افت قیمت محصول، زخم تکراری کشاورزان دشتی

مند: محصول گوجه فرنگی تولیدی کشاورزان جنوب استان بوشهر امسال نیز دچار افت قیمت شده است و عملا مشتری با قیمتی قابل قبول برای خرید محصول کشاورزان در دسترس نیست.

جدا از اینکه توسعه بی رویه سطح زیرکشت گوجه در این وانفسای خشک شدن دشت های استان جای انتقاد دارد، اما مسئولان نباید گوش های خود را بر مشکل بازار عرضه دسترنج کشاورزان بسته و هرساله شاهد دست و پنجه نرم کردن کشاورز با افت قیمت گوجه و شکست این قشر زحمتکش باشیم.

سال پیش و در پی افت شدید قیمت گوجه فرنگی در مزارع استان نماینده دشتی و تنگستان در مجلس گفت: متولی تثبیت قیمت و جلوگیری از افت ناگهانی بهای محصول در بازار مصرف تعاون روستایی است و برای همین منظور حتی تا آستانه استیضاح وزیر کشاورزی نیز پیش رفت.

با وجود اینکه افت قیمت محصول خارج از فصل گوجه‌فرنگی در چهار سال اخیر مسبوق به سابقه است اما تاکنون راهکار اساسی برای مقابله با این موضوع از سوی دستگاه‌های متولی در استان مطالعه و اجرا نشده است.

گوجه فرنگی

اکنون کشاورزان گوجه‌کار در دشتی محصولشان را با بهای هر کیلو ۱۸۰ تومان می‌فروشند. این قیمت حتی دستمزد کارگران فصلی گوجه‌چین هم نمی‌شود چه برسد به جبران سرمایه‌گذاری‌های کشاورزان در شرایط دشوار این روزها.

دولت در حال حاضر برای جبران افت قیمت این محصول در میناب هرمزگان به خرید حمایتی اقدام کرده‌ و به نظر می‌توان در اسرع وقت در استان بوشهر نیز دولت را وادار به انجام تعهدش به کشاورزان نمود.

گوجه فرنگی

عدم شکل‌گیری و فعالیت مناسب تشکل‌های کشاورزی در استان باعث شده صدای این قشر دور و دیر به متولیان برسد.

باید دید در آستانه سال نو آیا مسئولی متوجه معضل پیش‌آمده در مزارع گوجه استان می شود و با احساس مسئولیت برای رفع مشکل چاره‌اندیشی خواهد کرد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"