کاهش سطح کشت گوجه فرنگی در دشتی

مند: بالا رفتن هزینه تولید، کاهش منابع آب و جایگزین شدن کشت های کم آب بر در شهرستان دشتی باعث کاهش سطح زیر کشت گوجه فرنگی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی دشتی در گفتگو با مند گفت: در حال حاضر ۳۴۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به کشت روباز گوجه فرنگی اختصاص یافته که پیش بینی می کنیم ۱۷۰ هزار تن محصول از مزارع روباز برداشت شود.

شیرعلی بهادری افزود: کشت گوجه فرنگی در ۱۵۴ هکتار از گلخانه های شهرستان نیز انجام شده که انتظار می رود ۳۲۶۰۰ تن گوجه فرنگی در گلخانه های دشتی تولید شود.

وی با اشاره به استقبال بازار از تولیدات گلخانه ای گفت: در سال زراعی جاری یک میلیارد و ۱۰۰هزار قطعه نشا گوجه فرنگی در سطح ۱۰۰هکتار از گلخانه های شهرستان تولید شد که علاوه بر کشت در استان به استانهای همجوار مانند فارس، هرمزگان، خوزستان و… صادر شد.

مدیر جهاد کشاورزی دشتی تصریح کرد: دانه روغنی و کم آب بر کنجد در ۱۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به عنوان کشت جایگزین گوجه فرنگی انجام شده است که در آبانماه برداشت می شود.

بهادری گفت: کاهش سطح زیر کشت گوجه فرنگی برنامه ای است که در راستای اجرای الگوی کشت و اجرای کشت قراردادی با تفاهم نامه بین جهادکشاورزی، منابع آب، کشاورز و صنف کشاورزی در حال انجام است.
وی گفت: دو سال است که در کشت روزباز گوجه فرنگی در دشتی سطح ۳۴۰۰ هکتار را اجرا می کنیم و امیدوار هستیم با تنظیم بازار، صادرات و افزایش تولید و درآمد کشاورزان، کشت گوجه بعنوان اولویت و کشت مناسب و سازگار با اقلیم استان و شهرستان دشتی پایداری خود را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"