تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۲۹
کد خبر : 52859

توسعه نامتوازن دو سوی رودخانه مند

مند: براساس شواهد میدانی با حجم عظیم روستاهای خالی از سکنه و مخروبه اینگونه به نظر می رسد در حال حاضر شهرستان دشتی یکی از توسعه نیافته ترین مناطق در بین ده شهرستان استان بوشهر است.

شوربختانه در همین شهرستان توسعه نیافته مناطقی به چشم می خورد که در رده بندی محرومیت همپای شهرستان و شاید هم بهتر است بگوییم گوی سبقت را از خود شهرستان نیز ربوده است.

وضعیت این مناطق به قدری بغرنج است که حتی از کمترین امکانات زندگی اولیه نیز بی بهره اند.

اگر بر کناره پل مند ایستاده و به سوی شرق و کرانه های شمالی و جنوبی رود بنگریم تفاوت فاحش امکانات با چشم غیرمسلح نیز به وضوح قابل رویت است.

البته ناگفته نماند دغدغه شمالی نشینان در مورد راه دسترسی بهتر و برق پایدار مطالبه ای کاملا به حق و بجاست ولی در مورد کرانه جنوبی و روستاهای خانی غربی و شرقی، بیکسان، سالی، درگوهای شمالی و جنوبی و اسماعیل محمودی همین امکانات اولیه نیز تاکنون از آنان دریغ شده است.

دشتی

بعد از سیل مهیب سال ۱۳۶۵ به دلیل وسعت خسارات، اکثر این روستاها خالی از سکنه گردید.

در سالیان بعد نیز به دلیل حجم بزرگ خرابی های ناشی از سیل، نبود زیرساخت های توسعه و پراکندگی جمعیت، رغبتی به بازگشت در ساکنان مشاهده نشد.

در اصل از حدود خانی تا اسماعیل محمودی از چشم جهاد سازندگی در سالیان اول انقلاب دور ماند و حتی حداقل ها اعم از جاده و برق و آب آشامیدنی نیز به این حدود نیامد.

وقتی همین حداقل ها هم نبود سیل ۶۵ کار دشواری در این منطقه نداشت و مردم این حدود را آواره شهر و روستاهای شهرستان و حتی شهرستانهای پیرامون کرد.

در سالیان اخیر اما با تسطیح اراضی و استفاده از شیوه های نوین آبیاری با همت اهالی نبض زندگی در این حدود اگر چه کند، ولی شروع به تپیدن نموده است.

گوجه فرنگی

اهالی با همه سختی ها و مرارت ها و با کمترین امکانات، با کشت و زرع در اراضی اجدادی خود، بسته به توانایی و وسع خود رونقی نسبی به این روستاها بخشیده اند.

با این وجود نبود امکانات مهم و اولیه مانند راه دسترسی، برق، آب آشامیدنی و… هزینه های مضاعفی را بر کشاورزان تحمیل نموده و باعث عدم ماندگاری نیروی کار در این روستاها است.

دشتی

هزینه های گزاف راه اندازی و نگهداری وسایل آبیاری، سوخت مصرفی و سایر نیازمندی ها، امکان سکونت دائم، ورود موفق به چرخه تولید بهینه و دسترسی آسان به بازارهای پررقیب را برای مردم این منطقه دشوار کرده است.

فقط یک فقره هزینه حمل سوخت موتورپمپ های پرمصرف کشاورزی از نزدیکترین تامین کننده بدون در نظر گرفتن قیمت تمام شده آن مبلغی بالغ بر دو میلیون ریال بر گرده ناتوان کشاورزان آن خطه تحمیل می نماید.

کشاورزی نیم بند در این روستاها با هزینه های بیشتر از مناطق پیرامون صرفه اقتصادی را از کار و زحمت اهالی گرفته با این وجود دوست داشتن سرزمین اجدادی آنان را به کار در این منطقه دلگرم داشته است.

با قدری دلسوزی و برنامه ریزی برای احیا این روستاها می توان رونق حداقلی را به منطقه برگرداند و تا نسل پیشین که در این روستاها زندگی کرده و خاطرات خوب زندگی در این منطقه را در خویش دارد، زنده است می توان امیدوار بود این بخش از دشتی روی آبادانی دوباره را به خود ببیند.

دشتی

شاید نبود مطالبه و عدم پیگیری ساکنان پیشین باعث عدم احیا این روستاها شد اما امروزه و حتی در نسل جدید امیدواری و مطالبه برای احیا این روستاها وجود دارد.

توانمندیهای طبیعی منطقه آنقدر متنوع است که می توان با تکیه بر همین توان طبیعی نیز زندگی را به این حدود برگرداند.

دشتی در سالیان متمادی از نبود اندیشه توسعه در اداره کنندگان لطمه خورده است و این دیار روی مدیران خلاق و اندیشمند به خود ندیده و در بیشتر اوقات متولیان دشتی در حد یک مدیر رتق و فتق کن امورات عادی و روزمره تنرل یافته اند.

در کنار این نقیصه بزرگ مردم شهرستان و مناطق دور دست تر از مرکز دشتی نیز زبان و قلم بیان مشکلات خود را نداشته اند.

دشتی امروزه در شهر خورموج خلاصه شده است و جمعیت از چهار سوی دشتی در حال کوچ اجباری است.

این مهم را بیشتر متولیان شهرستان می دانند و آمارهای نگران کننده در بیشتر دستگاه های دولتی وجود دارد اما آنرا از مردم کم دغدغه دشتی کتمان می کنند.

دشتی

از بابمنیر تا اسماعیل محمودی در حاشیه مند در شرق پل قدیمی این رودخانه امکانات و توانمندیهای طبیعی بسیاری وجود دارد که اگر توانمندی انسانی این حدود به آن بازگردد می توان دوباره روستاهای زیبا را در این حدود برپا کرد و رونق و زندگی و حیات را به این منطقه از دشتی بازگرداند.

محمد جعفری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

منطق شنبه , ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹

این مقاله بیشتر هدفش معرفی و بررسی وضعیت روستاهای خانی، بیکسان و درگو و اسماعیل محمودی است تا کل پهنه مند. عنوان مقاله با محتوا هم خوانی ندارد. تصاویر مورد استفاده هم صرفا به روستاهای یاد شده مستند شده است.