Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

حسن غریبی:

داشتن انجمن، تنها توقع ورزشی نویسان استان است

شناسه خبر: 49917 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, گفتگو

مند: رسانه های امروز با تکیه بر توانمندی های تخصصی نیازمندیهای مخاطبان خود را شناسایی و به بهترین نحو پوشش می دهند. ورزشی نویسی یکی از بخش های پرمخاطب در دنیای رسانه امروز است. 

همه مردم ورزش را دوست دارند و پیگیر موضوعات ورزشی هستند. برنامه های پرمخاطب در این حوزه موید علاقه مندی و استقبال جامعه از این گونه رسانه ها و به تبع آن توجه به خبرنگارانی است که در این حوزه فعالند.

این موضوع از سویی کار خبرنگاران این حوزه را دشوار و حساس کرده است. ورزشی نویسی حساسیت های خاص خود را دارد، از این رو امروز ما در تقویم بین المللی روز جهانی ورزش نویسان داریم. دوم جولای( ۱۲ تیر)، در تقویم کشورهای جهان به عنوان روز جهانی ورزشی نویسان نامگذاری شده است.
به مناسبت روز خبرنگار به سراغ یکی از پیشکسوتان این موضوع رفته ایم. حسن غریبی هر چند در دیار آبا و اجدادی خود کمتر شناخته شده اما به واسطه حضورش در مقام سرپرست و مدیر رسانه تیم های برتر فوتبال استان در سطح کشور نامی شناخته شده محسوب می شود.

محمد شاکری مطلق

لطفا در ابتدا معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید کار خبرنگاری و ورزش نویسی را چه زمانی و از کجا شروع کردید؟
حسن غریبی هستم متولد سال ١٣۴٨،
از شروع و شکل گیری هفته نامه نصیر بوشهر به عنوان خبرنگار ورزشی توسط دوست و هم محلی خود آقای حاج بهرام نکیسا که مسئولیت سردبیری این هفته نامه برعهده داشت دعوت به همکاری شدم و اینک دو دهه می باشد که به عنوان دبیر صحفه ورزشی هفته نامه نصیر بوشهر مشغول به فعالیت هستم.

حسن غریبی

مخاطبان ما علاقمند هستند از سابقه و افتخارات ورزشی شما بیشتر مطلع شوند؟

افتخارت من بر می گردد به مسئولیت هایی که درحوزه ورزش داشته ام، سال٩١ در لیگ امیدهای کشوری سرپرست تیم فوتبال شاهین بندرعامری بودم که منجر به صعود به لیگ یک و جمع چهار تیم برتر کشور شد، سال ٩٣ به عنوان سرپرست تیم امید ایران جوان بوشهر توانستیم قهرمان کشور شویم و به لیگ برتر امید صعود نمائیم، سال ٩۵ به عنوان سرپرست تیم فوتبال بزرگسالان پارس جنوبی جم منصوب شدم که توانستیم از لیگ دسته دوم به لیگ یک آزادگان صعود نمائیم.

اینکه خبرنگار ورزشی یا ورزش نویس دارای سابقه ورزش جدی باشد در موفقیت او تا چه اندازه موثر است؟

به هرحال درهر شغل نیاز به تجربه و تخصص است ورزش نویسی از کارهای دشوار جامعه می باشد. یک عده آدم دلسوز صادق و پای کار عاشقانه رسالتی بردوش دارند که مخاطب بسیاری دارد و رسیدن به قله موفقیت برای این قشر را می توان در موفقیت های ورشکاران استان جستجو کرد.

تاکنون با چه رسانه ها و خبرگزاری هایی همکاری داشته اید؟

با روزنامه های ورزشی کشور همانند هدف، البرز، کیهان، روزنامه نصف جهان اصفهان، آینه جنوب، دلوار، پهلوان لیان و هفته نامه نصیر بوشهر همکاری داشته ام.

چه تفاوتی بین خبرنگار ورزشی و ورزشی نویس وجود دارد و هر کدام باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

خبرنگار ورزشی و ورزشی نویس در اصل در یک راستا فعال هستند این دو در یک جبهه فعالیت می کنند یک قشر زحمت کش بی ادعا که دلسوزانه برای توسعه ورزش گام بر می دارند، تنها توقع ورزش نویسان استان داشتن انجمن ورزش نویسان است که سال ها چشم هایشان سو سو می زند و به آن نمی رسند اگر این دو طیف ساماندهی شوند کیفیت کارشان نمودار بهتری خواهد داشت.

آیا به نظر شما دانش فنی خبرنگاران ورزشی و ورزشی نویسان استان در سطح خوبی قرار دارد؟

دانش افزایی خبر نگاران و ورزش نویسان استاندارد نیست دلیلش اختلافات و چند دستگی بین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خانه مطبوعات محلی استان است، خبرنگاران و ورزش نویسان قربانی اختلافات این دو نهاد شده اند قطعا دودش در چشم خودمان خواهد رفت و اگر کماکان ادامه داشته باشد جامعه رسانه ای زیان خواهد دید.

نقش خبرنگاران در موفقیت و توسعه ورزش همگانی و قهرمانی چگونه است؟

در موفقیت های ورزش استان خبرنگاران و ورزش نویسان سهم بسزایی دارند اگر خبرهای ورزشکاران بازتاب داده نشود استعداد نهفته آنها دیده نمی  شود. خبرنگاران ورزشی و ورزش نویسان صادقانه و بدون منت پای کارند.

جایگاه کلی ورزش استان را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

جایگاه ورزش استان می توان به دو گروه تقسیم کرد (گروه توپی) (گروه آبی) در سال های گذشته استان در رشته های فوتبال ساحلی و فوتبال چمنی همچنین قایقرانی موفق تر از سایر رشته های ورزشی بوده است. می توان گفت در این دو رشته ورزشی نمره قبولی گرفته ایم.

 نظر شما به عنوان فعال رسانه ای، بزرگترین چالش فعلی و پیش روی ورزش استان را چه می  دانید و از راه یا راه های برون رفت آن برایمان بگویید.

چالش اصلی نبود منابع مالی تعریف شده است هم برای ورزش همگانی و هم ورزش قهرمانی، طبق سنوات گذشته نماینده ارشد استان در شورای اداری ورزش ٣  درصد کمک وزارت نفت را به ورزش استان تزریق نماید تا چرخ های زنگ زده ورزش به سمت پیشرفت به حرکت در آید.

حسن غریبی

به عنوان موسس رسانه ورزش قدری از  خاستگاه، اهداف و مجموعه فعالیت های آن بگویید؟

امسال مجموعه رسانه ورزش بوشهر یازده ساله شد هدف از شکل گیری این مجموعه ورزشی اتحاد و همدلی بین اهالی رسانه بوده است، امروز مفتخریم که رسانه ورزش تبدیل شده به یک خانواده بزرگ و قابل احترام در جامعه، تا به امروز کارهای ماندگار زیادی رسانه ورزش بوشهر انجام داده است شامل: سرکشی به کودکان بی سرپرست، دیدار ازخانه سالمندان، کمک به ایتام، کمک به بیماران لاعلاج، سرطانی، تجلیل از خانواده معظم شهدا، تجلیل از پیشکسوتان و بزرگان ورزش همچنین کارهای ارزشمند بسیاری طی یازده سال گذشته انجام داده ایم. دینی بر گردن ما بوده امید که خداوند قبول کند به یک نوع می توان گفت بار فرهنگی شهر بوشهر بر روی دوش رسانه ورزش است.

کدام یک از گزارش ها یا خبرهایتان را بیشتر از همه دوست دارید؟

بهترین مطالبی که نوشتم و مورد استقبال واقع شد در هفته نامه نصیر بوشهر بود.
حدودا هفت سال پیش در مورد قرارداد مالی فوتبالیست های تیم شهرداری بوشهر شفاف سازی کردم
که منجر به شکایت شد ولی با وساطت پیشکسوتان فوتبال مرتفع گردید و از شکایت خودشان گذشتند در حالی همه می دانستند گفته هایم واقعیت دارد ولی در آن شرایط حواشی زیادی ایجاد کرد آن مطلب برایم همیشه تازه و شیرین است

 آیا تا کنون مشکل خاصی پیش آمده که از این کار خسته و دلسرد شوید و یا قصد کناره گیری از این کار را داشته باشید؟

ورزش نویسی جزیی از زندگی من است و با نوشتن لذت می برم. قطعا در هر کار مشکلات وجود دارد که با صبر و تلاش می شود بر همه چیز فائق آمد، تا به امروز که دلسرد نشده ام بلکه با جدیت و پشتکار به کارم ادامه داده ام.

در طول دوران فعالیت تان کدام مقام محلی ورزشی بیشترین تعامل را با ورزشکاران و ورزش نویسان داشته است؟

تا به امروز سه مدیر کل اداره ورزش و جوانان آقایان: حسین وردیانی، رضا جمشیدی و احمد بهروزیان فرد تعامل خوبی با اهالی رسانه داشته اند این سه مدیر بومی ارتباط خوبی با قشر خبرنگار و ورزش نویس داشته اند.

آیا از سالهای فعالیتتان خاطرات تلخ یا شیرینی هم در ذهن دارید؟

از دست دادن دوستان و همکاران ورزشی نویس و عکاس همانند مرحومان عبدالعزیز افتخاری و ضیا جمالی از تلخ ترین خاطره ها در ذهن من است و شیرین ترین هم  به داشتن یک مجموعه سترگ چون هفته نامه نصیر بوشهر بر می گردد.
حسن غریبی

 رمز موفقیت شما در این حرفه چیست؟

صداقت در گفتار و سالم زندگی کردن را طی این سال ها سکوی پرتاب خودم در حوزه ورزش می دانم.

جناب غریبی؛ شما به عنوان یک پیشکسوت برای جوان های تازه کار در این حرفه چه توصیه ای دارید؟

جوان ها و نسل جدید سعی کنند ازاندوخته های پیشکسوتان عرصه رسانه ها بهترین بهره را ببرند، قلم خود را در مسیر پیشرفت، توسعه و آبادانی دیار خود به کار بگیرند و سعی کنند هیچ زمان قلم خود را نفروشند.

اینان واژه ها چه چیزی را در ذهن شما تداعی می کند؟

ورزشی نویس: آدم های خاص
فوتبال:  پر هیاهو
دشتی: به آن افتخار می کنم
کلل: زادگاه پدری
استان بوشهر:  مردمانی کم توقع
شاهین بوشهر: دایی ام مرحوم عالی غریبی
ایران جوان بوشهر: کارخانه بازیکن سازی

سخن پایانی شما با مخاطبین این گفتگو؟
دوست دارم مردم دیارم دشتی به آنچه شایسته اش هستند برسند یک صحبتی هم با دکتر شهریاری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دارم. لطفا چون شیخ حمید خدری به ورزش ورود کنید. ایشان تیم پرسپولیس گناوه را زنده کرده! لااقل دلخوشی جوان های شهرستان دشتی را دریاب. تنها نماینده این دیار در فوتبال کشور در حال حاضر سپاهان خورموج است که نیاز به حمایت همه جانبه مسئولین شهرستان دشتی دارند.
از اینکه من را به گفتگو دعوت کردید بی نهایت سپاسگزارم.

گفتگو: محمد شاکری مطلق

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات