گزارشی از سومین گردهمایی نخبگان بوشهری دانشگاه های تهران

شناسه خبر: 52249 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه

مند: در هفته جاری به دعوت انجمن فردای لیان (فرهیختگان و دانشجویان و دانش آموختگان بوشهری دانشگاههای تهران) و به میزبانی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور، سومین گردهمایی نخبگان بوشهری پایتخت برگزار شد.

ظرفیت ثبت نام برای این همایش با استقبال خوب نخبگان علمی و دانشگاهی، سه روز قبل از برگزاری مراسم تکمیل شد.

این گردهمایی شامل سه بخش اصلی بود، ابتدا بیان نظر دانشجویان و اساتید دانشگاه، سپس صحبتهای میزبان، دکتر سالاری و همچنین دکتر عباس علوی نژاد و در انتها اجرای موسیقی بندری توسط گروه بوشهری آوای موج. در انتها نیز با صرف شام برنامه به پایان رسید.

صحبتهای دانشجویان و اساتید دانشگاه، شامل دو بخش عمده بود.


بخشی به دغدغه­ های نسل جوان و تحصیلکرده استان، نظیر حمایت ناکافی از طرح­ها و ایده­ های نخبگان، چالش­های پیش روی کارآفرینان به خصوص چالش­های مالی، لزوم استفاده از قشر تحصیلکرده در مسئولیت­های تخصصی و ایجاد فضای صمیمی تعامل با مسئولان مانند گردهمایی موجود، اختصاص داشت.


بخش دوم نیز دغدغه ­ها و مطالبات استانی را پوشش می ­داد، موضوعاتی مانند اختصاص بودجه مناسب به استان، لزوم ارتقای سطح زیرساخت­های استان، توجه به استانداردهای محیط زیستی به خصوص در بخش صنایع نفت و گاز، اشتغال بیشتر نیروهای بومی در صنایع استان و حمایت ویژه از شغل­های مولد، چه در بخش صنعتی و چه در سایر بخش ها مانند کشاورزی.

در این بخش دکتر دوراهکی استادیار علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و آقای لایقی دانشجوی دکترای مدیریت کارآفرینی دانشگاه تهران، آقای ملاکی مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی، خانم رضایی کارشناس ارشد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، آقای قاسمی دانشجوی کارشناسی ارشد Mba دانشگاه شهید بهشتی و آقای باقرپور کارشناسی ارشد مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت در موضوعات ذکر شده صحبت کردند.

مروری بر گذشته و گام­هایی استوار در جهت آینده

قبل از صحبت های دکتر سالاری، دکتر حاجیانی به عنوان دبیر انجمن فردای لیان ضمن تشکر از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور که با وجود تراکم کاری و مسئولیت سنگین در سازمان تامین اجتماعی، تمام قد از جمع نخبگان جوان استان حمایت می کند، از سابقه ایشان در اعتماد به جوانان نخبه تقدیر کردند.


همچنین ایشان یادی کردند از میزبانان گذشته، خانم دکتر الماسی، اولین میزبان و جناب دکتر حق شناس به عنوان دومین میزبان جمع در سال ۱۳۹۷
وی ضمن بیان سبقه تشکیل انجمن، به تشریح لزوم و اهمیت چنین نهادی پرداخت و اضافه کرد این انجمن بیش از یک سال است که فعالیتش را شروع کرده و بنا بر خط مشی خود، رویکرد سیاسی ندارد بلکه هدف ایجاد بستری جهت شناخت، گسترش شبکه ارتباطی و ایجاد همگرایی بین نخبگان جوان استان بوشهر، اساتید دانشگاهی، مسئولان و نخبگان سیاسی در جهت کمک به ارتقای فردی و جمعی، تلاش در جهت توسعه استان و همچنین فعالیت به عنوان بازوی فکری دستگاه های اجرایی استان است.
حاجیانی اضافه کردند در جامعه آماری ما طیف متنوعی از متخصصان با توانمندیهای گوناگون وجود دارند که در صورت صلاحدید مسئولان می توانند به سازمانهای مختلف استان کمک کنند.
وی همچنین برنامه­ ها و گام­های بعدی انجمن را گسترش فعالیت انجمن، تشکیل کارگروه های تخصصی، پی­گیری مطالبات استانی و ایجاد شبکه های تخصصی ذکر کرد.
در انتها، تشکیل بانک اطلاعاتی نخبگان استان بوشهر به تفکیک مقاطع تحصیلی، تخصص، توانمندی و تجارب کاری را به عنوان برنامه در حال اجرای انجمن ذکر کردند، که به مرور تکمیل ­تر شده و به یک بانک اطلاعاتی جامع، در راستای تسهیل بکارگیری نخبگان استان تبدیل می شود.

دکتر سالاری: مسئولان به نخبگان جوان جامعه اعتماد کنند/ استفاده از نخبگان در جهت رشد جامعه، از هر منبع دیگری مهم تر است

در بخش دوم گردهمایی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور از جوانان به عنوان بازوی اصلی پیشرفت و توسعه یک کشور و استان نام برد و گفت: استفاده از جوانان مستعد، باید در دستور کار مدیران قرار بگیرد.


وی اشاره به منابع خدادادی استان، اظهار کرد: امروزه هم در عمل و هم در تئوری‌های مدیریتی، نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه هر جامعه به حساب می آید.

مصطفی سالاری با بیان اینکه مسئولان باید به نخبگان جوان جامعه اعتماد کنند، ادامه داد: جوانان علی رغم چالشها و کمبودهای موجود، باید به عنوان نیروی متخصص در کنار مسئولان، تمام تلاش خود را در جهت رشد و ارتقای استان انجام دهند.

وی در خصوص طرح تقویت بنیه دانش آموزان استان بوشهری در زمان تصدی گری استانداری بوشهر در زمان خود گفت: این طرح یک استراتژی و سرمایه گذاری در جهت رشد نسلی تحصیلکرده و توانمند برای توسعه استان بود که ثمرات آن در سالهای آتی ملموس و موثر خواهد بود.

سالاری با بیان اینکه مزیت غالب کشورهای پیشرفته خلق دانش و پیشرفت تکنولوژی به دلیل وجود سرمایه انسانی ارزشمند می­ باشد، بیان داشت: در صورتی که نخبگان در جهت توسعه استان گام بردارند، تاثیر آن در رشد و ارتقای استان از هر منبع و سرمایه دیگری بیشتر خواهد بود.

وی افزود: تلاش می کنم مانند گذشته همواره حامی جوانان مستعد و نخبه استان بوده و از توانمندی ها و توانایی های آنان استفاده کنم.

دکتر عباس علوی نژاد سخنران بعدی مراسم از تجربیات ارزشمند خود در طول دوران خدمت و لزوم حمایت مسئولین و سازمانها در حمایت از جوانان به خصوص جوانان متخصص و تحصیلکرده گفتند و تجربیات ارزشمند خود در طول دوران خدمت را برای جوانان تشریح کردند.

قول مساعد دکتر سالاری جهت اختصاص فضا به انجمن فردای لیان

آخرین سخنران، دکتر اسلام پور، دبیر اجرایی گردهمایی بود که ضمن برشمردن مختصری از سابقه انجمن فردای لیان، گفتند اگر چه یکی از اهداف این انجمن مطرح کردن مطالبات استان و درخواستهای نخبگان است، اما مسئولیتهایی نیز برای خود متصوریم و وظیفه خود می دانیم، هر کمکی در هر بخشی از استان در توان داشته باشیم انجام دهیم و در صورت درخواست مسئولان به عنوان بازوی فکری آنها در جهت رشد و ارتقای استان تلاش کنیم.


وی ضمن تقدیر از دکتر سالاری به خاطر حمایت از جوانان و میزبانی داوطلبانه این گردهمایی، از ایشان تقاضا کردند برای کمک به این جمع نخبگان، در صورت امکان در جهت تخصیص فضا، این انجمن را یاری کنند و سالاری نیز گفتند برای حمایت از جوانان نخبه و تسهیل فعالیت انجمن یک فضا در اختیار انجمن قرار می­ گیرد که این حمایت ایشان با قدردانی و تشویق جمع حاضر همراه شد.

در بخشی از گردهمایی دکتر دهدشتی معاونت امور اجتماعی، در نشست منتورینگ دانشجویان دکترای کارآفرینی دانشگاه تهران شرکت کرد و پیرامون موضوعات کارآفرینی و حمایت از طرح های دانش بنیان به تبادل نظر پرداخت.

در ادامه پس از اجرای موسیقی بوشهری توسط گروه آوای موج، باصرف شام این گردهمایی صمیمی به پایان رسید.
لازم به ذکر است مطابق خط مشی انجمن و به خاطر پرهیز از رویکرد سیاسی، هیچ یک از نامزدهای انتخابات مجلس پیش رو، در این گردهمایی حضور نداشتند.

زحمت عکاسی این مراسم نیز خانم چراغی دانشجوی بوشهری کارشناسی نقاشی دانشگاه الزهرا کشیده­ اند. هماهنگی گروه اجرایی نیز با خانم چمکوری کارشناسی ارشد مهندسی کشتی سازی دانشگاه امیر کبیر بود.

مختصری از سابقه انجمن فردای لیان:

انجمن فرهیختگان، دانشجویان و دانش آموختگان بوشهری دانشگاههای تهران (فردای لیان) بیش از یک سال است که فعالیتش را با محوریت گسترش شبکه ارتباطی بین نخبگان استان بوشهر آغاز کرده است.
این انجمن طبق خط مشی خودش، رویکرد سیاسی ندارد و هدف از تشکیل آن گسترش شبکه ارتباطی و ایجاد همگرایی بین نخبگان، کمک به ارتقای فردی و جمعی، تلاش در جهت توسعه استان و همچنین فعالیت به عنوان بازوی فکری دستگاههای اجرایی استان است.

 

اولین گردهمایی سال ۱۳۹۷ به مناسبت روز دانشجو در مجموعه فرهنگی تلاش در تهران به میزبانی خانم دکتر الماسی برگزار شد که حدود ۲۰۰ نفر از نخبگان بوشهری پایتخت به همراه جمعی از نخبگان سیاسی و اساتید دانشگاه شرکت داشتند.

گردهمایی دوم نیز سال ۱۳۹۷ به مناسبت روز بوشهر در برج میلاد تهران برگزار شد که میزبان آن نشست دکتر حق شناس عضو شورای شهر تهران بودند. نشست دوم از حیث نحوه برگزاری، تعداد شرکت کنندگان و حضور مهمانان بیشتری نسبت یه جلسه اول برگزار گردید.

سومین گردهمایی نیز  در سال ۱۳۹۸ در تهران به میزبانی دکتر سالاری برگزار گردید که به دلیل استقبال، ظرفیت سالن تکمیل گردید و انجمن نتوانست میزبان همه دانشجویان و علاقه مندان باشد. به خاطر پرهیز از رویکرد سیاسی، هیچ یک از نامزدهای انتخابات مجلس در این گردهمایی حضور نداشتند.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات