تاریخ انتشار : دوشنبه 23 دی 1398 - 8:33
کد خبر : 52340

رد صلاحیت بیش از ۶۰ درصد داوطلبان در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان

مند: با اعلام نتایج اولیه بررسی صلاحیت ها در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس در استان بوشهر، بیش از ۶۰ درصد از داوطلبان نمایندگی مردم در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان رد صلاحیت شدند.

با پایان مهلت قانونی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس، صبح یکشنبه ۲۲ دی ماه نتایج اولیه بررسی صلاحیت کاندیداها به فرمانداری های مراکز حوزه انتخابیه استان اعلام شد.

هر چند نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان در این مرحله رسانه ای نمی شود اما اخبار گوناگون حاکی است در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان از مجموع ۳۶ داوطلب، تنها ۱۴ نفر تایید صلاحیت شده و ۲۲ نفر رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت شده اند.

جستارهای ما حاکی است بیشتر کاندیداهای سرشناس این حوزه انتخابیه یا رد صلاحیت شده اند و یا با عدم احراز شرایط پذیرش این مسئولیت مواجه هستند.

استاندار و یکی از معاونان استاندار بوشهر در دولت دهم از جمله افرادی هستند که در این مرحله تایید صلاحیت نشدند.

نماینده چهار دوره مردم این حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی نیز از جمله این افراد است.

شنیده ها حاکی است رئیس کانون وکلای استان و معاون پیشین سیاسی و اجتماعی فرمانداری دشتی نیز از جمله افرادی هستند که صلاحیتشان احراز یا تایید نشده است.

سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات استان بوشهر در نشست خبری روز گذشته با اشاره به اعلام نظر هیئت مرکزی نظارت درخصوص داوطلبان مجلس گفت: فساد مالی، فساد اخلاقی و ضدیت با نظام خطوط قرمز شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس است.

خلیل رضایی افزود: برخی از کاندیداهای نمایندگی مجلس عدم احراز صلاحیت شده اند و این بدان مفهوم است که شرایط نمایندگی کاندیداها در مناطق و شهرستان‌ها باید احراز و ثابت شود و افرادی که عدم احراز برای آنها ایجاد شده می‌توانند ضمن ارائه شکایت، مستندات خود را در این زمینه ارائه کنند.

مسئول دفتر شورای نگهبان در بوشهر با بیان اینکه کاندیداهای تایید یا رد شده در این مرحله قطعی نیست، تاکید کرد: اظهارنظرها، موضع گیری، عملکرد و رفتارهای داوطلبان رصد می شود و اگر مستنداتی در اختیار این شورا قرار بگیرد که دال بر عدم صلاحیت باشد، با توجه به اینکه نظارت شورای نگهبان استصوابی و موثر است، در هرمرحله ای تا قبل از تصویب اعتبارنامه در مجلس، امکان رد کردن کاندیدا وجود دارد.

کسانی که به رای اولیه هیئت نظارت استان اعتراض دارند می توانند مراتب اعتراض خود را تا ۲۶ دی ماه به دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان در استانداری یا در تهران به نشانی بزرگراه بسیج،‌ بلوار هجرت، مجموعه ورزرشی جهان پهلوان تختی تحویل دهند.

رضایی گفت: شورای نگهبان پس از بررسی‌ شکایات داوطلبان روز ۱۲ بهمن نظر مجدد خود را به حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌کند و نهایتا افرادی که برای نخستین بار در این فرایند رد شده اند، این بار حق اعتراض به شورای نگهبان دارند تا اینکه نهایتا لیست نهایی کاندیداها در ۲۲ بهمن منتشر شود.

میزان تایید صلاحیت ها

جستارهای ما حاکی است در حوزه های چهارگانه استان نیز شمار افراد تایید شده در این مرحله کمتر از پنجاه درصد از داوطلبان است.

در این دوره از انتخابات در مجموع ۱۹۶ نفر برای چهار حوزه انتخابیه در استان بوشهر ثبت‌نام کردند که پس از انصراف ۸ داوطلب، تعداد آنان به ۱۸۸ داوطلب تقلیل یافت.
ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی از ۱۰ آذرماه تا ۱۶ آذرماه انجام شد.
در حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم ۶۶ نفر، در حوزه انتخابیه دیر، کنگان، جم و عسلویه ۴۲ نفر، در حوزه انتخابیه دشتستان ۴۷ نفر و در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان ۳۶ نفر ثبت‌نام کردند.
در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم از ۶۶ داوطلب ۴ نفر انصراف دادند و از ۶۲ داوطلب که صلاحیت آن‌ها در هئیت اجرایی مورد بررسی قرار گرفت، ۶۱ داوطلب تأیید صلاحیت شدند.
در حوزه دشتی و تنگستان از مجموع ۳۶ داوطلب، صلاحیت تمامی ۳۶ داوطلب مورد تأیید قرار گرفت. در حوزه دشتستان نیز از مجموع ۴۹ داوطلب یک داوطلب انصراف داد و همه ۴۸ داوطلبی که صلاحیت آن‌ها توسط هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه بررسی شد، مورد تأیید قرار گرفتند.

در حوزه کنگان، دیر، جم و عسلویه نیز از مجموع ۴۵ داوطلب ثبت‌ نام‌ شده ۳ داوطلب انصراف داده و از ۴۲ داوطلبی که صلاحیت آن‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت، ۳۹ داوطلب تأیید صلاحیت شدند.

با بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت های اجرایی ۹۸ درصد داوطلبان در استان بوشهر در هیئت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند.

در انتخابات مجلس یازدهم ۲۰ نفر دارای مدرک دکتری، ۱۴۰ نفر دارای مدرک فوق لیسانس، ۲۲ نفر دارای مدرک لیسانس و ۹ نفر تحصیلات حوزوی داشته و ۳۴ نفر نیز سابقه داوطلبی در ادوار گذشته را داشته اند.

در حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم ۵ زن، در حوزه انتخابیه دیر، کنگان، جم و عسلویه ۴ زن، در حوزه دشتی و تنگستان ۲ زن و در حوزه انتخابیه دشتستان ۷ زن ثبت‌نام کرده بودند.

بر اساس گمانه زنی ها لیست کاندیداهای تایید شده طی این مرحله در حوزه دشتی و تنگستان به شرح زیر است:

غلامحسین کرمی
ماشالله قطب الدین
نورالله جمالی
محدثه دولاح
سیدحمیدرضا موسوی
حسن بارانی
‌صفدر جعفری نژاد
علی اکبر خورموجی
عبدالحسین زارعی
غلامعلی زارعی
عنایت شاکر
فرامرز صیادی
ریحانه قاسمی
غلامعلی موثق

براساس قانون دو مرحله دیگر برای اعتراض داوطلبان مجلس پیش بینی شده که توسط مرکز رسیدگی خواهد شد.
از این رو اسامی ذکر شده قطعی نیست و امکان تغییراتی در لیست نهایی تاییدشدگان مجلس یازدهم وجود دارد که باید تا ۲۱ بهمن ماه منتظر ماند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.