Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mondir/public_html/wp-content/themes/Mond/header.php on line 72

سهم اشتغال بوشهر در پالایشگاه پارسیان سپهر چند درصد است

شناسه خبر: 53019 سرویس: آرشیو, اخبار مهم, خبر ویژه, یادداشت ها

مند: مجتمع استحصال اتان پارسیان با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار در شهرستان مهر و عسلویه در ۲۶ فروردین سال جاری به بهره برداری رسید.

این طرح دارای واحدهای فرایندی، پست و خط انتقال برق، مخازن صادراتی، خط لوله انتقال+C2 و واحد سرویس های جانبی است که با سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان امام انجام شده است.

مجتمع استحصال اتان پارسیان به منظور استحصال اتان از گازهای خروجی پالایشگاه گاز پارسیان با آب گیری گازهای یادشده در منطقه مُهر و جداسازی متان و سپس انتقال باقیمانده گازها از طریق خط لوله به عسلویه، جهت تفکیک اتان و تزریق به خط خوراک و ارسال محصولات پروپان، بوتان و+C5 به مخازن ذخیره در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار واقع در شهرستان مُهر استان فارس و ۲۳ هکتار در عسلویه از بهمن ماه ۱۳۹۳ آغاز شده است.

پارس جنوبی

 

نماینده ستاد اجرایی فرمان امام در آیین افتتاح این طرح عنوان کرده است یکی از اهداف ستاد در اینگونه پروژه‌ها تاکید بر ایجاد اشتغال در کشور است که در همین طرح بیش از ۵۰۰۰ شغل مستقیم و حدود ۲۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.

یکی از بزرگترین معضلات امروز استان بوشهر بیکاری به ویژه بیکاری نیروی کار تحصیل کرده است. خبر افتتاح و بهره برداری رسمی از این طرح در کنار فرصت اشتغال ۵ هزار نفری می تواند خبر خوب و امیدوار کننده ای برای نیروی کار استان بوشهر باشد.

اما در حالی که شهرستانهای همسایه پارس جنوبی در استان فارس از امتیاز بومی برای اشتغال در عسلویه بهره مند هستند آیا نیروی کار استان بوشهر نیز برای اشتغال در این پروژه از فرصت مشابه برخوردار است.

متولیان استان بوشهر معمولا در قبال تحولاتی از این دست و سرانجام حقوق قانونی ساکنان استان در پارس جنوبی ساکت هستند.

کارگر

در هفته گذشته امتیاز اشتغال در دو طرح بزرگ نیروگاه اتمی در همسایگی ساختمان بزرگ استانداری بوشهر به تمامی استانهای پیرامون هدیه شده است.

در حالی که فرصت اشتغال در پروژه های استانی و ملی در استانهای پیرامون تماما برای نیروی بومی ساکن آن استانها است، فرصت اشتغال نیروی کار بوشهر در پارس جنوبی حداکثر پنجاه درصد است.

بیکاری
این در حالی است که همین فرصت ۵۰ درصد نیز با وجود پیگیری های مردمی کمتر از ۲۰ درصد در این دو دهه محقق شده و هیچ سازو کار رسمی و قانونی برای استفاده از این فرصت برای استان بوشهر وجود ندارد.

استانداری بوشهر برای تعامل با پارس جنوبی به دلایل گوناگون رغبت و میلی ندارد.

یکی از متولیان استان در جمعی خصوصی گفته بود وزیر نفت به تنهایی یک دولت است و ما نمی توانیم با وی مجادله کنیم.
این در حالی است که هم به لحاظ جایگاه و هم اینکه زنگنه وزیر معین استان بوشهر است، فرصت تعامل با نفت برای استان بوشهر و متولیان آن فراهم است.

کارگر

به نظر می رسد ساز و کار لازم برای اشتغال نیروی بومی استان بوشهر در این طرح بزرگ که حتی بخشی از آن در عسلویه اجرا شده و بخش زیادی از خوراک و سرویس های جانبی آن نیز در عسلویه مستقر است فراهم نشده است.

به همین سادگی بخش زیادی از فرصت های اشتغال در استان محروم بوشهر برای نیروی کار استان از دست می رود و بخش زیادی از حقوق قانونی نیروی کار استان در عسلویه نیز به شکل های گوناگون تضییع می شود و دستگاه های متولی در استان بوشهر نیز سازو کار مشخصی برای دفاع از حقوق مردم ندارند.

محمد جعفری

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال مند در تلگرام شوید.
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی مند منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اخبار استان بوشهر
تبلیغات