کلاهبرداری میلیاردی رمز ارز از بوشهری ها

مند: فرمانده انتظامی استان فارس از شناسایی و دستگیری اعضای باند سرمایه‌گذاری رمز ارزی و متاورس که ۶۰ هزار میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بودند، خبر داد.

رهام بخش حبیبی در تشریح این خبر اظهار کرد: در پی شکایت تعداد زیادی از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری به بهانه سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز، رسیدگی به موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: شکات در اظهارات خود بیان داشتند، چند ماه پیش در فضای مجازی با سایتی با عنوان orbitnetwork.net آشنا و مدیران این سایت خود را یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری معرفی کرده که افراد مختلف می‌توانند به صورت دلاری در این شرکت سرمایه‌گذاری و سود دریافت کنند.

فرمانده انتظامی استان فارس ادامه داد: این شرکت برای جلب اعتماد قربانیان خود در چند ماه ابتدایی ثبت نام کاربران، سودهای کلانی به حساب افراد واریز می‌کرد و کاربران برای افزایش سود بیشتر مشتاق به سرمایه گذاری‌های بیشتر می‌شدند.

حبیبی تصریح کرد: این باند کلاهبرداری پس از جلب اعتماد کاربران، به قربانی‌های خود اعلام می‌کنند که جهت سود بیشتر به آنها، سود دلاری ارائه نمی‌دهد و به جای این موضوع یکسری توکن‌ها (NYE,SNL,RKN) که در آینده ارزش میلیونی بهم می‌زند واریز می‌کند که با بررسی کارشناسان پلیس فتا توکن های ارائه شده قابلیت نقدینگی در هیچ گونه صرافی را ندارد.

وی اضافه کرد: این شرکت پس از مدتی به مشتریان خود اعلام می‌دارد که به جای سود دلاری و ارائه توکن، یکسری زمین در محیط متاورس به آنها تحویل که پس از گذشت چند ماه ارزش چند میلیاردی خواهد داشت، در صورتی که با بررسی کارشناسان این زمین‌ها همانند توکن‌های ارائه شده به کاربران هیچ ارزش دلاری و یا ریالی نداشت.

فرمانده نیروی انتظامی استان فارس با بیان اینکه این باند در چند استان دیگر از جمله بوشهر اقدام به کلاهبرداری کرده‌اند، خاطر نشان کرد: تا کنون بیش از ۱۰۰ شاکی به پلیس فتا استان فارس مراجعه که با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان فنی، اعضای شرکت تا کنون ۶۰ هزار میلیارد ریال از کاربران خود کلاهبرداری کرده‌اند.

حبیبی در تکمیل این پرونده ادامه داد: کارشناسان تحقیقات خود را آغاز و پس از ۴ ماه کار فنی و تخصصی موفق شدند ۱۱ نفر از اعضای این باند را شناسایی و طی چند عملیات آنها را در شیراز دستگیر کنند.

وی با اشاره به اینکه ۶ نفر دیگر از اعضای این باند متواری و در کشورهای همسایه مخفی شده‌اند و از طریق پلیس بین‌الملل اعلان وضعیت قرمز شده و در اسرع وقت شناسایی و دستگیر خواهند شد، تصریح کرد: هر ۱۱ نفر متهم برای سیر مراحل قانونی روانه دادسرا شدند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه پرونده این باند کلاهبرداری همچنان باز است و کارشناسان پلیس فتا در حال بررسی ابعاد پنهان این پرونده هستند، به شهروندان هشدار داد و اضافه کرد: کاربران فضای مجازی هرگز فریب تبلیغات اغوا کننده را نخورند چرا که مجرمان سایبری با استفاده از ترفندهای تبلیغاتی فریبنده در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها مبنی بر کسب درآمد بالا از طریق تولید یا خرید و فروش و سرمایه گذاری ارز دیجیتال و یا خرید زمین در محیط متاورس از کاربران کلاهبرداری می‌کنند.

حبیبی خاطر نشان کرد: هموطنان در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir بخش ارتباطات مردمی و یا از طریق شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ با کارشناسان در میان بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار استان بوشهر
تبلیغات
width="173"