آغاز گرده افشانی نخیلات در شهرستان دشتی

مند: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی از آغاز گرده افشانی نخیلات در مناطق گوناگون شهرستان دشتی خبر داد.

احمد ایزدی اظهار کرد: گرده افشانی خرما از مهمترین فعالیت‌های تخصصی برای تولید خرمای مرغوب و اقتصادی بوده و نقش مهمی در افزایش تولید و کیفیت محصول خرما دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی افزود: در حال حاضر گرده‌افشانی نخیلات به صورت سنتی و دستی و معمولاً به شکل گذاشتن خوشه گل نر در گل آذین ماده صورت می‌پذیرد تا درخت بارور شود.

وی گفت: توصیه می‌شود در ساعاتی از روز که دمای هوا بالاتر است و ساعات گرم روز و ساعاتی که وزش باد شدید وجود ندارد، عملیات گرده افشانی صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: درختان نخل در دشتی معمولاً از اواخر بهمن ماه شروع به گل دهی کرده و عملیات گرده افشانی و باروری درختان نخل معمولاً در نیمه اول اسفند ماه شروع می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی بیان کرد: گرده افشانی عملیات بسیار مهمی است که توسط افرادی مسلط به عملیات گرده افشانی و ماهر باید صورت پذیرد و رعایت بهداشت باغ‌ها و تغذیه مناسب درختان نیز از مواردی است که باید توسط کشاورزان مورد توجه قرار گیرد.

ایزدی بیان کرد: توصیه می‌شود در روزهایی که احتمال بارندگی وجود دارد، گرده افشانی انجام نشود و به روز دیگری موکول شود، چون بعضاً عمل گرده افشانی موفق نخواهد بود و ممکن است باغدار مجبور به تکرار عملیات شود.

وی گفت: در راستای پیشگیری از انتقال احتمالی برخی آفات و بیماری‌ها در باغات توصیه می‌شود که کارگران و افرادی که قصد انجام خدمات در باغ را دارند از البسه ویژه آن باغ استفاده کرده و ابزار و ادوات عمومی استفاده نشده و ابزار و ادوات ویژه و انحصاری آن باغ استفاده شود.

وی بیان کرد: از ارقام مهم و مرغوب نخیلات شهرستان دشتی می‌توان به شکر، گنتار، کبکاب و زاهدی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"