سم‌پاشی ۳۹۰۰ هکتار از اراضی استان بوشهر علیه آفت ملخ

مند: معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر از موج جدید هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی استان خبر داد و گفت: تاکنون ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر علیه آفت ملخ سم‌پاشی شده و در موج جدید ریزش ملخ‌ها عملیات سم‌پاشی در ۶۰ کانون آلوده آغاز شده است.

خسرو عمرانی  با اشاره به اینکه مبارزه با ملخ‌‌های صحرایی از اواخر بهمن ماه سال گذشته آغاز شد اظهار داشت: در جریان مقابله با این آفت محصولات کشاورزی همکاری مسئولان دستگاه‌‌های اجرایی، کشاورزان، دهیاران و شوراهای اسلامی شهرها و روستاها ستودنی است.

وی با اشاره به اینکه موج جدید مبارزه به ملخ‌های صحرایی از ۷ فروردین در منطقه دشتی در نقاط صعب‌العبور آغاز شده است افزود: اکنون که ملخ‌های نوزاد در حال بیرون آمدن از پوره‌ها هستند سم‌پاشی این پوره‌ها می‌تواند از بروز بحران در آینده در هجوم ملخ‌ها جلوگیری کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه پوره‌های ملخ صحرایی در نقاط سخت و کوهستانی مستقر هستند خاطر نشان کرد: سم‌پاشی در نقاطی که پوره‌های ملخ وجود دارد به سبب صعب‌العبوری با اعزام تیم‌ها با سم‌پاش کوله ای انجام می‌شود.

عمرانی با بیان اینکه ۱۱۰ دستگاه سم‌پاش در مبارزه با ملخ‌ها در استان بوشهر فعال است خاطر نشان کرد:  قبل از وارد شدن ملخ‌ها به اراضی و دشت‌ها باید نابود شوند چرا که خسارت جبران ناپذیری به محصولات وارد می‌کنند.

وی، با اشاره به وجود ۶۰ کانون آلوده ملخ در استان بوشهر گفت: ۳۵ کانون آلوده به ملخ مربوط به سال گذشته و ۲۵ کانون هم امسال ایجاد شده که مبارزه در ۶۰ کانون آلوده به ملخ آغاز شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از مصرف شش‌هزار لیتر سم در مبارزه با ملخ‌های صحرایی خبر داد و تصریح کرد: سم به اندازه کافی برای ادامه مبارزه با ملخ‌ها ذخیره شده و این در حالی است که برای سم‌پاشی هوایی، یک فروند هواپیما و ۷ فرودگاه برای مبارزه آماده شده است.

عمرانی، با تاکید بر حمایت و پشتیبانی در مبارزه با آفت ملخ صحرایی بیان کرد: تاکنون ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی استان بوشهر علیه آفت ملخ سم‌پاشی شده و در موج جدید ریزش ملخ‌ها عملیات سم‌پاشی در ۶۰ کانون آلوده آغاز شده و برای ادامه مبارزه با این آفت نیاز به حمایت مالی و اعتباری بیشتری است.

وی با قدردانی از همکاری خوب برای تامین اعتبارات مالی در مبارزه با ملخ‌های صحرایی افزود: امسال بیش از ۲ برابر سال گذشته مبارزه با ملخ‌ها انجام می‌شود که در این راستا نیاز به حمایت مالی بیشتری است.

معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه ۶۰ اکیپ ردیاب و مبارزه کننده با ملخ در استان بوشهر فعال است خاطر نشان کرد:اکیپ‌های ردیاب و پایش بلافاصله گزارش ریزش ملخ و یا خروج پوره‌ها را اعلام می‌کنند و مبارزه با ملخ‌های بالدار و پوره‌ها به صورت شیمیایی و با دستجات تخم در سطوح محدود به صورت مکانیکی و تخریب کانون‌های تخم‌ریزی انجام می‌شود.

عمرانی بیان کرد:در عملیات مبارزه با ملخ‌های صحرایی انواع سمپاش پشتی اتمایزر، پشت تراکتوری، فرغونی، زنبه‌ای توربولاینر، ULV و هواپیما بکارگیری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"