تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 بهمن 1398 - 14:26
کد خبر : 52469

انتخابات ادوار حوزه دشتی و تنگستان در غربال رسانه

مند: با شروع شمارش معکوس برای پایان ماراتن یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برآن شدم تا با ذکر نکاتی، برخی از لایه های نادیده یا کمتر دیده شده انتخابات را در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان با خوانندگان به اشتراک بگذارم.

قبل از دعوت شما برای خوانش آن ذکر این گزاره ضروریست که نکات ذیل با در نظر گرفتن همه ی اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان است.

با تایید ۲۲ نفر برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان رکورد تعداد تایید صلاحیت شدگان همه ادوار شکسته شده است.

انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، ششمین دوره ی است که تحت عنوان حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان انتخابات در آن برگزار می شود. پیش از جدا شدن بخش جنوب استان، در ادوار اول تا پنجم به نام حوزه انتخابیه رودباران شامل شهرستان های دشتی، تنگستان، دیر و کنگان انتخابات برگزار شده بود.

آرا همه منتخبین ادوار حوزه انتخابیه؛

۱️⃣⁩ شهید سید میربهزاد شهریاری ۲۷۹۲۰ رای
➖میان دوره ای: سید محمدحسین محمدی ۲۰۵۱۴ رای

۲️⃣⁩ ابراهیم یوسفی دشتی ۴۵۲۶۷ رای
⁦۳️⃣⁩ سید کمال الدین شهریاری ۲۳۶۸۸ رای
⁦۴️⃣⁩ سید کمال الدین شهریاری ۳۰۷۳۶ رای
⁦۵️⃣⁩ مرحوم عبدالله حاجیانی ۴۳۲۵۳ رای
⁦۶️⃣⁩ سید محمدمهدی پورفاطمی ۳۷۲۰۰ رای
⁦۷️⃣⁩ سید محمدمهدی پورفاطمی ۲۸۹۳۸ رای
⁦۸️⃣⁩ سید محمدمهدی پورفاطمی ۲۳۶۸۶ رای
⁦۹️⃣⁩ سید محمدمهدی پورفاطمی ۲۹۹۹۰ رای
🔟سید کمال الدین شهریاری ۵۴۳۰۸ رای

طبق آمار ارائه شده سردار شهید سید میربهزاد شهریاری با کسب ۸۴٫۴ درصد آرا در انتخابات دوره اول بالاترین درصد آرا و سید کمال الدین شهریاری با ۵۴۳۰۸ رای در انتخابات دوره دهم بالاترین تعداد آرا را در ادوار پیشین کسب کرده اند.

با بررسی اجمالی تاریخچه انتخابات در این حوزه، شاهد آنیم که برخی نامزدها در دو دوره یا بیش از آن با عدم اقبال افکار عمومی برای پوشیدن ردای نمایندگی روبرو شدند؛ سید کمال الدین شهریاری در چهار دوره (دوم، پنجم، ششم و هفتم) بعد از ایشان مرحوم حسین حق شناس در سه دوره (اول تا سوم)، غلامحسین کرمی در دو دوره (ششم و هفتم)، عبدالصمد دولاح در دو دوره (هشتم و نهم) و ماشاءالله قطب الدین نیز در دو دوره (هشتم و نهم) صاحب تجربه مشابه بوده اند. بی تردید آسیب شناسی ابعاد مختلف آن ضروری، اما محور این یادداشت نیست.

پیش از این، در دو دوره اول و سوم انتخابات حوزه وقت یعنی رودباران (شهرستان های دشتی، تنگستان، دیر و کنگان) شاهد به دور دوم کشیده شدن انتخابات بوده ایم. در دور اول شهید شهریاری با احمد زاهدی و در دور سوم سید کمال الدین شهریاری با علی آل بویه به رقابت دوباره پرداختند.

برای سومین بار در تاریخ برگزاری انتخابات، یازدهمین منتخب دشتی ها و تنگستان ها در مجلس شورای اسلامی بی شک از «سادات» نخواهد بود.

برای سومین بار در تاریخ انتخابات مجالس بعد از انقلاب اسلامی بهارستان نشین آتی مردم تنگستان و دشتی از «روحانیون» نخواهد بود.

از نکات قابل تامل این دوره، حضور مهاجرتی نامزدهایی از بیرون استان در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان هست که اگرچه زاده استان هستند اما غالب زیست خود در استان های دیگر سپری و در آنجا ساکنند. این رویکرد و بازگشت به موطن این نامزدها که دارای رزومه ی قابل دفاعی نیز می باشند، نیازمند بررسی و واکاوی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در مقال دیگر است.

از نامزدهای ماراتن یازدهم می توان به غلامحسین کرمی، عبدالصمد دولاح، غلامعلی زارعی و ماشاءالله قطب الدین به عنوان افرادی یاد کرد که در ادوار پیشین تجربه ی شرکت در انتخابات حوزه دشتی و تنگستان را داشته اند.

علی اکبر خورموجی نیز از جمله حاضرین در ایستگاه یازدهم پارلمان برای حوزه دشتی و تنگستان است که سابقه حضور در انتخابات را فراتر از مرزهای استان، از حوزه انتخابیه شاهین شهر، میمه و برخوار در دوره قبل در کارنامه دارد.

رکورد حضور متوالی در ادوار انتخابات دشتی و تنگستان با حضور متوالی ۶دوره (ادوار دوم تا هفتم) متعلق به سید کمال الدین شهریاری است. با در نظر گرفتن همه ی حوزه های انتخابیه استان بوشهر نیز شهریاری رکورد دار حضور متوالی ادواری انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان با داشتن دو نماینده، سید محمدمهدی پورفاطمی با حضور چهار دوره مستمر در پارلمان و سید کمال الدین شهریاری با سه دوره غیرمستمر نیز صاحب رکورد در همه ی حوزه های انتخابیه استان است.

حضور ریحانه قاسمی و محدثه دولاح به عنوان دو بانو در این دوره از انتخابات دشتی و تنگستان اتفاقی است که پیش از این فقط و تنها در دوره هفتم با حضور مانسا عاشوری شاهد آن بودیم. در صورت عدم انصراف این بانوان تا روز اخذ آرا می شود به عنوان اتفاقی تاریخی از آن یاد کرد.

در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی بطور قابل توجه ی شاهد رشد مدارک تحصیلی افراد هستیم. بطوری که ۷ نفر از کاندیداها دانشجو یا دانش آموخته مقطع دکترا هستند.

با رصد فضای مجازی، حقیقی و بطن جامعه، می شود بیان کرد که همه بخت های اول راهیابی به بهارستان در دوره یازدهم حوزه دشتی و تنگستان روستا زاده اند. (بدون درنظر گرفتن تغییرات تقسیمات کشوری بعد از تولد نامزدها)

محمد شاکری مطلق

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.