برداشت گوجه فرنگی از مزارع استان بوشهر آغاز شد

مند: معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برداشت پاییزه و خارج از فصل گوجه فرنگی از مزارع این استان در منطقه تنگ ارم و بوشکان از توابع شهرستان دشتستان آغاز شد.

کبری توکلی اظهار کرد: پیش بینی می‌شود از سطح یک هزار هکتار گوجه‌فرنگی پاییزه بیش از ۵۲ هزارتن محصول تولید و روانه بازار شود.

وی افزود: کل سطح گوجه فرنگی استان بوشهر ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار است که با توجه به اجرای الگوی کشت، پیگیری‌ها و برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی و برگزاری کارگروه های مرتبط با همکاری فرمانداران و بخش داران در شهرستان‌های مدنظر، سطح زیر کشت از ۱۱ هزار ‌و ۴۰۰ هکتار سال گذشته، یکهزار و ۲۰۰ هکتار کاهش یافته و به ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار تقلیل یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر یادآور شد: براین اساس پیش بینی می‌شود بیش از ۵۶۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی از مزارع این استان برداشت شود.

توکلی ادامه داد: گوجه‌فرنگی فضای باز استان بوشهر به صورت تولید خارج از فصل بوده و پیش بینی می‌شود در کشت پاییزه با سطح یکهزار هکتار ۵۲ هزار تن گوجه فرنگی، کشت زمستانه از سطح ۹ هزار هکتار مقدار ۴۹۵ هزار تن و از ۲۰۰ هکتار بهاره بالغ بر ۱۰ هزار تن در مجموع قریب ۵۶۰ هزار تن برداشت خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهمترین ارقام کشت شده در استان شامل برنتا،کارون، متین، بریویو، باسیمو، افرا و بدرو است که صد درصد مزارع از طریق کشت نشایی انجام شده و همچنین آبیاری همه مزارع در استان توسط روش‌های نوین آبیاری (آبیاری تیپ) انجام می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: پیش بینی می‌شود از مجموع ۵۶۰ هزار تن محصول تولیدی، مقدار ۲۶۰ هزار تن به صورت تازه خوری، ۱۲۰ هزار تن برای مصارف صنایع تبدیلی فرآوری و تولید رب گوجه فرنگی و فرآورده‌های جانبی مورد استفاده قرار گیرد .

توکلی اظهار کرد: انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ هزار تن محصول تولیدی هم به کشورهای همسایه و مقاصد داخلی و خارجی دیگر در راستای ارز آوری صادر شد.
منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"