Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

گام دوم انقلاب، جوانگرایی و انتخابات پیش رو

شناسه خبر: 51940 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: در حالی وارد چهل ساله دوم انقلاب شکوهمند اسلامی می شویم که با وجود چالش ها، مشکلات، دشمنی ها، تحریم ها و ناهمواری های زیادی که در چهل ساله اول گریبانگیر انقلاب بود به لطف هدایت هوشمندانه امام و رهبر انقلاب و وفاداری آحاد ملت در تمامی عرصه ها توانستیم در سایه اتحاد و همدلی، ایران اسلامی را به عنوان یک قدرت منطقه ای و جهانی معرفی نماییم.

اما همانگونه که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم فرمودند تا رسیدن به مقصود فاصله داریم و آن مقصود “جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ” است که می بایست با خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی اتفاق بیفتد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی این وظیفه خطیر را بر عهده جوانان گذاشته است و چنین جوانان را توصیه‌ نموده اند؛ « دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هر چه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید».

رهبر انقلاب به صراحت بیان فرمودند که جوانان باید به توفیق الهی گام بزرگ دوم انقلاب را در پیشبرد آن بردارند و دنباله مسیر انقلاب باید با همت و هوشیاری و سرعت عمل و ابتکار جوانان طی شود.

آری، اهمیت جوان و اندیشه های جوانان در طی نمودن گام دوم انقلاب به خوبی توسط رهبر انقلاب تبیین شده است زیرا که جوانان از دیر باز مورد توجه جوامع بوده اند و یک نعمت الهی و فرصتی برای شکوفایی و خلق جامعه آرمانی می باشند.

دوره جوانی، دنیای فرصت ها، تعهد و تلاش متعهدانه و اوج توانمندی های انسانی است. هر جامعه ای که از ظرفیت جوانی بهره می گیرد به راحتی با سرمایه گذاری بر آن ظرفیت می تواند باعث بالندگی، توانایی، اقتدار، شادابی، سلامتی و پویایی جامعه خود باشد.

در جامعه ما به خصوص استان شاهد هستیم که موتورهای پیشرفت و ترقی مدتهاست خاموش شده اند و از نظر توسعه و تکمیل زیر ساخت ها نه تنها پیشرفت ملموسی نداشته ایم که بعضا شاهد پسرفت نیز بوده ایم و هنوز در دو شهرستان دشتی و تنگستان آمار بیشترین مدارس تخریبی، وجود جاده های مرگ، آمار بالای بیکاری و ضعف سیستم های آموزشی و بهداشتی در واقع نشان از عدم پیشرفت و به عبارت بهتر این دو شهرستان دچار پسرفت و واپس گرایی شده اند.

باید اذعان کرد که امروزه تمام مشکلات و معضلات جامعه مختص قشر جوان می باشد، مشکلاتی مانند بیکاری، مسکن، ازدواج و طلاق و اعتیاد بهار زندگی جوانان را تحت تاثیر قرار داده است و هنوز هیچ نهاد و مسئولی نتوانسته است برای حل این مشکلات چاره اندیشی اساسی کند و اقدامات ناقص بخشی حوزه ها تنها مانند مسکنی عمل نموده است.

دلیل اصلی انباشت مشکلات اساسی بر زندگی جوانان این است، نسلی که امروز متولی امور اجرایی جامعه است درک و لمس درستی از مشکلات نسل جوان ندارد و اندیشه های آنان در حل مشکلات تنها چاره ساز نسل خودشان بوده است.

پس باید باور کنیم که اگر بخواهیم مشکلات و مسائل نسل جوان حل شود، بهتر است افسار امور به دست خود جوانان بسپاریم تا در سایه درک بهتر بتوانند برنامه ریزی کنند.

وقتی به بیانیه رهبر معظم انقلاب در گام دوم دقت می کنیم، می بینیم ایشان مهم ترین ظرفیت امید بخش کشور را نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی می دانند و تاکید می فرمایند که دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی در بسیاری از عرصه ها با چشم تکریم و احترام می نگرد و توصیه می کنند که جوانان قدر خود را بدانند و به سوی آینده خیز بردارند و حماسه بیافرینند.

حال اگر دنیا به جوانان ایرانی به چشم تکریم و احترام می نگرد باید ما هم به جوانان خودمان این نگاه احترامی داشته باشیم و آنان را باور کنیم و برای خلق حماسه آنان را وارد عرصه های مختلف تصمیم گیری جامعه نماییم.

باید جوانانی که خودسازی کرده اند به سمت جامعه پردازی و تمدن سازی هدایت کنیم. برای تمدن سازی نیاز داریم جامعه پردازی کنیم و برای اینکار باید مسئولیت امور جامعه از قانون گذاری تا اجرا به دست جوانان سپرد و ایمان داشته باشیم که این نسل جوان خون همان جوانانی در رگ هایش جاری است که انقلاب کردند و نظام طاغوتی را به پایین کشیدند و ۸ سال با فداکاری و جانفشانی در جنگ تمام عیار دشمنان انقلاب مقاومت پیروزمندانه کردند، پس می توانند در سایه منویات مقام معظم رهبری و مشاوره نسل های انقلاب و جنگ، به نحو شایسته گام دوم انقلاب را با شایستگی کامل طی نمایند تا به مقصود اصلی که همان تمدن سازی اسلامی است، برسند.

امروز همه ما وظیفه داریم به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفته و زمینه ورود جوانان به عرصه های مهم کشور را فراهم کنیم و اندکی دلهره و ترس از واگذار نمودن امور به جوانان نداشته باشیم.

مهم ترین عرصه پیش رو و آزمون اصلی ملت، انتخابات مجلس شورای اسلامی است که همان اولین سنگر جامعه پردازی به کلام رهبر است و می بایست آن را به دست جوانان سپرد.

شایسته است بزرگان منطقه و عقلای قوم به جوانان اهمیت داده و آنان را آماده مسئولیت های مهم و خطیر در عرصه های مختلف استانی و کشوری و قانون گذاری کنند و در کنار جوانان به عنوان راهنما و مشاور یقین بدانند که شاهد تحولی عظیم خواهیم بود.

کسانی که دل در گرو عزت و سربلندی ایران اسلامی بسته اند و خود را سرباز مقام ولایت می دانند باید تمام توان خود را در تسهیل حضور جوانان ارزشی و انقلابی به ویژه در آزمونهای پیش رو به کار گیرند.

محمد پاکدل

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات