تاریخ انتشار : یکشنبه 28 آذر 1400 - 12:03
کد خبر : 54739

گفتگو با ارشیا گل دارنده بهترین رتبه کنکور دشتی

با دست روی دست گذاشتن موفقیت حاصل نمی شود

مند: کنکور سراسری با عمر بیش از پنج دهه همواره از دغدغه های دانش آموزان و نقطه عطف زندگی آنان محسوب می شود. حتی فراهم سازی بستر و تسهیل ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هم موجب نشده این ماراتن تحصیلی اهمیت و جایگاه خود را از دست بدهد.

گفتگو: محمد شاکری مطلق

کنکور سراسری با عمر بیش از پنج دهه همواره از دغدغه های دانش آموزان و نقطه عطف زندگی آنان محسوب می شود. حتی فراهم سازی بستر و تسهیل ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هم موجب نشده این ماراتن تحصیلی اهمیت و جایگاه خود را از دست بدهد. بویژه اینکه کسب رتبه های برتر و پذیرش در رشته دانشگاه های عالی از آمال کنکوری های بوده و هست. از آنجا که خوانش گفتار دارندگان این رتبه ها برای اهالی قبیله کنکور بسیار کارگشا خواهد بود‌، بر آن شدیم تا با ارشیا گل دارنده برترین رتبه کنکور امسال شهرستان دشتی مصاحبه ای انجام دهیم. جوانی که با کسب رتبه عالی ۸ منطقه سه و ۳۳ کشوری گروه علوم تجربی استارت موفقیت های بزرگ را زده است.


لطفا خودتان را برای خوانندگان مند معرفی کنید.

ارشیا گل هستم، سال ۱۳۸۲ در شهر کازرون متولد و از ابتدای تولد در خورموج بوده ام (پیش از تولدم هم خانواده مان به اقتضای شغل پدرم ساکن خورموج بودند). هم اکنون دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.

 مختصری از سابقه تحصیلی خودتان بگویید.
دوره ابتدایی را در دبستان چمران و مقطع راهنمایی را در مدرسه راهنمایی علامه حلی و دوره متوسطه را در دبیرستان تیزهوشان شهید بهشتی خورموج گذرانده ام.

 آیا دبیر تاثیرگذاری که در کسب این رتبه موثر بوده را می توانید نام ببرید؟
از همه دبیران و معلم هایم در تمام مقاطع تحصیلی یاد می کنم و باید بگویم بابت زحماتی که برایم کشیدند ممنون تک تک همه آنها هستم.

 چه درصد هایی را به تفکیک دروس به دست آوردید؟
ادبیات ۵۷٪، عربی ۱۰۰٪، دینی ۸۴٪، زبان۹۴٪، زیست۷۶٪، ریاضی۶۵/۵٪، فیزیک۹۶٪ ، شیمی۷۹٪

یک سوال معمول همیشگی، آیا انتظار کسب این رتبه را داشتید؟
بله؛ و حتی انتظار رتبه ای بهتر از این هم داشتم. دلیل این انتظار را در ادامه شرح خواهم داد.

 


 آیا از کلاس کنکور هم استفاده می کردید یا برنامه ریز درسی داشتید؟
من از تابستان ورودی دهم بطور جدی برای کنکور آماده شدم و این امر بسیار برای آماده سازی کنکور کمکم کرد. در ابتدا یعنی تابستان دهم، سال دهم و تابستان ورودی یازدهم در برخی دروس از کلاس های تقویتی بهره بردم. اما با ورود به یازدهم و دوازدهم به علت بالارفتن حجم دروس از کلاس تقویتی استفاده نکردم.
در مورد برنامه ریزی هم باتوجه به اینکه در آزمون‌های قلم‌چی شرکت می‌کردم و آزمون های قلم‌چی بودجه‌بندی دارند (بدین صورت که بصورت دو هفته‌ ای مباحث دروس را برای آزمون مشخص می کند که از کجا تا کجای کتاب ها در آزمون خواهد آمد) طبق همان، برنامه مطالعاتی ام را پیش می بردم. صرفا بر طبق همان بودجه بندی طی دو هفته مباحث خواسته شده را مطالعه و جمع بندی می کردم ولی برنامه روزانه مدونی نداشتم و طبق حوصله ای که داشتم به فراخور دروس را می خواندم.
 

 آیا در فواصل آماده شدن برای کنکور وقتی را برای فراغت یا تفریح اختصاص داده بودید؟
از آنجاکه از سال دهم مطالعه را شروع کرده بودم برای آماده سازی راحت تر بودم از همین رو به طور روزانه بعد از نهار بواسطه علاقم ام به شطرنج، نیم ساعت شطرنج بازی می کردم. در طول آماده سازی تا دو ماه قبل از کنکور همه جمعه هایی که آزمون داشتم را به استراحت و وقت گذرانی با دوستان سپری می کردم و اینگونه نبود که بخواهم کل وقتم را درس بخوانم.
 

 قدری از تقسیم بندی مطالعاتی و برنامه ریزی درسی خودتان بگویید.
تقسیم بندی مطالعاتی ام بودجه بندی آزمون ها بود و طبق آن پیش می رفتم. در مورد تست ها هرگز روی تعداد آن مانور نمی دادم چرا که برخی مباحث تعداد تست بیشتر و برخی مباحث و دروس به تعداد تست کمتر نیاز داشته باشد و یا یک تست برای مبحثی سه دقیقه زمان و تست مبحث دیگر بیست ثانیه زمان نیاز دارد. از همین رو خودم را به تعداد تست های مشخص در طول روز موظف نمی کردم. دروس عمومی و اختصاصی را هم جدا نمی کردم، چرا که برخی از دروس که مورد علاقه ام بود زمانی که خسته بودم هم می خواندم اما برخی دروسی که سخت تر بود را روزهایی که تمرکز بیشتری داشتم مطالعه می کردم. در مجموع مطالعه و تست را با توجه به حال خودم و اینکه سرحالم یا خسته ام می خواندم و انجام می دادم.
شروع به موقع مطالعه ام موجب شده بود ساعات خواندنم روی سه سال تقسیم بندی شود و برنامه ام سبک تر شود. اینگونه مثال بزنم شما وقتی سه تا هفت تا را مطالعه کنید نتیجه ۲۱ می شود اما اگه از یازدهم شروع کرده باشید دو تا ده تا رو هم مطالعه کنید نتیجه ۲۰ می شود! یعنی به عبارتی اگه من روزی هفت ساعت مطالعه می کردم بیشتر از روزی ده ساعت می شد با توجه به تقسیم بندی که طی سه سال داشتم. بطور کلی و میانگین می توانم اشاره کنم در سال دهم روزانه ۶ تا ۷ ساعت، سال یازدهم ۷ تا ۸ ساعت و دوازدهم ۸ تا ۹ ساعت مطالعه می کردم.
 

 توصیه شما به کنکوری های شهرستان دشتی و استان بوشهر؟
آنچه در مورد انتظار رتبه که پرسیدید رو اینجا با توصیه به کنکوری ها توضیح می‌دهم.
یادم می آید ورودی سال دهم با اعلام نتایج کنکور، دختر خانمی اهل برازجان رتبه ۲۵ کشوری را کسب کرده بود. من آن موقع وضعیت تحصیلی ام خوب نبود چرا که در دوران راهنمایی دچار افت تحصیلی شده بودم بویژه نسب به دبستان و طبیتعا در حد رتبه ۲۵ کشوری نبودم ولی دستیابی به این رتبه را هدف گذاری کردم و به خودم گفتم می خواهم جزء ۲۵ رتبه اول کشور بشوم. از همین رو از کنکوری ها می خواهم قبل از شروع برای آماده سازی کنکور و کسب موفقیت در کنکور برای خودشان هدف گذاری داشته باشند. هدفی هم که برای خودشان ترسیم می کنند، کوچک نباشد. چرا که هر چه هدف کوچک تر و پایین تر باشد ممکن است بعد از رسیدن به آن متوقف شوند اما وقتی هدف بزرگ و بالایی مدنظر قرار گیرد فرد تلاش و عزم بیشتری برای رسیدن به آن خواهد کرد. حتی اگر به آن هدف نرسد با توجه به هدف گذاری بزرگ ابتدایی بی شک به جایگاه خوبی دست پیدا می کند.
بعد از “هدف گذاری بزرگ”، “تداوم” در روند موفقیت کنکور اصل بسیار مهمی است، تداوم بدین معنی که بطور پیوسته مطالعه کنید. مورد بعدی که می توانم به کنکوری ها علاوه بر “تلاش” بیان کنم این است که به خود “اعتماد” داشته باشند. کنکورهای آزمایشی نسب به کنکور سراسری جو متفاوتی دارد هم از نظر استرس حاکم بر آن هم از آن جهت که رتبه های کنکور آزمایشی ملاک تعیین کننده برای رتبه کنکور سراسری نیست و شما با کسب رتبه های پایین در کنکور آزمایشی نباید خود را بازنده تلقی کنید. از آنرو که رتبه های پایین کنکورهای آزمایشی می توانند با حفظ اعتماد به خود و ارتقا رتبه های خود را در کنکور سراسری بهبود بخشند.
 

پیشنهاد شما برای بهبود وضعیت تحصیلی کنکوری ها در شهرستان چیست؟
باید مهمترین مسئله و دغدغه شان در ارتباط با کنکوری ها این باشد که سال دهمی را یک کنکوری محسوب کنند، به دلیل اینکه دانش آموزان وقتی از سال دهم شروع کنند بهره وری بالاتری خواهند داشت و به اصطلاح جلو می افتند ولی اگر از سال دوازدهم خود را برای کنکور آماده کنند بواسطه حجم دروس سال دوازدهم و احستاب بار سنگین دروس دهم و یازدهم، بطور معمول فشار روانی ایجادشده موجب عدم کسب رتبه های خوب می شود.
دبیران هم باید سوالات آزمون ها بویژه کنکورهای سال های اخیر، از آنجا که احتمال تکرار آن زیاد است را بطور مستمر با دانش آموزان کار کنند و نکات آنرا به دانش آموزان انتقال دهند.

  آینده یا هدف و قله ای که آقای “ارشیا گل” برای خودش ترسیم کرده چیست یا کجاست؟
فعلا آنچنان قله ای را ترسیم نکرده ام چون در حال حاضر با رشته پزشکی آشنایی کاملی ندارم اما در ابتدای امر اینکه بتوانم جان انسانی را نجات دهم ارزشی بالاتر از آن برایم نیست.

 سخن پایانی شما؛
می خواهم بیان کنم که خودم زمانی این ذهنیت را داشتم؛ چطور یک نفر موفق شده است و چرا من موفق نشده و نمی شوم! این را بدانیم هر فرد موفقی قطعا روزها تلاش کرده است هرگز اینگونه نیست که با دست روی دست گذاشتن و بدون سعی و کوشش موفق شده باشند. صرف نشستن و فکر کردن به اینکه چه کار کنم دستاوردی نخواهید داشت. باید از جایی استارت بزنید و واقعا تلاش کنید تا موفقیت را کسب کنید.
و در پایان از خانواده، مدرسه، دبیران و دوستانم تشکر می کنم و برای همه آرزوی سلامتی و شادی می کنم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

محسن حیدری یکشنبه , ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱

سلام. تبریک به آقای ارشیا گل جهت موفقیت ایشان در کسب رتبه عالی کنکور. همچنین درود و خدا قوت به جناب شاکری مطلق عزیز و پایگاه خبری مند، نه فقط بابت تدارک این مصاحبه، که به‌خاطر دغدغه‌ دلسوزانه‌ای که همواره برای رشد و اعتلای دیار دشتی داشته و دارند. برای آقا ارشیا بهترین‌ها را در مسیر زندگی شخصی و‌ تحصیلی آرزو می‌کنم و امیدوارم مسئولین استان بوشهر و خصوصاً شهرستان دشتی ارزش چنین سرمایه‌هایی را بیش از پیش پاس بدارند…

شيدا یکشنبه , ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲

بسیار عالى بود،تبریک به ایشان و سپاس از شما بابت این مصاحبه ارزشمند