Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

با خبرنگاران شهرستان دشتی

خبرنگاری علاقه مندان زیادی دارد اما آموزش و رسانه شناخته شده در دشتی وجود ندارد

شناسه خبر: 49857 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, گفتگو

مند: با وجود برخاستن یکی از پیشگامان عرصه رسانه نوین و روزنامه نگاری کشور از جغرافیای دشتی و قدمت و دیرینگی نام دشتی در روزنامه نگاری اما این شهرستان هنوز هم نتوانسته جایگاه خود را در اخبار و مطالب رسانه های مطرح کشور و استان بوشهر بیابد.

دشتی به شدت به دیده شدن و خروج نخبگانش از انفعال موجود نیاز دارد. رسانه ها می توانند با تشویق و تحریک نخبگان این حدود آنان را به تاثیرگذاری بیشتر در روزگار این حدود ترغیب نمایند.

یکی از گروه هایی که می تواند در خیزش دشتی و عبور از روزگار فعلی موثر باشد خبرنگاران هستند. کسانی که شفاهیات موجود در این جامعه را مکتوب کرده و زبان و گویش ویژه اهالی اینجا را به گویش معیار تبدیل می کنند.

پل ارتباط بین مردم و مسئولان و کسانی که در نبود سازمانهای مطالبه گر غیرانتفاعی و کنشگران سیاسی و اجتماعی می بایست بار جامعه را به دوش بکشند تا زندگی در این حوالی رنگ و عطر و کیفیت یابد.

با این وجود در تمام روز و ماه و سال اما این مردان و زنان دیده نمی شوند. همه را می نمایانند اما خودشان دیده نمی شوند و دلگویه هایشان ناگفته می ماند.

۱۷ مرداد ماه روزی است که می توان پای صحبت های این جماعت معدود در دشتی نشست. کسانی که ماموریت آگاهی بخشی را به عهده گرفته و فارغ از منیت ها و خود خواسته ها به دنبال تحقق آرمانهای جمعی مردم اینجایند.

امروزه با وجود همه گیری فضای مجازی و تسهیل خبر و خبرنگاری اما هنوز پیشگامان این عرصه در این جغرافیا موثرند. پای صحبت با برخی از خبرنگاران شهرستان نشسته ایم تا برای یک بار هم خود خبرنگاران سوژه گفتگوی ما باشند.
غلامعلی جمالی حاجیانی کسی که از دیرباز در بخش کاکی و شهرستان دشتی مشغول نگارش اخبار و مطالبات مردمی این حدود است. از معدود کسانی که آهسته و پیوسته و به دور از جنجال و حاشیه کار کرده است تا علاوه بر انعکاس اخبار دستگاه های اجرایی مطالبات مردم را نیز بازگو کند.

گفتگوی محمد شاکری مطلق با او را بخوانید.

لطفا در ابتدا معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید کار خبرنگاری را از چه زمانی و از کجا شروع کردید؟

غلامعلی جمالی حاجیانی ۴۹ ساله فارغ التحصیل رشته امور تربیتی در مقطع کارشناسی، مدت بیش از یک دهه سابقه کار خبری در واحد خبر صدا و سیمای مرکز بوشهر، به مدت ۱۴ سال روزنامه جام جم و ویژه نامه  هفتگی جام جم ویژه استان بوشهر و برخی نشریات محلی به صورت مقطعی و پایگاه خبری کاکی نیوز را در کارنامه خود دارم، فعالیت خبری را با حمایت زنده یاد هادی حیدری بخشدار کاکی به عنوان خبرنگار واحد خبر صدا و سیمای مرکز بوشهر آغاز و به عنوان خبرنگار در بخش کاکی خدمت کردم.

تاکنون با چه رسانه ها و خبرگزاری هایی همکاری داشته اید؟

واحد خبر صدا و سیمای مرکز بوشهر، روزنامه جام جم، خبرگزاری پانا و برخی سایت ها و هفته نامه ها و اکنون هم مدیر سایت و کانال پایگاه خبری کاکی نیوز هستم.

قدری از تاریخچه خبرنگاری در کاکی برای مخاطبین مند بگویید. (خبرنگاران پیشکسوت، مطبوعاتچی ها و…)

در زمینه خبرنگاری به صورتی که امروز دنبال می شود اطلاعات دقیقی موجود نیست فقط به یاد دارم که در شهر کاکی نمایندگی فروش مطبوعات توسط زنده یاد محمد حاجیانی و غلامحسین حاجیانی وجود داشت و دوستداران با چند روز تاخیر منتظر رسیدن روزنامه ها و مجلات به ویژه اطلاعات، کیهان بودند و در ادامه علی نوری و علی جمالی حاجیانی این مسئولیت را به عهده گرفتند و چند سالی اخوی خودم هم نمایندگی برخی مطبوعات را دارند و هم به عنوان خبرنگار روزنامه اطلاعات فعالیت می کنند.

کاکی نیوز


چه شد که به فکر راه اندازی سایت خبری کاکی نیوز افتادید؟

در سال ۱۳۷۶ که به عنوان خبرنگار افتخاری با صدا و سیمای مرکز بوشهر همکاری می کردم و خبر و گزارش تهیه می نمودم، احساس می کردم برخی دوستان خبرهای من را در وبلاگ ها و نشریات به نام خود منشتر می کنند و بخش کاکی هم رسانه ای ندارد و نیاز به یک وبلاگ خبری مستقل دارد، لذا با مشورت دوستان به ویژه حمایت های حاج علی نعمتی بخشدار کاکی که اعتقاد داشتند شما که کاری خبری انجام می دهید چرا آنرا در وبلاگ یا سایتی منتشر نمی کنید اقدام به ایجاد وبلاگ کاکی نیوز نمودم و از سال ۹۰ نیز آنرا به سایت تبدیل کردم.

به عنوان مدیرسایت و کانال خبری معرفی کوتاهی از «کاکی نیوز» برای ما داشته باشید.

کاکی نیوز پایگاه خبری است بدون گرایش سیاسی و وابستگی گروهی و رسانه ای مستقل با رعایت اخلاق و ادب رسانه ای؛ هیچ گاه خبری غیر مستند منتشر نکرده و از جایی برای انتشار خبری دستور نگرفته ام.

اگر تمایل دارید از همکار یا همکاران خود در کاکی نیوز بگویید؟

در زمینه طراحی لگو و برخی تنظیمات سایت دوست خوبم جناب آقای حسین زارعی  و در بخش خبری برادرزاده عزیزم حسین جمالی حاجیانی همکاری داشته اند.

وضعیت کاکی به لحاظ انجام کارهای خبری و رسانه ای نسبت به دیگر بخش های شهرستان و استان چگونه است؟

در بخش کاکی علاقمندان زیادی در این بخش وجود دارند و نسبت به سالهای گذشته کارهای خبری خوبی در حال انجام است ولی رسانه فعال و شناخته شده شاید به اندازه انگشتان یک دست هم نرسد. ولی در مجموع وضعیت رضایت بخش است.

آیا فکر می کنید که ماهیت حرفه خبرنگاری، ویژگی ها و اهمیت آن برای مردم و مسئولان دشتی به اندازه کافی شناخته شده هست؟

 

به نظر شخصی خودم ،خیر. هرچند در این زمینه از چند سال گذشته تا کنون پیشرفت های خوبی حاصل شده است، اما هنوز آنچنان که باید و شاید اهمیت و ارزش های این حرفه برای بعضی از مردم و مسئولان شهرستان شناخته شده نیست. البته برخی از مسئولان توجه و احترام خوبی برای کار خبرنگاران قائل هستند به عنوان مثال فرماندار شهرستان، امام جمعه، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی ادارات در دوره کنونی … در عمل توجه و همکاری خوبی با قشر خبرنگار نشان می دهند. ضمن اینکه برخی مسئولان، علی رغم زحمات شبانه روزی حاضر به اطلاع رسانی خدمات خود نیستند

نظر شما و به عنوان فعال رسانه ای، بزرگترین چالش فعلی و پیش روی دشتی چیست و از نظرگاه شما راه یا راه های برون رفت از آن چیست؟

دشتی در طول تاریخ مردمانی بزرگ، با فرهنگ و قانع و در عین حال شجاع، ادیب داشته است و اکنون نیز همین گونه است اما در راه معرفی بزرگان دشتی علی رغم زحمات برخی دوستان هنوز جای کار هست. چالش بزرگ دشتی بیکاری جوانان و اشتغال است. باید از اعتبارات و امکانات موجود حداکثر استفاده کرد و با تشکیل اتاق های فکر با حضور اندیشمندان و صاحبنظران خبره از ایده و فکر آنان استفاده گردد و مسئولین به دنبال ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان باشند.

خبرنگاری در گذشته و در زمان حال (در دشتی و خارج از دشتی) چه تفاوت هایی با هم دارند؟

شهرستان دشتی نسبت به دیگر شهرستان های استان به طور کلی از وضعیت خوبی برخوردار است. وجود چندین وبسایت خبری و تحلیلی که به صورت روزانه فعالیت می کنند، همچنین فعالیت خبری گسترده همه نشانه هایی از رونق فعالیت های رسانه ای در دشتی است. با این حال هنوز از بابت نشریات کاغذی در شهرستان دشتی جای کار زیادی وجود دارد بنابراین در این زمینه به نظر من باید مسئولان فرهنگی و سیاسی شهرستان از نشریات محلی حمایت های لازم را به عمل آورند.

کدام یک از گزارش ها یا خبرهایتان را بیشتر از همه دوست دارید؟

همه خبرهایی که تا کنون نوشته ام را دوست دارم زیرا برای  نگارش و به دست آوردن آنها خیلی هزینه ها  متحمل شده ام.
یکی از آخرین خبرهای تهیه شده که از اوایل مهر ۱۳۹۶ به جد روی آن کار و مطالعه  نمودم تا بالاخره شورای شهر در نیمه اردیبهشت ۱۳۹۷ آن را لغو نمود، بحث اخذ مبلغی تحت عنوان تبصره ۳ از مردم در قبوض آب بود که شورای شهر چهارم مجوز دریافت آن را به شرکت آبفا شهری داده بود که چندین خبر و تحلیل بر روی آن نوشتم و افکار عمومی را برای حذف آن با خود همراه نمودم  و حتی قبوض آب تمام شهرهای استان بوشهر را جمع آوری کردم.

اگر بخواهید از تلخ ترین و شیرین ترین خبر یا گزارش انعکاسی تان در طول دوران فعالیتتان یاد کنید کدام ها را ذکر می کنید؟

معمولا خبر های ناراحت کننده  از قبیل تصادفات منجر به فوت، زلزله شنبه و کاکی، سرمازدگی محصولات کشاورزی بخش کاکی و عدم حمایت کافی از کشاورزان، ارتحال حجت الاسلام  سید محسن پورفاطمی و آیت الله حاج میرزا احمد دشتی از خبرهای  تلخ بود اما موفقیت فرزندان بخش کاکی در استان و کشور، به ویژه کسب رتبه های زیر ۱۰۰۰، ۸ نفر از دانش آموزان منطقه کاکی  درسال گذشته و… برایم شیرین بودند.

بزرگترین چالش یا مشکل پیش روی خود و سایر فعالان در امر خبررسانی را چه می دانید؟

هنوز عده ای کار رسانه ای را به طور کامل قبول ندارند. یعنی این را به طور کامل نپذیرفته اند که کار رسانه انعکاس، هم نقاط خوب و مثبت موجود در جامعه می باشد و هم نقاط منفی. درصورتی که از دیدگاه من رسانه ها به ویژه باید در انعکاس حرف دل مردم و انتقادات و پیشنهادات آنها حضور پررنگی داشته باشند. چون هر یک از مسئولان برای خود تریبونی داشته و دارند که حرف ها و دیدگاه هایشان را اعلام کنند و عملکردشان را توضیح دهند اما مردم تریبون خاصی ندارند و فقط از رسانه ها انتظار همکاری دارند. در چنین مواقعی لازم است وقتی رسانه ها انتقادات مردم را انعکاس می دهند، مسئولان رنجیده خاطر نشوند و قبول کنند که این جزء ماهیت کار یک رسانه سالم است.

غلامعلی جمالی حاجیانی

برایمان از خاطرات تلخ یا شیرین خود در مدت فعالیتتان بگویید؟

خاطرات تلخ و شیرین در این چند سال بسیار زیاد است اما یکی از خاطرات شیرین من به واسطه ایجاد پایگاه خبری کاکینیوز اتفاق افتاد. یک روز داشتم کامنت ها، پیام ها و ایمیل های رسیده مخاطبان و دوستان را بررسی می کردم که ایمیلی توجه من را به خود جلب کرد. در آن ایمیل شخصی از من برای پیدا کردن یک دوست کمک خواسته بود و من در اوایل به آن توجه خاصی نکردم تا اینکه مجدد پیامی ارسال شد و نوشته بود من بدنبال رزمنده ای به نام الیاس فیروزی اهل کاکی می گردم که ۲۸ سال پیش در جبهه همسنگر بودیم و عکس خود و آقای فیروزی به همراه یک شماره تماس را هم فرستاده بود. شماره آقای فیروزی را پیدا کردم و با ایشان تماس گرفتم ومشخصات فرد مورد نظر را دادم و آقای فیروزی تایید کردند و دو دوست بعد ۲۸ سال به خاطر نام پایگاه خبری کاکی نیوز به هم رسیدند و این خاطر همواره برایم شیرینی خود را دارد.
اما تلخ ترین خبر، اعلان خبر ۸ کیلومتری حریم رودخانه مند توسط شرکت آب منطقه ای استان بوشهر که بدون اطلاع مردم انجام شد و علی رغم پیگیرها و قول های داده شده مسئولان وزارت نیرو عملا هیچ اقدامی نکردند و مردم را از خود ناامید نمودند

 این واژه ها چه چیزی را در ذهن شما تداعی می کند:

خبر: آگاهی بخشی
 خبرنگار: صداقت داشتن
مطبوعات: از ارکان مهم جامعه امروز
دشتی: نگین فرهنگی استان بوشهر
کاکی: قم استان بوشهر، شهر فراموش شده

استان بوشهر: پایتخت انرژی جهان

سخن پایانی شما با مخاطبان این گفتگو؟

در پایان از همه مسئولان فرهنگی شهرستان و بخش کاکی درخواست می کنم از رسانه های سالم و اثرگذار منطقه حمایت بیشتری به عمل آورند و برای فعالیت های رسانه ای ارزش بیشتری قائل شوند چرا که فعالیت رسانه های گروهی اگر به صورت سالمی انجام شود، به شدت در توسعه و پیشرفت اجتماعی موثر است.

گفتگو: محمد شاکری مطلق

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات