتصادی کشور، درآمد شهرداری از محل مالیات ارزش افزوده قطع شود، آیا چنین پروژه هایی برای شهر خورموج تعریف می کنند یا نگاهشان معطوف به اولویت های دیگری خواهد بود.

البته شهردار خورموج در مصاحبه با خبرنگار مهر اظهار کرده است: این پروژه که یکی از پروژه های شاخص استان بوشهر و حتی جنوب کشور است علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای شهرداری، زمینه برگزاری همایش های بزرگ و مراسمات شهروندان را نیز فراهم می کند.

اگرچه وی اشاره ای به نمونه های موفق این پروژه در استان بوشهر نکرده و نگفته است چرا این اندیشه در سایر شهرهای استان عملیاتی نشده است. شهردار خورموج حتی بیان نکرده که تکلیف تالارهای شهر خورموج که عموما در تامین هزینه های خود درمانده اند پس از احداث این پروژه چه خواهد شد. صرف نظر از هزینه سرسام آوری که برای ساختن این پروژه نیاز است، موضوع دیگر، چابک سازی ساختارهای دولتی و شبه دولتی و حتی مستقل است.

در حالی که طبق اصل ۴۴ قانون اساسی و البته تجربه های موفق جهانی، دستگاه های در تراز شهرداری به برون سپاری خدمات خود روی آورده اند اما شهرداری خورموج به ویژه در احداث این پروژه علاوه بر تحمیل هزینه هنگفت ساخت، می بایست هزینه های هر ساله نگهداری و نوسازی را نیز متحمل شود.

با قدری دوراندیشی و تن دادن به تصمیمات شورایی و مشاوره گرفتن از صاحبان تجربه می توان هزینه گزاف ساخت این مجتمع را در حوزه هایی  دیگر سرمایه گذاری کرد که علاوه بر ارزش افزوده برای شهر نیازمندی های موثر و حیاتی تر شهروندان را نیز برآورده کند.

تجلیل از چهره های ادبی دشتی

به هر روی کسب درآمد پایدار از این پروژه در حالی که بخش خصوصی در شهرستان حضور معناداری ندارد و برگزاری همایش ها نیز بیشتر مورد علاقه ادارات دولتی است که خود درگیر کمبود اعتبار هستند و احتمالا برای اجاره این سالن چشم انتطار همکاری بین بخش می باشند، چالش بعدی شهرداری و شورا شهر خورموج از احداث این پروژه خواهد بود.

از سویی وضعیت اقتصادی شهروندان و سمن ها و گروه های غیر انتفاعی نیز چندان خوب نیست که بتوانند از پس اجاره سالنی با این تعداد و ظرفیت برآیند.

از چشم اندازی دیگر چندین سالن متوسط دیگر نیز در شهر خورموج وجود دارد و برای برگزاری مراسمات مردمی نیز چندین سالن و باغ در اطراف شهر هست که به لحاظ قیمت احتمالا رقیبان جدی برای این پروژه خواهند بود.

تجلیل از چهره های ادبی دشتی

هر چند داشتن سالنی بزرگ با ظرفیت و امکانات بیشتر و بهتر در شهر خورموج لازم است اما به نظر می رسد احداث این سالن برای شهرداری که می بایست اعتبارات مردمی و دولتی را در پروژه های بهتر سرمایه گذاری کند که بازده اقتصادی نیز داشته باشد، مقرون به صرفه نیست.

امید است که در احداث این مجتمع توسط شهرداری تجدید نظر شود و تصمیمی جمعی و شورایی ناظر بر منافع شهروندان، اتخاذ گردد.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • علي :

    فقط هزینه الکی میشه تو شهر خورموج.
    .نمدونم چه کسی باید پیگیر کارهای … شورا و شهردار باشد…
    فقط تو روکش اسفالت تبحر دارن

اخبار استان بوشهر
تبلیغات

تلگرام مند

https://smallseotools.com/