Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

کودک گم شده اصلاحات در ۲۱ سالگی

شناسه خبر: 52679 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, یادداشت ها

مند: در جای جای این کره خاکی مردمان در تعیین سرنوشت خود به شکل های مختلف سهیم بوده و از این موهبت به نحو احسن استفاده می نمایند.

در حکومت هایی که سابقه طولانی مدت در امر دموکراسی دارند به این مقوله پر و بال بیشتری داده و نقش تعیین سرنوشت در جزئیات زندگی مردم هویداست.

در ایران به مانند کشورهای پیشرفته در امر دموکراسی نهاد های متعددی وجود دارند تا دخالت مردم بر روند رو به رشد جامعه مدنی را مفهوم بخشند.

در اکثر کشورها انجمن های شهر با رای گیری مستقیم انتخاب می شوند و شوراهای اسلامی در ایران هم با تاسی از آموزه های دینی (وامرهم شورا بینهم ) و تاثیر برداری از نمونه های پیاه شده در کشورهای مختلف در سال ۱۳۷۸در دولت اصلاحات پا به عرصه وجود گذاشت و با اهدافی فراگیر کار خود را آغاز نمود.

در این ۲۱ سال بحث های مختلفی از ابعاد و زوایای پنهان و آشکار ماهیت وجودی و اهداف شوراها در بین صاحب نظران ایجاد گردید و قوانین انتخاب و روند کاری شوراها دستخوش تغییراتی جزیی گردید.

در این مدت شوراها در سه سطح شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و روستاها مشغول به فعالیت های نظارتی و بعضا اجرایی شدند.

در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها با توجه به انتخاب لیستی، شورای همگن و هم هدف تشکیل شده است و با وجود سیستم اداری بهتر و با نظم سازنده تر و قابل قبول تری به فعالیت می پردازند‌.

در شهرهای کوچک اما با توجه به عدم انتخاب به صورت لیستی، اعضایی با تفکرات و دیدگاه های مختلف شورایی ناهگمن و غیر هدفمند را تشکیل می دهند و ماحصل این فعالیت های شوراها چیزی جز محدود کردن حوزه کاری خود در حد شورای شهرداری و گرفتن امتیازات شخصی و محله محور و تشکیل اکثریت های بی دلیل برای تصویب مصوبات بدون کارشناسی و دخالت در کارهای روزمره شهرادری ها و عدم برنامه ریزی هدفمند و بلندمدت در مورد امانت مردم (اعتبارات ارزش افزوده) نخواهد بود.

شورای استان

و اما هر چه تلاش و سختی است در شوراهای روستاها خلاصه می شود چون که با بضاعت اندک به دنبال ساختن امکانات و زیرساخت های روستایی هستند و بی مزد همچنان در تلاشند.

آنچه مسلم است نحوه انتخاب و بعد از آن عدم شناخت جایگاه رفیع شورا از طرف اعضا و عملکرد تک تک شوراها در بحث نظارت و تسلط بر قوانین جاری دستگاه های اجرایی مبین جایگاه امروزه شورا در بین مردم و مسئولان است.

هرچه شوراها از این موضوعات غافل شوند این جایگاه شوراست که تحت شعاع قرار خواهد گرفت و کودک اصلاحات که امروز به جوانی سردرگم تبدیل گشته در آینده ای نزدیک جایگاه اجتماعی خود را از دست خواهد داد.

رضا رضایی حقیقی/عضو شورای شهر خورموج

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

  • زارعی :

    احسنت .در بین اعضا شوراهای شهر های این جوان فرد با دانشی و پیگیر و توان مندی هست . امیدواریم در آینده بیشتر از ایشان ببینیم و بشنویم

اخبار استان بوشهر
تبلیغات