تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 15:44
کد خبر : 53092

قانون شکنی برای قانونگذاری

مند: تبلیغات پیش از موعد کاندیداهای شورای شهر و روستا با خانه گردی و تشکیل گروه های مجازی تشدید شده است.

برخی حتی پوستر و بنرهای انتخاباتی خود را در پروفایل مجازی خود قرار داده و گروه های هواداری را نیز تدارک دیده اند.

برخی جاها حتی دیوارنویسی له و علیه کاندیداها نیز گزارش شده است.
نشستهای پرسش و پاسخ مجازی و حقیقی و پیغام و پسغام ها در خصوصی افراد انجام می شود.
حتی شنیده شده برخی به بزرگان طوایف لیست مورد حمایت خود را توصیه می کنند.
همه اینها در زمانی است که تبلیغات زودهنگام کاندیداها جرم تلقی می شود و مجازات دارد.
شاید مجازات این فعل مجرمانه (حداکثر ده میلیون تومان جزای نقدی) چندان بازدارنده نباشد اما چه اتفاقی افتاده است که داوطلبان قانونگذاری حتی قبل از رسیدن به پارلمان شهری و روستایی آشکارا تخلف می کنند و ابایی از این تخلف و قانون شکنی ندارند.
آیا کسانی که برای رسیدن به جایگاه قانونگذاری، قانون را زیرپا می گذارند افرادی امین برای تصمیم گیری در خصوص سرنوشت جمعی مردم یک شهر و روستا هستند.
الماس گشتاسبی دبیر ستاد ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان به خبرگزاری ایرنا گفته است: علاوه بر رصد مداوم فضای مجازی، سامانه سجام برای گزارش تخلفات از سوی مردم نیز از سوی قوه قضائیه برای پوشش بیشتر فضای انتخاباتی به کار گرفته شده است.
عباس حمادپور دادستان دشتی نیز گفته بود: دستگاه قضایی این شهرستان در هماهنگی با سایر دستگاه‌های مسئول، با هرگونه فعالیت‌ انتخاباتی زودتر از موعد اعم از تبلیغات در فضای مجازی و محیطی، قاطعانه و مطابق با قانون برخورد می‌کند.
با این وجود، عدم اطلاع ستاد پیشگیری استان و متولیان امر در دستگاه قضایی از برخورد با قانون شکنان باعث شده کاندیداها بدون مراعات جوانب به تبلیغ پیش از موعد اقدام کنند و هیچ شرمندگی از بابت قانون شکنی نداشته باشند.
کسی که برای امانت گرفتن کرسی تصمیم گیری مردم در شورای شهر و روستا تخلف می کند چگونه مردم به او اعتماد کرده و توقع دارند در جایگاه تصمیم گیری، منافع مردم را بر منافع شخصی خویش ارحج بداند.
عدم مراعات قانون از سوی کاندیداها، برخورد نکردن دستگاه های متولی، بی تفاوتی مردم و گزارش نکردن تخلفات انتخاباتی باعث شده جرم تبلیغات پیش از موعد عادی انگاشته شود و همین عادی انگاری به سایر تخلفات سرایت کرده و جامعه را در واکنش به وقوع جرم بی تفاوت کرده است.
اگر کسی که زودتر از موعد تبلیغ می کند به عنوان کسی که شایستگی در حفط امانت ندارد از سوی مردم پس زده شود و از رای جامعه بی بهره بماند شاید ادامه این رویه تغییر کند.
…..
صلاحیت ۲ هزار و ۷۷۸ نفر داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستایی و تیره‌های عشایری و داوطلب نامزدی در انتخابات ششمین دوره شوراهای شهری در استان بوشهر در هیات‌های نظارت شهرستان‌های ۱۰ گانه تائید شده است.
بر اساس زمانبندی انتخابات ۱۴۰۰، داوطلبان شوراهای شهر و روستا پس از تهیه و انتشار آگاهی اسامی نامزدها از سوی فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها، از بیستم خردادماه می‌توانند گام به مرحله تبلیغات انتخاباتی بگذارند.
انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ماه برگزار می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.