Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

درک اجتماعی تکمیل کننده فاصله اجتماعی

شناسه خبر: 52646 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: بیشتر فعالیت های جمعی در تمامی کشورهای جهان تا مدتی که معلوم نیست چقدر طول می کشد به حالت تعلیق درآمده است.

تعویق یکساله المپیک در زمان صلح، بازماندن یک و نیم میلیارد دانش آموز یا ۸۷ درصد دانش آموزان سراسر جهان از رفتن به مدرسه، احتمال لغو جام جهانی، عدم برگزاری رزمایشهای نظامی، عدم آزمایش موشک های بالستیک و قاره پیما و جنگهای قدرت هسته ای و در نهایت تعطیلی مطلق حدود نیمی از فعالیتهای جاری در کره خاکی به دلیل آغاز یک جنگ خونین جهانی دیگر نیست.

همه ی آنچه ذکر شد و بسیاری موارد مشابه دیگر تنها به یک علت است؛ “کووید۱۹” یا “کرونا ویروس” و درگیری مطلق ۲۰۶ کشور یعنی همه ی کشورهای جهان با یک مشکل واحد و مشترک با عنوان کرونا.

کرونا

ویروسی که از خفاش و پنگولین گرفته تا چین و آمریکا و حملات بیولوژیکی و دستکاری ژنتیکی را بعنوان مقصران بالقوه آن به جهان معرفی نموده اند و البته شاید زمان چندانی نگذرد تا ادعا یا واقعیت هر کدام اثبات گردد و البته در این مجال نه فرصت و نه قصدی بر گریز بر آنها خواهم داشت.

ملت ها، دولت ها، نظام و در واقع کشورهای مختلف در مواجهه با این ویروس جهانگیر تدابیر، روش ها، کنش ها و واکنش های متفاوتی را در قالب استراتژی و سناریوهای مختلف جهت مقابله با آن اتخاذ و در پیش گرفته اند.

در رابطه با مسیر مواجهه کشورها با این ویروس نوظهور نمی توان یک نگاه واحد را مبنای سنجش اقدامات و نحوه ی مقابله و مواجهه با آن در نظر داشت؛ برای تشریح بهتر این مطلب مثالی ملموس تر را بیان می کنم.

فرض کنیم این ویروس به دو کشور اروپایی و آفریقایی وارد شده است و باز هم از باب مثال دو کشور فرانسه و نیجر _ که از قضا در سال ۱۹۶۰ از همین کشور فرانسه اعلام استقلال کرد _ را مورد اشاره قرار می دهم.

آیا می توان به لحاظ نحوه و قدرت مواجهه و مقابله این دو کشور با ویروسی که امروز سرعت انتشار و کشتار آن برای همگان واضح و مبرهن است توازن و تناسبی در نظر گرفت؟ پاسخ بدون تردید منفی است؛ به جمع بندی در پاسخ به این پرسش بیفزاییم شرایط کشورهایی نظیر ایران را که با سخت ترین شرایط تحریمی نیز مواجهند.

حال با مقدمه ی مختصری که ذکر نمودم به نحوه ی مواجهه و مقابله کشورمان با در نظر گرفتن آنچه به اختصار از باب مثال اشاره کردم می پردازم.

ابتدا من عمیقاً بر این باورم که علیرغم همه گلایه ها و مطالبی که بعنوان مخالفت و انتقاد در رابطه با تعیین وزارت بهداشت بعنوان مرجع اصلی تصمیمات در زمینه مدیریت مقابله با کووید۱۹ و واگذاری تعیین روشها و استراتژیها با این وزارت صورت گرفت و می گیرد، بهترین و مدبرانه ترین تصمیم استراتژیک اولیه را همین اقدام می دانم و امیدوارم این امر در زمینه های دیگر_ بسته به نیاز_ نیز بعنوان یک استراتژی برای همیشه مورد الگوپذیری قرار گرفته و تبدیل به رویه ای معمول گردد.

آشنایی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - همشهری آنلاین

در رابطه با این باورم می خواهم اشاره ای داشته باشم به اینکه اگر شخص رئیس جمهور راساً دستوراتی در روزهای نخست اتخاذ و اعلام می نمود، آیا توسط همه ی ما به اقدام بدون قرار کارشناسی متهم نمی شد و البته ذکر این نکته را هم لازم می دانم که “مجموعه ی” دولت، سایر قوا و همه ی نظام در این حدود دو ماه تاکنون کاملاً در میدان بوده اند و البته اینکه وزارت بهداشت بعنوان مرجع اصلی تعیین شاخص ها، نیازها و ضرورت ها محق ترین و مورد اعتمادترین مرجع در این رابطه بود و قطعاً کماکان نیز خواهد بود.

ایران پس از چند مرحله مقابله در مرحله و روش سوم طرحی تحت عنوان فاصله گذاری اجتماعی را بعنوان یک استراتژی و ابتکار داخلی در پیش گرفت؛ روشی که بر اساس آن اقداماتی پیشگیرانه و نیز مقابله ای اتخاذ گردید و بر اساس اعلام مراجع رسمی در صورت اجرای صحیح آن می توان بیش از ۹۰٪ به قطع زنجیره انتقال این ویروس امیدوار بود. روشی که هدف اصلی آن نیز کاهش ترددها و تجمعات بود و در نهایت قطع زنجیره ای که مورد اشاره قرار گرفت.

وزارت بهداشت : برخلاف تصور عده ای اوضاع کشور عادی نیست

در ماه های اخیر، اعلام آمار مبتلایان و با کمال تاسف درگذشتگان در کشور ما نیز همچون سراسر دنیا به رویه ی معمول روزانه مبدل گشت و شنیدن آمار جانباختگان بسیار غمبار و اندوهناک بود اما می خواهم عنوان کنم که شخصاً معتقدم از یک سو غمناک تر و از سویی دیگر نکوهیده تر دیدن مسافرت ها توسط افرادی بود که به خوبی در قاب کلیپ ها و گزارشهای موجود به خاطر داریم حتی به پوشیدن لباس مشکی عزا توسط برخی “فرصت طلب محض” برای کسب مجوز عبور نیز منجر شد.

سفر

در مقابل این اقدامات شاهد اعتراضات به ورود کارگران و کارمندان و جابجایی آنان در نقاط مختلف کشور بودیم در شرایطی که همه می دانیم و آگاهیم هیچکدام از این حضور و آمد و شدها نه به دلخواه که بدلیل جبر و نیاز کشور و همین مردم بود چه آنکه برای هیچ انسانی دارایی بالاتر از جان و سلامت وجود نخواهد داشت و نیز از گذشت و ایثار و فداکاری پیش قراولان سلامت در حوزه بهداشت و درمان و حتی صنوف با همه ی نیازها نیز باید به نیکی و احترام یادی شکوهمند نماییم.

بدون شک بسیاری از آنچه در این ایام _حتی بعضاً به جبر _ با آن خو گرفته و تبدیل به عادات ما در ابعاد فردی و اجتماعی شده است قابلیت تبدیل به هنجارهای مورد اقبال و پذیرش اجتماعی را دارا خواهد بود؛ عاداتی چون رعایت فاصله در مراودات، رعایت اصول بهداشت فردی و جمعی در شرایط مختلف حضور در محیطهای فردی و اجتماعی، دوری از لمس کردنهای غیر ضروری و نیاز، اختصار و حتی کاستن از جلسات در رده های مختلف، پرهیز از مسافرت ها و تردد ها و حتی ماموریت های غیر ضرور و بسیاری از روشهایی که در این مجال فرصتی برای پرداختن و واکاوی آنان مهیا نیست.

مسافران نوروزی

همه ی آنچه ذکر شد نیازهای کنونی برای گذر از این شرایط استثنائی قرن حاضر نه تنها در کشور ما که در سراسر کره ی خاکی است اما آنچه موفقیت همه ی اقدامات در روش اخیر را تضمین و استمرار خواهد بخشید درک صحیح اجتماعی از شرایط حاضر در کنار درک فردی از آن است تا در نهایت تکمیل کننده ی طرح فاصله گذاری اجتماعی و هرگونه طرح موازی شود.

به یقین آنچه تاکنون باعث شده است با وجود همه ی کمبودها، تنگناها، نواقصات و استمرار دشمنیها با ایران، کشورمان عملکرد مناسب تر و قابل پذیرش تری حتی به نسبت کشورهای مدعی پیشرفت و برخوردار چون اسپانیا، انگلیس، ایتالیا و در نهایت ایالات متحده داشته باشد وجود همین درک اجتماعی است.

چه آنکه هیچ روش، رویه، استراتژی و در نهایت اقدامی جز با همراهی همگانی مردم در جوامع قابلیت اجرای صحیح و در نهایت حصول موفقیت برایش نمی توان تصویر نمود.

رضا مقاتلی

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات