دولت، دشتی و سرمایه‌های اجتماعی

شناسه خبر: 48743 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه, یادداشت ها

مند: رها ماندگی نیروهای اجتماعی در دشتی موضوعی جدید نیست. مربوط به امروز و دیروز هم نیست. تکثر طوایف و مناطق و خان نشین های گوناگون در دشتی دیروز و عرق منطقه ای امروز باعث شده است دشتی در عین کوچکی در زیر پوست خود دلایل زیادی برای واگرایی و عدم همراهی و هم افزایی نیروهای اجتماعی داشته باشد.

با این وجود حمایت های منطقه ای و طایفه ای و خونی در روزگار پیش از نخبگان هر چند محدود و در قطع کوچک اما در قیاس با این روزهای دشتی بیشتر و قابل اعتناتر بوده است.

با وجود گذشت زمان و تغییرات جغرافیایی عدیده، حتی تغییر در ترکیب جمعیت مناطق گوناگون در دشتی اما ابزارهای کهنه عدم اتفاق به نوعی در اجتماعات جدید این حوالی بازتولید شده است.

امروزه دوقطبی و چندقطبی های گوناگون در دشتی مانع از اتفاق نخبگان این جمع و یافتن راهکاری اصولی برای توسعه این حدود است.

سرمایه های اجتماعی در دشتی بدون لیدرهای قوی و مورد قبول عام، روزگار را در عسرت سپری می کنند.

گاهی که فرصت هم افزایی فراهم می شود باز هم ابزارهای سخفیف واگرایی های پیشین خود را بر دلایل معقول و منطقی هم افزایی امروز استیلا می دهند و سازمان های اجتماعی در این حدود یا شکل نمی گیرند و یا اگر شکل بگیرند منحصر به تعداد محدودی می مانند و تاثیر گذاری پایایی ندارند.

به جز دسته جات مذهبی که برای برگزاری مناسبات دینی شکل و قوام یافته اند بقیه گروه ها و نحله ها و دسته جات با هر دلیل و بهانه ای که شکل گرفته باشند مقبولیت عمومی ندارند از این رو کار جمعی و تشکیلاتی در این حدود دارای شناسنامه قطور و پرباری نیست.

امروزه نیروهای حامی دولت از نداشتن سازمانی مشخص که در فواصل زمانی مقرر بر سر موضوعات مهم منطقه بحث و تبادل نظر کرده و استراتژی مشخص بیابد، آسیب دیده اند.

دولت برای نیروهای حامی خود در دشتی برنامه راهبردی مشخص ندارد و عملا بیشتر نخبگانی که پای در مسیر حمایت از دولت نهاده و به تعمیق مناسبات اجتماعی و سیاسی در این حدود کمک کرده اند، سرخورده اند.

علاوه بر این بخشی از جامعه که از تفکر اصلاح طلبی در قامت افراد و در بزنگاه های انتخابات حمایت کرده و فعال بوده اند از رها ماندگی امروز دل آزرده اند.

در طیف حامی تفکر اصلاح طلبی در دشتی به جز هسته های اولیه همراه با نماینده پیشین مردم بخش زیادی از عقبه ها، این روزها تکلیف مشخصی برای روزهای حال و پیش رو ندارند.

نماینده پیشین تفکر اصلاح طلبی نیز که از فقدان اندیشه توسعه اجتماعی و سیاسی در دشتی لطمه ها خورده امروزه در قامت یک لیدر نمی تواند آمال و خواست های جامعه نواندیش و جوان دشتی را برآورده کند.

او نمی تواند تشکیلاتی مدرن و منسجم برای این قشر از جامعه ایجاد کند و نمی تواند بیرون از مناسبات سنتی با افراد گروه مراوده کرده و برای تعیین استراتژی و تاکتیک عبور از شرایط، بحث و مجادله کند.

همه چیز در این دسته به صورت سنتی باقی مانده است و برای رویارویی با شرایط پیش رو که نیاز به روزآمدی است، تدارک خاصی دیده نشده است.

جوانان

برای جوانانی که دوست ندارند در مناسبات اجتماعی و سیاسی بازنده باشند هر چند دارای تفکر اصلاحی باشند اما همراهی با این دسته میسر نیست.

ریزش و عدم جذب از یک سو و انفعال و بخشی اندیشی نیروهای حلقه اول جریان از سویی دیگر باعث شده تفکر اصلاح طلبی در دشتی تحلیل رود.

امروزه این تفکر علاوه بر اینکه برای نیروهای خود در شهرستان تدبیری ندارد، نیروهای استانی وابسته به طیف فکری خود را نیز رها کرده است.

دشتی در دوره ای که دولت تدبیر و امید با حمایت اصلاح طلبان سکان هدایت کشور را در دست گرفت، دستاورد حداقلی نیز نداشت و این مغبون شدن ادامه همراهی با این تفکر در دشتی را به ویژه برای جوانان دشوار کرده است.

شهرستان دشتی امروزه حتی در پست معاونت سیاسی و اجتماعی کسی را ندارد تا بلکه بتوان با یک برنامه فشرده اعتماد را به طیف حامیان دولت بازگرداند و آنان را برای رویارویی های آینده امیدوار نگه داشت.

انتخابات در دشتی

در نبود حامی برای این اندیشه کلیت قدرت سیاسی این حدود به تعارف به طیف مقابل واگذار شده است.

به نظر می رسد در نبود برنامه مشخص از سوی دولت و لیدرهای تفکر اصلاح طلبی در دشتی راهی جز به هم آمدن نیروهای فکری این جامعه و یافتن راهی برای آینده باقی نمی ماند.

از دست رفتن سرمایه های اجتماعی و از بین رفتن اعتماد عمومی به این اندیشه هزینه ای گزاف برای اصلاح طلبی واقعی مردم این حدود است و مقصر آن نیز کسانی هستند که سالها از آبشخور این تفکر نان و کره خوردند و امروز حاضر نیستند برای حمایت از نیروهای اجتماعی این طیف کمترین گامی را بردارند و طلب کارانه خطاهای فاحش خود را بر دوش این تفکر نحیف آوار می کنند.

نیروهای نخبه دشتی در گمنامی در مناصب و مصادر باید عمله گی کسانی را بکنند که کمترین هزینه ای برای این تفکر نپرداخته و بر سفره آماده نشسته اند و علاوه بر سهم خود از سهمیه دیگر مناطق نیز بر می دارند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • سیراف :

    موشکافی عمیقی از وضعیت اصلاح طلبان در دشتی ارایه گردید که پیش از این نه در جایی شنیده و نه نوشته شده بود.گرچه اصولگرایان مدتی است که به پایان راه سیاسی خود رسیده اند و با زور نهادهای قدرت خود را دست و پاشکسته حفظ نموده اند ولی در دشتی سیستماتیک تر عمل می نمایند و انتخابات پیشین مجلس نمایشی در این راستا بود.اما تصمیم گیرندگان اصلاح طلب در دشتی مدتی است در خواب فرو رفته اند و با تنگ نظری ها حتی حاضر به دستگیری از نیروهای موجود خود نیستند.سرمایه هایی که پتانسیل ارتقاء به پست های بالاتر را دارند ولی عدم همراهی نماینده پیشین و آنالیزهای اشتباه برای دوره آینده باعث درجا زدن و عدم ارتقاء این افراد نیز شده است.ایشان بایستی بداند اگر در گذشته موفقیت هایی حاصل شده است نه تنها توانمندی فنی فردی نبوده است بلکه اجماع بزرگان و نجابت مردم آن را رقم زده است و دست روی دست گذاشتن های بیشتر ایشان سبب خواهد شد اصلاح طلبان نیز به همان وضعیت جناح مقابل دچار شوند کما این که نشانه هایی از آن در این مقاله برشمرده شد.آن زمان است که رشته های ذهنی پنبه می شود و آن خواهد شد که نبایستی شود.دورادور شنیده می شود برای دور آتی مجلس گزینه هایی را درنظر دارند که بیس و عصاره تفکر اصلاحی نیستند و با فاکتورهای علمی و عملی این جناح جور درنمی آیند.در واقع اشتباه آنان این است که با تفکرات سنتی خود معادلات مجلس را با شورای شهر اشتباه می گیرند…

اخبار استان بوشهر
تبلیغات