تاریخ انتشار : پنجشنبه 28 آذر 1398 - 1:55
کد خبر : 52212

تمام کاندیداهای مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان احراز صلاحیت شدند

مند: کار بررسی صلاحیت ۳۶ داوطلب در هیئت اجرایی حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اتمام یافت و صد در صد کاندیداها احراز صلاحیت شدند.

سرپرست اداره کل سیاسی و انتخابات استانداری بوشهر گفت: بررسی صلاحیت ۱۸۸ داوطلب در هیات‌های اجرایی در چهار حوزه انجام گرفت و از مجموع ۱۸۸ داوطلب، ۱۸۴ داوطلب تایید صلاحیت شدند و صلاحیت ۴ داوطلب نیز مورد تایید قرار نگرفت.

خسرو دهقانی اظهار داشت: ۹۸ درصد داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان بوشهر در هیئت‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند.

وی بیان کرد: فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بر اساس ماده ۵۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که از ۱۷ آذر به مدت ۱۰ روز در هیئت‌های اجرایی مراکز حوزه انتخابیه شروع شده بود، سه شنبه ۲۶ آذر به پایان رسید.

دهقانی افزود: در استان بوشهر در چهار حوزه انتخابیه در مجموع ۱۹۶ داوطلب ثبت نام کردند که پس از انصراف ۸ داوطلب، بررسی صلاحیت ۱۸۸ داوطلب در هیئت‌های اجرایی در چهار حوزه انجام گرفت و از مجموع ۱۸۸ داوطلب، ۱۸۴ داوطلب تایید صلاحیت شدند و صلاحیت ۴ داوطلب نیز مورد تایید قرار نگرفت.

سرپرست اداره کل سیاسی و انتخابات استانداری بوشهر گفت: به این ترتیب در مجموع، صلاحیت حدود ۹۸ درصد داوطلبان در استان در هیئت‌های اجرایی تایید شد.

دهقانی عنوان کرد: در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم از ۶۶ داوطلب ۴ نفر انصراف دادند و از ۶۲ داوطلب که صلاحیت آن‌ها بررسی شد، ۶۱ داوطلب تایید صلاحیت شدند.

او افزود: در حوزه دشتی و تنگستان از مجموع ۳۶ داوطلب، صلاحیت همه ۳۶ داوطلب تایید شد و در حوزه دشتستان نیز از مجموع ۴۹ داوطلب یک داوطلب انصراف داد و صلاحیت ۴۸ داوطلب باقی‌مانده به تایید هیئت اجرایی رسید.

سرپرست اداره کل سیاسی و انتخابات استانداری بوشهر بیان کرد: در حوزه کنگان، دیر، جم و عسلویه نیز از مجموع ۴۵ داوطلب ثبت نام شده ۳ داوطلب انصراف دادند و از ۴۲ داوطلبی که صلاحیت آن‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت، ۳۹ داوطلب تایید صلاحیت شدند.

دهقانی گفت: به استناد ماده ۵۰ قانون انتخابات مجلس، شورای اسلامی مراتب رد صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های اجرایی امروز (چهارشنبه ۲۷ آذر) از سوی فرمانداران مرکز حوزه انتخابیه به آن‌ها ابلاغ می‌شود.

او عنوان کرد: داوطلبان رد صلاحیت شده  چهار روز از ۲۸ آذر تا اول دی ماه فرصت دارند تا شکایت خود را مبنی بر رد صلاحیت به استناد ماده ۵۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به هیئت نظارت استان اعلام کنند.

تاییدصلاحیت های قطعی در اختیار شورای نگهبان

اما مرحله اصلی و قطعی تایید صلاحیت ها در اختیار هیئت نظارت استان (دفتر استانی شورای نگهبان) و همچنین هیئت مرکزی نظارت (حقوقدانان و فقهای شورای نگهبان) است.

در این مرحله، علاوه بر گزارش مراجع چهارگانه، شورای نگهبان بر شیوه تحقیقات محلی درباره داوطلبان اصرار دارد، ضمن اینکه معتقدند شرایط کاندیداتوری افراد باید احراز شود و نداشتن موانع قانونی به تنهایی کفایت نمی کند.

شیوه ای کلی و فاقد نظام نامه مشخص که همواره در بررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان مورد انتقاد بوده و با این حساب انتظار می رود تعداد زیادی از داوطلبانی که از هیئت های اجرایی و مراجع ۴ گانه تایید شده اند، در مرحله بعد رد شوند.

گفتنی است پس از دو مرحله بررسی صلاحیت ها و رسیدگی به اعتراض داوطلبان در شورای نگهبان، نهایتا ۲۲ بهمن اسامی کاندیداهای نهایی انتخاببات مجلس یازدهم اعلام خواهد شد و ۲ اسفند هم انتخابات برگزار می گردد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.