تاریخ انتشار : دوشنبه 26 آذر 1397 - 12:36
کد خبر : 51111

خسارت بارندگی و آفت زدگی بلای جان گوجه کاران بوشهر

مند: نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها گفت: بارندگی های اخیر و به دنبال آن شیوع آفت، محصول گوجه فرنگی استان بوشهر را نابود کرد.

سید علی اکبر فاطمی نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها گفت: در این فصل کشت خارج از فصل گوجه فرنگی که حاصل ماه ها دسترنج کشاورزان بوشهر است به بازار عرضه می شود که متاسفانه به دنبال بارندگی های اخیر این محصول دچار آفت «سیاتیک» برگی و بوته میری شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آسیب در این مورد، مزارع کشت گوجه فرنگی را در شهرستان دشتی درگیر کرده است، خاطر نشان کرد: مهمترین عامل در مورد این آفت این است که کشاورزان گوجه کار اطلاعات چندانی برای مقابله با این آفت ندارند و فقط از راه آزمون و خطا با آن مقابله می کنند و این امر میزان ضرر و زیان را دو چندان می کند.

نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها گفت: کارشناسان جهاد کشاورزی می بایست در این خصوص با راهنمایی های درست و به موقع و آموزش کشاورزان که چه نوع سم و قارچ‌کشی مورد استفاده قرار گیرد می تواند موثر باشد و بخشی از زیان کشاورزان را جبران کند و باقی محصول گوجه فرنگی راهی بازار مصرف شود.

وی با بیان اینکه در مقابله با این بیماری کشاورزان و گوجه کاران استان بوشهر از «برستین» که هیچ ربطی به این نوع قارچ ندارد، «فلینت»، «اروتیوباب» و چندین قارچ‌کش هر کدام کیلویی یک میلیون تومان قیمت دارد، استفاده می کنند. از وزیر جهاد کشاورزی می خواهیم که آموزش کشاورزان این مناطق مورد توجه قرار گیرد.

فاطمی اعلام کرد: کشاورزی که با دلار نرخ بالا محصول گوجه فرنگی را کشت کرده و مراحل داشت آن را طی کرده است، محصول ماه ها دسترنج خود را با قیمت بسیار پایین می فروشد و در این بین بیشترین سود نصیب دلالان و واسطه ها می شود.

وی گفت: در حال حاضر به دنبال بارندگی و آفت، بوته‌های گوجه‌فرنگی در بسیاری از مزارع خشک شده و کشاورز در هر هکتار حتی ۲۰ تن نیز برداشت نکرده است. متولیان کشاورزی در استان بوشهر، چرا برای حل مشکلی که سال هاست دامنگیر کشاورزان است، راهکاری ارائه نمی‌کنند.

وی گفت: در حال حاضر محصول گوجه فرنگی بوشهر سرزمین کشاورزی هزار تا ۲۵۰۰ تومان به فروش می رسد در حالی که این محصول در نقاطی از کشور مانند تهران تا ۸هزار تومان است و بیشترین سود نیز عاید واسطه ها می شود.

فاطمی ادامه داد: استان بوشهر نخستین تولید کننده محصول خارج از فصل گوجه فرنگی در کشور و بعد از آن استان خوزستان و هرمزگان قرار دارند.

وی اضافه کرد: گوجه فرنگی در استان بوشهر بیشتر در مناطقی مانند دیر، کنگان، جم، عسلویه، دشتی و دشتستان کشت می شود و در حال حاضر هم، زمان برداشت گوجه فرنگی در مناطق گرمتر این استان است.

نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه در حال حاضر مرز قصرشیرین برای فروش و صادرات محصول گوجه فرنگی به کشور عراق بازگشایی نشده است، گفت: سال گذشته این مرز برای عرضه این محصول باز بود اما تاکنون این اقدام انجام نشده است. تقاضای ما از مسئولان این است که این مرز بازگشایی شود و بخشی از محصول گوجه فرنگی به بازارهایی چون کشور عراق و افغانستان فرستاد شود.

وی افزود: هزینه تمام شده برای تهیه تجهیزات مورد نیاز این کشت و همچنین کود و سم مورد نیاز از خارج از کشور تامین می شود که هزینه سر سام آوری به کشاورزان تحمیل می شود که بازگشایی این مرز می تواند بخشی از هزینه ها را جبران کند.

فاطمی در گفت و گو تصریح کرد: دلیل باز نکردن مرز از سوی مسئولان، بالا رفتن قیمت این محصول در داخل کشور اعلام شده است.

وی از مسئولان ذیربط خواست که با ایجاد قیمت تعادلی و همین طور خرید تضمینی کشاورزان گوجه کار استان بوشهر را کمک کنند.
منبع: ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.