فرهنگ از موانع عمده عدم ورود بانوان به حرفه خبرنگاری در دشتی است

شناسه خبر: 49859 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, گفتگو

مند: زن در باور و فرهنگ مردم این حوالی قدر و شوکت خاصی دارد. با این وجود این نوع نگاه شخصی مانده است و با رسیدن به جامعه می بینیم که حضور بانوان در اداره شهرستان، تصمیم سازی و تصمیم گیری ها حتی تصمیماتی که به حوزه بانوان برمی گردد چندان قابل ملاحظه نیست.

با توجه به سهم نادیده زنان در مدیریت سیاسی و استقبال جامعه از تفکر مردسالارنه در حوزه سیاست دشتی، به نظر می رسد این امر در حوزه خبرنگاری و روزنامه نگاری نیز نمود پیدا کرده است چرا که تا امروز بیشتر بانوان شهرستان در این حوزه حضوری تماشاگرانه داشته اند.

اما در نسل جدید با تغییر نگرش و گفتمان سازی در باب شخصیت و جایگاه بانوان، می توان امیدوار بود بانوان دشتی با نهادینه کردن حضور خود در جامعه، نهاد سازی پایداری را شکل دهند.

حال در این مجال برای نمایان کردن این تغییر نگرش و به بهانه پیش رو بودن روز خبرنگار، گفتگو با بانویی از دیار دشتی داشته ایم که با عزم و اراده ی مثال زدنی پا در عرصه خطیر خبرنگاری و اطلاع رسانی گذاشته است.
آنچه پیش روی شماست شرح یکی از اولین بانوان دشتیاتی است که با مدیریت کانال خبری «سیله» و اتکا به توانایی هایش در مسیر تاثیر گذاری در تصمیم گیری های شهرستان گام نهاده است.

لطفا در ابتدا معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید کار خبرنگاری را از چه زمانی و از کجا شروع کردید؟

سکینه حیدری نسب هستم، لیسانس زبان و ادبیات فارسی، در حال حاضر مدیر کانون فرهنگی تربیتی رضوان شهر کاکی هستم که از سال ۹۰ تاکنون نیز به عنوان مشاور امور بانوان بخشداری کاکی فعالیت می کنم.
ورود من به حوزه خبر و خبرنگاری از ابتدای سال ۹۵ در کلاس های دوره آموزش گویندگی و فن بیان آقای حجت محمدی شروع شد که در آن جا آقای عالی پور مدیر کانال خبری نگین جنوب من را در جریان برگزاری دوره خبرنگاری در خانه مطبوعات استان قرار دادند، سپس مدیر سایت خبری مند من را به آقای هوشمند عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات استان معرفی کردند که در آن دوره از شهرستان دشتی فقط من به اتفاق آقای زارعی و خانم مددی و همچنین آقای عالی پور حضور داشتیم و خوشبختانه توانستیم آزمون پایانی آن دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته و مدرک آن دوره را از وزارت ارشاد بگیریم و به دوره تکمیلی آن راه پیدا کنیم. بعد از آن دوره، برای تکمیل و بالا بردن سطح دانش خبرنگاری ام در باشگاه خبرنگاران جوان بوشهر دوره خبرنویسی و گزارشگری را پیش خانم کهنسال رئیس هیئت تحریریه خبر صدا و سیما گذراندم. یک دوره هم زیر نظر بسیج رسانه استان و دوره خبرنویسی مدرن را نیز زیر نظر استاد دکتر هادی زمانی متخصص ارتباطات و دکترای مدیریت اجرایی موفق شدم طی نمایم.

از خاستگاه علاقه مندی خود به خبرنگاری و اطلاع رسانی برایمان بگویید، اینکه چه شد به سمت خبرنگاری میل پیدا کردید؟

راستش من به خاطر علاقه ای که به نویسندگی و سرودن شعر داشتم رشته تحصیلی ام را ادبیات انتخاب کردم و فکر می کردم روزی بتوانم رمان نویس بشوم. اصلا به خبرنگاری فکر نمی کردم البته خبرنگاری جزو علایقم بود اما با حضورم در دوره های خبرنگاری و آشنایی با دوستان خبرنگارم روز به روز بیشتر عاشق این کار شدم.

آیا قبل از راه اندازی کانال سیله با رسانه خبری دیگری نیز همکاری داشته اید؟

به طور رسمی، خیر! با بعضی رسانه ها همکاری داشتم و به دوستان کمک می کردم اما تا آن موقع رسما خبرنگار یک رسانه نبودم.

چه شد که به فکر راه اندازی کانال سیله افتادید، فلسفه وجودی و هدف و اهدافتان از راه اندازی این کانال خبری چیست؟

با تشویق دوستانم و به ویژه در حوزه خبر آقای عبدالرضا احمدی مدیر «کاکی خبر» به من می گفتند: «شما این همه دغدغه خبر دارید چرا برای خودتان سایت خبری راه اندازی نمی کنید؟» که با تشویق ها و کمک ایشان کانال خبری «سیله» را راه اندازی کردم.

 آیا الگویی هم در این زمینه داشته‌اید؟

الگوی خاصی که خیر! اما برای مدیریت کانال از راهنمایی های آقای احمدی (کاکی خبر) همیشه بهره بردم‌. در تهیه خبر نیز از حضور استادان عزیزم دکتر زمانی و خانم کهنسال همیشه استفاده می برم.

به عنوان مدیرکانال  معرفی کوتاه از «سیله» برای ما داشته باشید.

کانال خبری سیله را بدون هیچ گونه جانبداری از شخص، گروه و یا قشر خاصی، فقط با هدف آگاهی بخشی به مردم عزیز راه اندازی کردم که اخبار شهرستان دشتی٬ جنوب کشور و اهم رویدادهای کشور را پوشش می دهد.
اسم کانال را پس از ماه ها مشورت و هم فکری با دوستان در حوزه ها و تخصص های مختلف «سیله» انتخاب کردم٬ چون قصدم این بود که هم خاص باشد و هم نماد جنوب و حاشیه خلیج فارس٬ در پایان این اسم مورد تائید همگی قرار گرفت.
«سیله» اسم جزیره ای غیرمسکونی در خلیج فارس است که به آن «ام سیله» و «خان» نیز می گویند.
جزیره «خان» با مساحتی در حدود ۴ کیلومتر مربع در ۸ کیلومتری غرب روستای بردخون کهنه واقع شده‌ است.

اگر تمایل دارید از همکار یا همکاران خود در سیله  بگویید؟

 

خودم به تنهایی هدایت کانال خبری سیله را بر عهده دارم.

برای ارتقاء دانش فنی خود و کانال خبری تان چه برنامه هایی مدنظرتان هست؟

من ابتدا با کسب دانش و مهارت های لازم در این حوزه وارد شدم و همچنان از دانش و تجربیات اساتیدم بهره می برم و با آن عزیزان در ارتباط هستم. همچنین به طور مستمر در دوره ها و کارگاه هایی که در سطح استان و یا کشور در این زمینه برگزار می شود نیز حضور فعال دارم.

به نظر شما دلایل حضور کم رنگ بانوان در عرصه خبرنگاری شهرستان دشتی چیست؟

امروزه اکثر بانوان دشتی در جامعه حضور فعال دارند اما شاید چون خبرنگاری نیاز به فعالیت بیشتر و مستمر دارد، البته می توان گفت موانع فرهنگی نیز بی تاثیر نیست.

وضعیت کاکی به لحاظ انجام کارهای خبری و رسانه ای نسبت به دیگر بخش های شهرستان و استان چگونه است؟

خوشبختانه بخش کاکی نسبت به جاهای دیگر استان بوشهر به لحاظ رسانه ای در وضعیت خوبی است. رسانه هایی که در خود بخش کاکی در حوزه خبر فعال هستند می توان کاکی نیوز به مدیریت مدیریت غلامعلی جمالی حاجیانی٬ کاکی خبر به مدیریت عبدالرضا احمدی و سیله را نام برد و کانال «مسیله عبدی خاستگاه بزرگان» نیز مسائل فرهنگی و ادبی را انعکاس می دهد. البته رسانه های دیگر شهرستان نظیر خورموج نیوز، مند و نگین جنوب نیز اخبار بخش کاکی را به خوبی پوشش می دهند.

 آیا فکر می کنید که ماهیت حرفه خبرنگاری، ویژگی ها و اهمیت آن برای مردم و مسئولان دشتی به اندازه کافی شناخته شده هست؟

طی سالیان اخیر به علت گسترش رسانه ها و دسترسی مردم به آن ها دیدگاه مردم در این زمینه خیلی بهتر شده اما به نظر من همچنان آن طور که باید اهمیت و ارزش های حرفه مقدس خبرنگاری برای برخی از مردم و مسئولان شناخته شده نیست. البته برخی مسئولان به ویژه فرماندار محترم دشتی، آقای نادری واقعا برای کار خبرنگاران توجه و احترام زیادی قائل هستند.

کدام یک از گزارش ها یا خبرهایتان را بیشتر از همه دوست دارید؟

در مصاحبه ای که با شاعر هم دیارمان استاد بهزادی داشتیم، گفتند: «همه آثارم مثل فرزندانم هستند و نمی توان گفت این فرزندم خوب است و آن بد، چون همه فرزندان برای انسان خوب و دوست داشتنی هستند.» واقعا تمام آثارم برای من عزیز هستند چون برای یک یک آن ها وقت گذاشتم و از خوابم، خوراکم و حتی بعضی وقت ها از مهم ترین کارهایم گذشتم و با جان و دل کارهای خبری ام را ارائه دادم.

تلخ ترین و شیرین ترین خبر یا گزارش انعکاسی تان؟

خبر تلخ به آن صورت که جان مردم عزیز هم دیارم در دشتی تهدید شده باشد خدا را شکر نبوده اما به لحاظ فرهنگی از نظر خودم فرسودگی و تخریب آثار تاریخی دشتی که سند هویتی ما هستند و نشان از قدمت و پیشینه تاریخی دیار فرهنگ و ادب دشتی دارند نه فقط برای من که برای همه فرهنگ دوستان دشتی بسیار تلخ است و من یک یادداشت در همین رابطه با محوریت «شیرینه» و «کلات مند» نوشتم که در سایت خبری «خورموج نیوز» منتشر شد.
خبر شیرین خدا را شکر زیاد داشتیم اما اتفاق خوبی که اخیرا گزارش آن را تهیه کردم٬ همایش تجلیل از چهره های ماندگار ادبی شهر خورموج بود که گزارشی که از آن تهیه کردم٬ در صفحه نخست نشریه «پیام عسلویه» نیز چاپ شد.

بزرگترین چالش یا مشکل پیش روی خود و سایر فعالان در امر خبررسانی را چه می دانید؟

از آن جایی که نشریات و رسانه های محلی درآمدزایی و منابع مالی پایداری ندارند و متاسفانه از طرف مسئولین نیز حمایت نمی شوند همین امر باعث شده اکثر خبرنگاران به ویژه در شهرستان دشتی انگیزه کافی برای این کار نداشته باشند. تعداد اندکی که شاغل هستند نیز به علت عدم حضور به موقع در رویدادهای خبری و گاها به خطر افتادن موقعیت شغلی آنان به خاطر نقدهایی که لازم به نظر می رسد آن طور که باید نمی توانند اخبار را پوشش دهند. مساله دیگری که هست متاسفانه برخی مدیران ما خبرنگاران را با روابط عمومی شان اشتباه گرفته اند. وظیفه ما خبرنگاران انتقال خبر و رویدادهایی است که ارزش خبری داشته باشد و نه هر چیزی. برخی مدیران نیز که روابط عمومی ندارند و یا روابط عمومی شان ضعیف عمل می کند سوژه و متن گزارش و یا خبری که ما کلی برایش وقت گذاشتیم و آماده کردیم را در اختیار خبرگزاری ها قرار می دهند. آن ها نیز بدون ذکر منبع خبر ما را منتشر می کنند.

آیا خاطره تلخ یا شیرینی در طول فعالیتتان داشته اید؟

خاطره تلخ، خدا را شکر نبوده اما خاطره شیرین، در حوزه خبر به حمدالله زیاد داشتم و تمام لحظاتی که در کنار دوستان و اساتید عزیز خبرنگارم در حال تهیه خبر یا گذراندن دوره های خبرنگاری و … داشتم شیرین و به یاد ماندنی است.

این واژه ها چه چیزی را در ذهن شما تداعی می کند؟

 خبر: سوژه، قلم

خبرنگار: عاشق و به قول مدیر سایت مند؛ دَنگ

مطبوعات: بوی کاغذ کاهی نو در اول صبح و تیتر و تصویر

دشتی: مهد علم و فرهنگ، ترانه و دوبیتی و فایز

کاکی: کوه نمک، گنخک،  عطر بوته های گوجه فرنگی در مزارع و سرسبزی

استان بوشهر: سواحل نیلگون و زیبای خلیج تا ابد فارس، صدای پرستوهای دریایی

سخن پایانی شما با مخاطبین این گفتگو؟

برای همه مردم سرزمینم ایران عزیز آرزوی تندرستی، موفقیت و امنیت و آرامش دارم و برای جوانان دشتی٬ آینده ای زیبا و به کامشان را از خداوند سبحان خواستارم.

گفتگو: محمد شاکری مطلق

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات