اما و اگرهای تاسیس منطقه آزاد در بوشهر

شناسه خبر: 50393 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: اگر تبعات منفی تاسیس منطقه آزاد توسط دستگاه‌های متولی مطالعه و محدود نشود، در کوتاه مدت دستاورد مردم مناطق پیرامون مواجهه با موج گرانی است که در درازمدت نیز آثار تخریبی آن بر اقتصاد محلی ادامه می یابد.

وقتی صحبت از تاسیس مناطق آزاد تجاری جدید می‌شود ابتدا باید به دنبال فلسفه و اهداف آن رفت و براساس آن مزایا و معایب را تحلیل کرد.

فلسفه اصلی ایجاد مناطق آزاد “تولید” و اهداف آن عبارت است از جذب سرمایه گذار خارجی و بستر سازی (از طریق حذف مقررات گمرکی و حذف تعرفه‌های مالیاتی) جهت صدور تولیدات داخلی به بازارهای جهانی که به تبع آن  اشتغال رونق پیدا می‌کند و در مجموع باعث افزایش ثروت مردم یک منطقه می‌شود.

سوال اصلی اینجاست، آیا در این برهه از زمان ما می‌توانیم به چنین اهدافی دست یابیم؟

پاسخ دادن به این سوال نیازمند گذشت زمان است اما همگان مطلع هستند که تولید در کشور ما توسط سه بخش دولتی، خصولتی و خصوصی انجام می‌گیرد.

امروزه در جامعه ما، “بخش  دولتی” به خاطر عدم توسعه سیاسی، مدام بودجه تولید خود را کاهش می‌دهد و فرصت بهره‌گیری از سرمایه گذار خارجی نیز به دلایل متعدد برایش محدود شده است.

در بخش خصولتی نیز هیچ شرایطی بهتر از امروز برایشان وجود ندارد؛ اینان از خیلی از قوانین و مقررات و مالیاتها معاف هستند و هر طور که دوست دارند محصولات کم کیفیت و بی‌کیفیت خود را به جامعه عرضه می‌کنند، آیا برخی محصولات مانند ایران خودرو و سایپا بازاری به قشنگی بازار ایران برای فروش محصولات خود پیدا می‌کنند که بخواهند هوای ورود به بازارهای جهانی از طریق مناطق آزاد در سر بپرورانند؟ آیا بازارهای جهانی آمادگی پذیرش چنین محصولاتی را دارد؟

بخش خصوصی نیز امروزه شاهد هستیم که متاسفانه به طور کل مغفول واقع شده است و هیچ گونه برنامه حمایتی از طرف دولت و بانکها برای آنان وجود ندارد.

بخش خصوصی در سخت‌ترین شرایط موجود قرار دارد و نبود راهبرد مشخص و دورنمای تعریف شده برای آن، تعطیلی صنایع تولیدی در بخش خصوصی را به دنبال آورده است و عده زیادی را تا سر حد بیچارگی پیش برده است.

آیا بخش خصوصی در شرایط امروز توان تولید را دارد که بخواهد از مزایای مناطق آزاد بهره گیرد؟

نتیجه؛ می‌بینیم فعلا شرایط حداقلی برای احداث مناطق آزاد در کشور وجود ندارد که بخواهد باعث رشد جامعه بر محور تولید و اشتغال شود و تنها چیزی که به طور واضح بعد از تصویب مناطق آزاد جدید در انتظار جامعه است آثار زیانبار و معایب تاسیس مناطق آزاد می‌باشد که فرصت را از بیشتر جامعه می‌گیرد و در اختیار عده‌ای ثروتمند از بخش خصولتی می‌گذارد تا با تبلیغات و ایجاد برخی هیجانات زودگذر باعث موجی از گرانی در مناطق پیرامونی شوند.

از این رو فکر می‌کنم اگر تبعات منفی تاسیس منطقه آزاد توسط دستگاه‌های متولی مطالعه و محدود نشود، در کوتاه مدت دستاورد مردم مناطق پیرامون مواجهه با موج گرانی است که در درازمدت نیز نمی‌توان آثار تخریبی آن را بر اقتصاد محلی منطقه مهار کرد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات