Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

 کرونا و نظام نیمه فدرالیسم

شناسه خبر: 52656 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: فدرالیسم از ریشه لاتین فویدوس به معنای اتحاد، قرارداد یا توافق و پیمان یک مفهوم سیاسی است که در آن گروهی از واحدها (ایالات، استان ها یا کشورها) به یکدیگر متعهد شده اند و به نمایندگی از آن ها یک حکومت مرکزی وجود دارد.

اصطلاح فدرالیسم برای توصیف یک سیستم حکومتی به کار می رود که در آن حق حاکمیت و قدرت مطابق قانون اساسی بین یک حکومت مرکزی و واحدهای سیاسی تشکیل دهنده آن (مانند ایالات و استان ها) تقسیم شده است.

فدرالیسم نظامی مبتنی بر قواعد دموکراسی و نهادها و سازمان هایی است که در آن قدرت اداره کشور به تناسب و با تعریفی مشخص بین حکومت های ملی و منطقه ای تقسیم شده است.

با شیوع بیماری کرونا در کشور و لزوم تصمیم گیری های متناسب و مجزای مناسب با وضع هر منطقه، موضوع تفویض اختیار و قدرت نمود بیشتری یافته است.

تعطیلی طولانی مدت مجلس شورای اسلامی به عنوان مهم ترین مرجع قانون گذاری و تصمیم گیری کشور و نیز اجرای سلیقه ای برنامه های پیشگیری و کنترل به صورت غیرنظام مند و بدون پشتوانه قانونی باعث بروز تعارضات و سوء مدیریت های حاد در سطح ملی شده است.

مسکوت بودن قانون اساسی در مورد شرایط زمان اضطرار (فورس ماژور) نیز به این بلاتکلیفی ها دامن زده است.

با توجه به این که در حالت عادی نیز تفاوت فرهنگی، قومی، اجتماعی و حتی جغرافیایی ایران، لزوم تمرکززدایی را به عنوان راه حل آرمانی اداره بهتر و دقیق تر کشور نشان می دهد باز هم با دخیل ننمودن مناطق در تصمیمات منطقه ای شاهد خلا شدیدی در تناسب برنامه ها، واقعیات و چگونگی اجرای آن ها هستیم.

نیمه فدرال بودن کشور باعث تضعیف حکومت مرکزی نیست بلکه بانی سبک تر شدن حکومت مرکزی و به تبع آن چابک تر شدن در تمرکز بر اتخاذ تصمیمات صحیح حیاتی خواهد شد.

در کشوری مانند ایران که دارای تنوع جغرافیایی و قومی زیادی است، نظام نیمه فدرالی راه گشا بوده و می تواند راه حلی مناسب برای اتخاذ بهترین و سریع ترین تصمیمات منطقه ای باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که در اکثر موارد نوع اقلیم و قومیت تاثیر به سزایی در چگونگی تصمیم دارد و یک برنامه کلی و صادرشده از مرکز، در همه حالات جوابگوی خوبی برای حل مشکلات همگانی و سراسری نیست.

جعفری

محمد جعفری

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • احمدی :

    این نظر در شرایط کنونی جایگاهی ندارد و چناچه اعمال شود خسارتهای جبران ناپذیری دنبال دارد الان در امریکا و انگلیس مطابق با این نظر با شرایط کرونایی برخود کردند و در وحله واول هم تا اندازه ای تسامح و تساحل بکار بردند که باعث شد جان هزاران نفر قربانی این نظریه شود اما در چین با اقتدار مطلق بر خورد کرد و موفق شد

اخبار استان بوشهر
تبلیغات