رئیس منابع طبیعی دشتی خبر داد:

 توسعه جنگل‌های دست‌کاشت در بیش از ۸۰۰۰ هکتار از اراضی شهرستان

شناسه خبر: 51408 سرویس: آرشیو, اخبار مهم

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتی گفت: به منظور احیا، حفظ و گسترش جنگل‌ها در شهرستان دشتی بیش از ۸۰۰۰ هکتار از اراضی در بیست شهر و روستای دشتی جنگل‌کاری شده و برای مهار بیابان‌ها…

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتی گفت: به منظور احیا، حفظ و گسترش جنگل‌ها در شهرستان دشتی بیش از ۸۰۰۰ هکتار از اراضی در بیست شهر و روستای دشتی جنگل‌کاری شده و برای مهار بیابان‌ها و کانون‌های ریزگرد محلی در بیش از ۶۰۰۰ هکتار از بیابانهای شهرستان بوته‌کاری انجام شده است.

یوسف امیری در گفتگو با #مند با تشریح برنامه‌های این اداره در روز درخت‌کاری و هفته منابع طبیعی گفت: اهمیت حفظ منابع آبی در دشتهای در معرض خطر شهرستان ما را بر آن داشت تا در سالیان اخیر بر احداث سازه‌های مهار و حفظ روان‌آبهای فصلی متمرکز شویم.
وی افزود: با احداث ۷۰ بند سنگی و ملاتی، ۵۲ بند خاکی٬ ۶۰ بند گاویونی، ۱۵۰۰۰ بند خشکی‌چین، ۵ گوراب و ۲۸۰ سازه کنترل هرز‌آب در سالیان اخیر، عملیات تزریق روان‌آبها به منابع آبی، تقویت سفره‌های زیرزمینی، حفظ و احیا و جلوگیری از فرسایش و تخریب مراتع و پوشش گیاهی شهرستان انجام شده است.
امیری تصریح کرد: در هفته منابع طبیعی بخش اعظم کارهای نهال‌کاری و… با همکاری جوامع محلی، سازمانهای مردم نهاد، شخصیت‌ها و دانش‌آموزان پایه شهرستان انجام می‌شود تا ضمن بازگویه اهمیت درختکاری و حفظ درختان، فرهنگ‌سازی لازم در این خصوص صورت گیرد.
وی گفت: در این هفته نیز ۲۷۰۰ اصله نهال از انواع گوناگون در شهر و روستاهای دشتی، اطراف گلزار شهدا، بقاع متبرک و اماکن زیارتی و آموزشگاه‌ها٬ مدارس و دانشگاه‌های شهرستان غرس می‌شود.

مراقبت از گیاهان و درختان بومی منطقه

 

امیری در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: ۲۵ هکتار از اراضی منابع طبیعی در روستای رزم آباد به حفاظت از درخت منحصر به فرد “آکاسیا آلبیدا” و ایجاد این ذخیره‌گاه گیاهی اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: انار شیطان در روستاهای باغان، کاردنه و کشتو از گیاهان و درختان مورد حمایت ماست که با حساسیت از آنها مراقبت می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی دشتی تصریح کرد: برای جلوگیری از قطع درختان در جوامع عشایری و روستاهای دور دست که برای روشنایی و گرما از درختان استفاده می‌کنند برنامه جامعی در حال اجراست.
امیری گفت: توزیع تنورهای گازی و صفحه‌های خورشیدی از برنامه‌هایی است که در مناطق دور دست شهرستان در دست انجام است.
وی افزود: در سالیان پیش برای احیا گونه بادام کوهی بیش از ۱۱ هکتار بادام‌کاری شد که به دلیل خشکسالی‌های پی در پی این نهالاها از بین رفتند.
امیری گفت: کنار کوهی و محلی، انواع درخت و درختچه گز و ابریشم نیز از گونه‌های مورد حمایت ماست که بعضا در سالیان اخیر در کنار گونه‌های مقاوم غیر بومی در حال تکثیر و کاشت است.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات