Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

انتخابات سیاسی یا سیاست انتخاباتی

شناسه خبر: 52381 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه, یادداشت ها

مند: در هر انتخاباتی فرض بر این است که در زمان انتخابات مجلس، افراد با سنجیدن شرایط و انتخاب گزینه اصلح رای خود را در صندوقهای رای می ­اندازند و در نتیجه آن گزینه ­ای انتخاب می شود که بیشتر مردم به اصلح بودن ایشان رای داده باشند.

اهمیت انتخابات و لزوم بصیرت و توجه به بازیهای سیاسی

به یک نفر فرصت ۴ساله داده می شود تا خود را ثابت کند و منطق حکم می کند باید با عملکردش نه تنها نظر اکثریتی که به ایشان رای دادند را تایید کند، بلکه عقیده کسانی که ایشان را در بار نخست اصلح ندانستند هم تغییر بدهد.

پس چرا گاهی یک نفر بعد از عملکرد ۴ ساله­ اش از مردم رای مجدد نمی گیرد؟ در جواب باید گفت یا جامعه بدون تحقیق و تفکر کافی یک نفر را انتخاب کرده و به برنامه ­ها و توانمندی ایشان توجه نکرده، یا ایشان توان اجرایی کردن برنامه­ هایش را نداشته و چه بسا وعده هایی داده که مسیر رسیدن به آنها و نحوه برآورده کردنشان را نمی دانسته است.

البته هر کدام از این حالات صحیح باشد در استانهایی مانند بوشهر که افراد زیادی را در موقعیت­های مدیریتی کلان کشور ندارند، نداشتن نماینده قوی در پایتخت ضرری بزرگ به حساب می ­آید.
معمولا این افراد در دوره بعد به دلیل عملکرد نه جندان خوب، رای کافی کسب نمی کنند اما گاهی بعد از یک دوره ۴ ساله یا ۸ ساله­ دوری از صندلی نمایندگی، دوباره به گردونه رقابت بازمی­ گردند.
متاسفانه حافظه تاریخی جامعه در این موارد خوب کار نمی کند و این افراد با بهره ­گیری از ضعف­های اجتماعی جامعه رای ­دهندگان، صرفا با دست زدن به بازیها و سیاست­ های انتخاباتی و شگردهایی مانند مسایل قومی و قبیله­ ای، تطمیع اشخاص، تخریب حریفان، ایجاد شایعه و… سعی در  پوشاندن سابقه ضعیف سالهای نمایندگی خود و جلب مجدد آرا دارند.
متاسفانه سابقه انتخابات نشان داده این ترفندها تا حدی تاثیرگذار است و ما با انتخابات مجدد این افراد، بازی از اول باخته­ ای را مجددا شروع می کنیم.

انتخابات در دشتی

با فرض اینکه ایشان نیت خدمت صادقانه داشته باشد، آیا توانمندی یک فرد امتحان­ شده، با دوری ۴ ساله و یا ۸ ساله از صندلی مجلس، ارتقا پیدا کرده یا با توجه به سرعت روزافزون تغییرات و پیشرفت ایران و جامعه جهانی، فاصله ایشان­ با جامعه پیشرو و به همین نسبت کارایی ایشان کمتر شده است؟

باید بپذیریم که فرصت ۴ ساله سرنوشت ­سازی برای منطقه، جامعه و برای فرزندانمان پای صندوقهای رای تعیین می­ شود و تلاش کنیم فرد توانمندی را به مجلس بفرستیم، البته توانمندی تعریفی دارد و ابزاری، که در وقتی دیگر خواهم گفت.
انتخابات مجلس یک انتخاب سیاسی است برای تعیین سرنوشت­مان، نگذاریم بازی­ها و سیاست­های انتخاباتی ما را به بازی بگیرند و با بصیرت انتخاب کنیم. در اهمیت مجلس همین بس که امام راحل(ره) فرمودند “مجلس در راس امور است”.

در پایان جمله­ ای از فرمایشات مقام معظم رهبری در آذرماه امسال در شرح حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص)  را نقل می کنم:

“هر سِمَتی، هر توانایی‌ای در کنارش یک مسئولیتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است”

 

موسی حاجیانی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • اسماعیل احمدی :

    در خصوص انتخابات هرگاه مردم از کسی سلب وکالت می کنند به این معنی است که در یک مبارزه مدنی فرد را از صحنه خارج کرده اند، براین اساس و نیز برپایه استدلال آماری احتمال استقبال اکثریت از نامزدی که قیلا نماینده بود ولی در حال حاضر برای یک یا چند دوره به مجلس راه نیافته بسیار اندک است.

اخبار استان بوشهر
تبلیغات