انتخابات در دشتی و تنگستان در گذر تاریخ (بخش اول)

مند: انتخابات اولین دوره مجلس، پس از انقلاب سال ۵۷، مرحله اول آن در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ و مرحله دوم آن در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹، برگزار شد و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۹ خورشیدی، اولین جلسه مجلس اول برگزار شد.

در دوره اول از حوزه انتخابیه رودباران که شامل شهرستانهای دشتی، تنگستان، دیر و کنگان بود در مرحله اول میربهزاد شهریاری ۱۷۳۳۱ رای، احمد زاهدی ۷۸۱۷ رای و شیخ حسین حق شناس ۵۷۹۷ رای به دست آوردند و نتیجه انتخابات به مرحله دوم موکول شد.

در مرحله دوم میربهزاد شهریاری ۲۷۹۲۰ رای و احمد زاهدی ۴۹۹۷ رای کسب کردند و میربهزاد شهریاری به عنوان اولین نماینده مردم این حوزه انتخابیه بعد از انقلاب راهی مجلس شد.

اندکی بیش از یکسال بعد از شروع دوره اول مجلس، میربهزاد شهریاری در حادثه بمب‌گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی که در ۷ تیر ۱۳۶۰ منجر به کشته ‌شدن هفتاد و پنج نفر از اعضای این حزب شد به همراه عباس حیدری نماینده بوشهر و گناوه به شهادت رسید.

پس از حوادث ۷ تیر ۶۰ و رخدادهای مشابه، به منظور تأمین نمایندگان برای جایگزینی نمایندگان شهید، مستعفی و… چهار دوره انتخابات میان دوره‌ای برگزار شد.

سرانجام در انتخابات میان‌دوره حوزه انتخابیه #رودباران سیدمحمد حسین محمدی ۲۰۵۱۴ رای، حبیب الله مغیثه ۱۵۳۶۸ رای و عبدالرسول صداقت ۵۶۰۸ رای به دست آوردند و سید محمد‌حسین محمدی عهده‌دار نمایندگی مردم این حوزه انتخابیه در مجلس شد.

حسینی محمدی

منبع: اثر منتشر نشده “دانشنامه دشتی، جلد سوم، جغرافیای سیاسی و انتخابات تالیف هادی اخلاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"