شناگاه‌های ساحلی استان بوشهر پایش میکروبی شد

شناسه خبر: 45245 سرویس: آرشیو, اخبار استان بوشهر

مند: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: برای جلوگیری از آلودگی‌های میکروبی در محیط‌های تفریحی آبی شناگاه‌های سواحل استان بوشهر پایش میکروبی شد.

حسین دلشب ظهر امروز در نشست بررسی وضعیت آلودگی سواحل استان بوشهر با اشاره به افزایش استفاده از دریا از فصل تابستان اظهار داشت: با توجه به افزایش دمای هوای استان بوشهر، شنا در دریا در برنامه‌های روز مره مردم به ویژه قشر جوان، کودک و نوجوان قرار گرفته که در این راستا مناطق آلودگی دریا پایش و بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از شناگاه‌های طبیعی و آبهای ساحلی دریایی آلوده بودن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را به انسان انتقال می‌دهد افزود:  این مسئله همواره نگرانی‌هایی را استفاده افراد از آبهای ساحلی به منظور شنا و دیگر مصارف تفریحی در پی داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با تاکید بر پایش شناگاه‌های استان بوشهر افزود: برای جلوگیری از آلودگی‌های میکروبی در محیط‌های تفریحی آبی،  شناگاه‌های سواحل استان بوشهر پایش می‌شود.

دلشب با بیان اینکه برخی از شناگاه‌های استان بوشهر آلوده و غیر قابل استفاده است خاطرنشان کرد: بسیاری از مناطق شناگاهی استان بوشهر در مجاور و یا در نزدیکی کانالهای تخلیه آبهای سطحی به دریا قرار گرفته‌اند که به سبب رها سازی فاضلاب‌های خانگی به آنها، از این کانالها فاضلاب خام و تصفیه نشده به دریا سرریز می‌شود.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق استان بوشهر نیز پساب‌های صنعتی آلوده به انواع مواد شیمیایی خطرناک و سمی به دریا تخلیه می‌شود تاکید کرد: پساب‌های یاد شده منجر به آلودگی ساحل و شناگاه شده و مردم منطقه بدون توجه به این معضل از این مکان‌ها بعنوان شناگاه استفاده  می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه شناگاه‌های شهرستانهای دیلم، گناوه، بوشهر و تنگستان مورد پایش میکروبی و فیزیک وشیمیایی قرارگرفت تصریح کرد: این شناگاه‌ها به صورت سنتی و یا بعضاً توسط شهرداری و یا ارگانهای مرتبط بعنوان شناگاه در نظر گرفته شده است ولی برخی مناطق نیز با وجود عدم معرفی آن مکان به عنوان شناگاه  مردم از آن برای شنا استفاده می‌کنند.

دلشب از پایش ۱۳ شناگاه در شهرهای مختلف استان بوشهر خبر داد و  بیان کرد: در شهر دیلم یک شناگاه، در شهرگناوه سه شناگاه ،در شهر بوشهر ۷ شناگاه ودر شهرستان تنگستان دو شناگاه مورد نمونه‌برداری و پایش میکروبی قرار گرفته‌اند.

وی بیان کرد: این شناگاه‌ها به سبب استفاده مردم در فصول گرم سال در بهار و تابستان به صورت ماهانه و در فصول سرد سال پاییز و زمستان به صورت فصلی مورد پایش و نمونه برداری قرار گرفت.

دلشب افزود: با توجه به دستورالعمل سازمان در هر ایستگاه از ۲ عمق نیم و ۱٫۵ متری نمونه برداری و پایش و سنجش پارامترهای میکروبی و فیزیکی انجام شد که نتایج حاصل از آزمایشات با توجه به موقعیت وشرایط خاص  هر ایستگاه متفاوت بود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات