Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

 لطفا کشور را از حالت نیمه تعطیل در بیاورید

شناسه خبر: 52565 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: آن چه این روزها بعنوان یکی از اصلی ترین موضوعات مرتبط با بیماری کرونا بحث آن بر زبان ها جاری است، مسئله تعطیلی یا عدم تعطیلی فعالیت های جمعی است.

طبیعتا هر کدام از این حالات مزایا و معایبی دارد اما آن در حال رخ دادن است برای بخش معایب هر دو حالت محرک قویتری محسوب می شود تا بخش مزایا.

دولت اعلام کرده فعالیت ها محدود ولی ادارات، بانک ها و حتی بازار باید باز باشد. مطمئنا دلایل مختلفی دارد که از جمله مهم ترین دلایل می توان به دو عامل اشاره داشت.

نخست آن که تجربه ثابت کرده تعطیل کردن باعث افزایش مسافرت می شود و این یعنی انتشار گستره ویروس. همان طور که در روزهای ابتدایی ورود این ویروس به کشور هم مشاهده شد، پس از اقدام دولت به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، هجوم برخی هموطنان جهت مسافرت به استان های شمالی کشور نه تنها کار را به ایجاد ترافیک رساند بلکه اتفاقی که در حال حاضر در استان های شمالی کشور مشاهده می شود کمتر از یک فاجعه نیست.

هر سه استان شمالی کشور در شرایط بحرانی با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند از طرفی شاغلین و دانشجویانی که در استان های آلوده ساکن بودند با این تعطیلی به استان خود بازگشته و ویروس ناقل این بیماری را هم با خود به استان ها سرازیر کردند.

اما موضوعی که شاید برای دولت پیامد های بیشتری داشته باشد این است که تعطیلی فعلی بازار نتیجه خود را چند ماه بعد نشان خواهد داد، اکثر بازاریان و صاحبان مشاغل آزاد بر روی فروش و یا درآمد ایام پایان سال و نوروز حساب ویژه ای باز کرده اند، لذا این شرایط همه برنامه ریزی ها و حساب ها را به هم ریخته است.

بخش قابل توجهی از بازاریان اکنون با خطر چک برگشتی، بدهی و حتی ورشکستگی روبرو هستند. عدم ثبات بازار هم در این شرایط مزید بر علت شده است.

بخش عظیمی از نیروی کار کشور درآمدشان روزانه و یا ماهیانه است. قشر کارگر، راننده، بازاری و … همگی در این دسته قرار می گیرند.

تعطیلی بازار محصولات کشاورزی را روی دست کشاورزان باقی می گذارد، تعطیلی بازار باعث می شود اجناس در مغازه ها بمانند و تولیدات کارخانه ها راهی به بازار نداشته باشند، خط تولید ها یکی پس از دیگری تعطیل شده و کارفرماها و صاحبان کارخانه ها از پرداخت حداقل حقوق و بیمه هم عاجز بوده و ناچار به تعدیل نیرو خواهند بود، این تعدیل نیرو در شرایط فعلی کشور هر خانواده ای را با بحران اقتصادی روبرو می کند.

اندک پس اندازی هم اگر باشد در همان چند روز یا یک ماه اول مصرف خواهد شد. طبق آمار بیش از دو میلیون و چهارصد نفر از شاغلین شغل ثابتی ندارند (درآمد روزانه و شغل ناقص) بیش از ۱۲ میلیون نفر نیز فقط در بخش خدمات مشغول به کارند (تقریبا نصف کا جمعیت شاغل)، بیکاری حتی مقطعی چند ماهه برای این قشر فاجعه بار خواهد بود.

بازار

از طرفی شرایط دولت هم به گونه ای است که حتی نمی تواند یا شاید نمی خواهد قبض آب و برق یک ماه را ببخشد، نمی تواند وام ها و سررسیدهای مالی را دو ماه به تعویق بیاندازد، از درامدهای مالیاتی نمی تواند صرفنظر کند و… این روند نهایتا می تواند باعث ایجاد یک بحران اقتصادی تازه شود، می گویند اسب نفس بریده را طاقت تازیانه نیست، تحمل سخت تر شدن شرایط اقتصادی برای هر قشر و خانواده ای دشوار خواهد بود.

با گفتار درمانی هم چیزی حل نشده و نمی شود، توصیه به محبت و نوعدوسی خوب است ولی جای قواعد و قوانین را نمی گیرد.

به نظر نگارنده ادامه این شرایط نه تنها قابل افتخار نیست بلکه روز به روز شرایط را پیچیده تر هم می کند.

ما پنج درصد کشور چین جمعیت داریم ولی به نسبت جمعیتمان تاکنون شش برابر چینی ها تلفات و قربانی داشته ایم ضمن این که هنوز نتوانسته ایم بیماری را مهار کنیم.

در عین حال صدای واحدی از هیچ کجا شنیده نمی شود، هر پیشنهادی می شود گروهی مخالفند و نقض می کنند حتی در خود دولت و زیر مجموعه ها هم به همین صورت است، یکی می گوید همه جا تعطیل باشد دیگری سریعا نظر مخالفی ارائه داده و به اجرا در می آورد.

از وزارت بهداشت گرفته تا وزارت صمت و وزارت کشور. دولت دوست ندارد ناچار به چاپ مجدد اسکناس شود، رشد اقتصادی منفی ۷ و تورم ۳۰-۴۰ درصدی و تحریم های سخت جایی برای این کار نمی گذارد.

روی دیگر سکه این است که بازارها بازگشایی شوند، با توضیحاتی که در بالا ارائه شد احتمالا تصور می شود که بازگشایی بازار حداقل از بروز مشکلات اقتصادی جلوگیری کند، اما واقعیت به گونه ای دیگر رقم می خورد، چرا که حتی بازگشایی بازارها هم تاثیر چندانی در جلوگیری از بحران اقتصادی نخواهد داشت.

در بهترین حالت حتی رونق بازار به اندازه روزهای عادی سال هم نمی شود چه برسد به مدل شب عید. فروشنده و خریدار، کارگر و کارفرما، راننده و مسافر، کارمند و ارباب رجوع هر کدام با دلایل خود از خانه خارج می شوند اما استرس مواجهه با فرد بیمار و نبود مردم عادی و بی دغدغه در این بین باعث کسادی بازار است.
در ادارات و بانک ها هم عملا کار چندان پیش نمی رود. پس نه تنها مشکل حل نشد، بلکه یک زمینه بالقوه برای انتقال و شیوع گسترده تر ویروس هم ایجاد می شود.
در حالت تعطیل موضوع طی یک ماه تمام می شود و صرفا می ماند زیان اقتصادی یک ماهه، ولی در حالت گشایش بازار صرفا بخشی از زیان اقتصادی جبران می شود در عوض شیوع بیماری بیشتر خواهد بود.

اما در حالت نیمه تعطیل چندین ماه فعالیت ها تق و لق خواهند بود، کاری از پیش نمی رود، زیان اقتصادی چند برابر خواهد شد، شیوع ویروس هم همچنان پابرجا است و مسئله کشدار تر می شود.

احتمالا قضیه نفر سی و یکم در کره جنوبی را شنیده اید، ورود یک فرد بیمار به سطح جامعه می تواند به ایجاد یک فاجعه انسانی بیانجامد.
فراموش نکنیم بخش اعظمی از امکانات و تجهیزات بهداشتی کشور و حتی کادر درمانی بیمارستان ها در همین حدود یک ماه، تحت فشار شدید بوده اند، ادامه طولانی مدت این روند باعث خستگی و استهلاک و افزایش زیاد ضریب اشتباه می شود.

اما راه حل چیست؟ راه حل را می توان در قرنطینه کامل و سراسری کشور پیدا کرد، کشور های چین و حتی ترکیه به خوبی توانسته اند این مدل را به کار بگیرند.

به نظر نگارنده این شرایط نه تعطیل و نه فعالیت بدترین حالت ممکن برای مواجهه با موضوع مذکور است، با توجه به همه گیری این ویروس پیشنهاد می کنم به صورت سراسری کلیه فعالیت ها را متوقف کنیم.

دولت برای تامین حداقل مایحتاج مردم توسط مراکز خاص برنامه ریزی و اقدام کند و نسبت به بخشش و امهال بدهی ها، قبوض و مالیات ها اقدام کند. ظاهرا این بهترین و شاید تنها راه حل باقیمانده ممکن خواهد بود و امیدوارم مسئولین اقتصادی کشور به چاپ مجدد اسکناس فکر نکنند.

میثم کردی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات