تاریخ انتشار : دوشنبه 1 مرداد 1397 - 11:48
کد خبر : 49799

ذخایر ما برای همه، منابع دیگران برای خودشان

مند: مدیر شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر در پاسخ به پرسش چرایی عدم استفاده از برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر در استان گفت: برق تولیدی این نیروگاه به شبکه سراسری ارسال می شود.

البته ۱۰۰۰ مگاوات برق در وضعیت فعلی عدد چشمگیری نیست ولی آمارهای داده ها و ستانده های ما در استان زمانی جان می گیرند و ملموس خواهند شد که تحلیل شده و نتیجه قابل فهمی از آن استخراج شود.

بررسی وضعیت چهار فاکتور برق، آب، انرژی فسیلی و اشتغال در استان بوشهر نتیجه ای را عیان می نماید که چندان خوشایند نیست.

انرژی اتمی

  • برق

استان بوشهر با جمعیتی تقریباٌ معادل  ۱٫۵ درصد مردمان ایران زمین با تولید ۵۰۰۰ مگاوات برق معادل ۷ درصد کل برق ایران را تولید می کند. (خبرگزاری مهر)

با توجه به مشخص بودن تقریبی مصرف برق خانگی و صنعتی در فصول گرم سال و اینکه قطعی برق در این فصول حتی برای دقایقی نیز بسیار نفس گیر خواهد بود. ( مانند قطعی گاز برای مناطق سردسیر در فصول سرد سال با درجه صعوبت به مراتب سخت تر و غیرقابل تحمل تر) آیا نباید فکری به حال این مساله در استان بوشهر کرد؟

وقتی همه می دانند تحمل گرمای هوا در فصل تابستان و حتی بهار بدون وسایل سرمایشی در استانی مانند بوشهر بسیار طاقت فرساست، آیا نباید حداقل برق تولیدی داخلی در خود استان مصرف گردد؟

  • آب

استان بوشهر حتی در سال های پربارش نیز از کمبود آب رنج می برد و دلیل آن نیز وابستگی به منابع آبی سایر استان هاست. در مورد تنش آبی قبلاٌ مطالبی توسط نگارنده نگاشته شده است و همه می دانند که راه چاره برون رفت از این معضل، ساخت آب شیرین کن و اصلاح الگوی مصرف و مدیریت صحیح بر روان آب ها و سیلاب ها و نیز اصلاح شبکه توزیع و نهایتا استقلال آبی از سایر استان ها است. با اجرای این طرح ها دیگر نه نیازی به اجرای طرح نکاشت و نه شنیدن نق زدنهای گاه و بیگاه مسئولان سایر استان ها در زمینه آب تخصیصی به استان بوشهر است.

سکوی سرچاهی

  • انرژی فسیلی

در این مقوله همه می دانند که درصد عمده ای از مصارف داخلی و صادرات انرژی کشور از استان بوشهر تامین می گردد. تولید ۱۳ درصد نفت خشکی، ۷۰ درصد نفت دریایی و نیز ۷۰ درصد گاز کشور، بوشهر را به استانی مولد در زمینه انرژی تبدیل نموده است.

کارگر

  • اشتغال

با توجه به رونق نسبی فضای کسب و کار در استان بوشهر، استان های مجاور همواره سعی در تصاحب امتیازات دائمی در صنایع استان در زمینه اشتغال هستند.

با مراجعه به شرایط استخدام در این استان ها، غالبا بومی بودن همان منطقه یا استان از شرایط اصلی استخدام در صنایع شان ذکر گردیده و تمام سهم استخدام در استان های پیرامون در قرق نیروهای متولد همان استان است.

با مقایسه این موضوعات به راحتی متوجه خواهیم شد که نبود آب برای شهرستانی در فارس یا جایی در کهگیلویه باعث نابودی کشاوزی آن هاست ولی تولید گاز برای ما باعث نابودی کشاورزی، محیط زیست، سلامت و …. ساکنان است.

پارس جنوبی

آیا درست است که ما نیز منافع منطقه ای یا شخصی خود را ارجح بر منافع ملی بدانیم؟

جالب است که همه ذخایر و منابع موجود استان بوشهر برای تمامی مملکت است و فرقی هم نمی کند که گاز استحصالی، برق تولیدی یا فرصت ها اشتعال باشد ولی تامین آب مصرفی که از نیازهای اولیه بشری می باشد، در این استان مهاجرزده همیشه با چالش رو به رو بوده است.

البته هیچکدام از این موارد بار مسئولیت زمامداران قبلی و فعلی استان را کم نمی کند که همه موارد ذکر شده با تدبیر و آینده نگری و مقداری چاشنی مدیریت منابع قابل حل بوده است، ولی متاسفانه مانند همه کارها تا وقتی کارد به استخوان نرسیده فکری برای حل آن نشده است و همیشه اولویت ها جا به جا انجام پذیرفته و زمان و انرژی که باید صرف کارهای زیربنایی و ماندگار گردد مثلا برای ساخت دهکده گردشگری صرف شده است و بسیاری از مثال های قابل ذکر دیگر.

وجود چشم انداز و  در کنار آن خط قرمزی که فارغ از هرگونه دید سیاسی و جناحی در هر دولتی فقط به فکر تامین مایحتاج اولیه و حیاتی مردمان نجیب و قانع استان باشد به شدت احساس می گردد. این الگو به کل ایران قابل تعمیم است چرا که در این برهه حساس که کشور در معرض تهدید گاه و بیگاه خارجی می باشد این نیاز به شدت احساس می گردد.

ای کاش مسئولان هر دستگاهی که به نحوی با آسایش و رفاه مردم سروکار دارند، بدانند بیلان کاری آن ها رابطه مستقیمی با میزان رضایتمندی عمومی(فارغ از هرگونه جناح بندی) از نحوه عملکرد آن ها دارد.

خواسته های به حق جامعه در تامین نیازهای حداقلی، حداکثر با دو سال کار کارشناسی و قاعده مند قابل حل است و با این کار نیازی به شنیدن صدای اعتراض و تجمع و بستن راه نیست.

در این مسیر مردم استان بوشهر نیز مستثنی از مردم سایر مناطق نیستند و وقتی برایشان مسجل گردد که صدای آن ها به راحتی در مرکز شنیده می شود با جان و دل با کمبودها مدارا می کنند و در رفع مشکل گام مساعدت بر می دارند.

پارس جنوبی

در حال حاضر آن ها به عینه می بینند که منابعشان به کام همه ولی نیازها، مشکلات و گرفتاری هایشان فقط برای خودشان است. اینچنین است که ذهنیتی تبعیض مدارانه نسبت به سایر مناطق برایشان شکل خواهد گرفت. در این نقطه است که دیگر حتی پاسخ های قانع کننده نیز برای روح خسته و ذهن مشوش آن ها اقناعی به بار نخواهد آورد و نخواهند پذیرفت که با وجود ذخایر غنی می بایست حتی برای تامین آب نیز ناز و کرشمه را تحمل نمایند و در آینده نیز با اتمام ناگزیر منابع فقط زمینی سوخته و دلی تف دیده را صاحب شوند.

محمد جعفری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.