انتخابات در دشتی و تنگستان در گذر تاریخ (بخش اول)

شناسه خبر: 52310 سرویس: آرشیو, اخبار مهم

مند: انتخابات اولین دوره مجلس، پس از انقلاب سال ۵۷، مرحله اول آن در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ و مرحله دوم آن در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹، برگزار شد و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۹ خورشیدی، اولین جلسه مجلس اول برگزار شد.

در دوره اول از حوزه انتخابیه رودباران که شامل شهرستانهای دشتی، تنگستان، دیر و کنگان بود در مرحله اول میربهزاد شهریاری ۱۷۳۳۱ رای، احمد زاهدی ۷۸۱۷ رای و شیخ حسین حق شناس ۵۷۹۷ رای به دست آوردند و نتیجه انتخابات به مرحله دوم موکول شد.

در مرحله دوم میربهزاد شهریاری ۲۷۹۲۰ رای و احمد زاهدی ۴۹۹۷ رای کسب کردند و میربهزاد شهریاری به عنوان اولین نماینده مردم این حوزه انتخابیه بعد از انقلاب راهی مجلس شد.

اندکی بیش از یکسال بعد از شروع دوره اول مجلس، میربهزاد شهریاری در حادثه بمب‌گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی که در ۷ تیر ۱۳۶۰ منجر به کشته ‌شدن هفتاد و پنج نفر از اعضای این حزب شد به همراه عباس حیدری نماینده بوشهر و گناوه به شهادت رسید.

پس از حوادث ۷ تیر ۶۰ و رخدادهای مشابه، به منظور تأمین نمایندگان برای جایگزینی نمایندگان شهید، مستعفی و… چهار دوره انتخابات میان دوره‌ای برگزار شد.

سرانجام در انتخابات میان‌دوره حوزه انتخابیه #رودباران سیدمحمد حسین محمدی ۲۰۵۱۴ رای، حبیب الله مغیثه ۱۵۳۶۸ رای و عبدالرسول صداقت ۵۶۰۸ رای به دست آوردند و سید محمد‌حسین محمدی عهده‌دار نمایندگی مردم این حوزه انتخابیه در مجلس شد.

حسینی محمدی

منبع: اثر منتشر نشده “دانشنامه دشتی، جلد سوم، جغرافیای سیاسی و انتخابات تالیف هادی اخلاقی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات